Европа се нуждае от повече млади хора, избиращи образование в науката и технологиите, твърди Мария Габриел
Бъдещето принадлежи на технологиите и на иновативните млади хора. Уменията и образованието в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM) са движеща сила на конкурентоспособността и устойчивостта на Европа.“ Това заяви българският еврокомисар Мария Габриел при откриването на виртуалното събитие на тема „Работните места на бъдещето и как да насърчим повече млади хора да изберат кариера в областта на информационните и комуникационните технологии или на STEM“, организирано от чешкия евродепутат Людек Нидермайер.
Изнесените от Габриел данни показват, че въпреки нарасналото търсене на умения в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM умения) почти половината (42%) от европейските граждани не притежават нужните цифрови умения. Новите технологии предоставят възможности, но те са и риск за повече разделение: между мъже и жени, между градски и селски райони. Така например момичетата и жените по-рядко се ориентират към професии в сферата на технологиите. Жените заемат едва 17% от работните места в технологичния сектор.
В същото време, 57% от предприятията отчитат недостиг на ИКТ специалисти.
„Убедена съм, че Европа може много по-добре да използва потенциала, с който разполага. Ето защо новите ни инициативи, свързани с Европейското образователно пространство и новия план за действие в областта на цифровото образование, предоставят възможност за координирани действия и цялостен подход. Един от примерите е допълнителното развитие, което ще дадем на стажовете „Цифрова възможност“ (DOT), от които вече са се възползвали над 12 000 студенти и наскоро завършили. В новия програмен период инициативата ще бъде разширена с възможности за професионалното образование и на учителите. Предвиждаме и разработването на европейски сертификат за умения в областта на цифровите технологии“, обяви българският еврокомисар.
Мария Габриел информира, че продължава да работи по инициативи като Европейската седмица на програмирането, „Безопасен интернет“, които инициира в предходния си мандат на еврокомисар. Тя привлече вниманието върху още две инициативи. Предвижда се създаването на мрежа от национални центрове за цифрово образование в държавите членки, които да предоставят обмен на опит и добри практики в областта на цифровото образование и да подпомагат трансграничното сътрудничество. С Коалицията STEM ще се насърчи придобиването на интердисциплинарни умения, като критично мислене, решаване на проблеми, управ-
ление и предприемачество чрез сътрудничество с бизнеса и други партньори от неакадемичните среди.
„Искам да дадем повече видимост за младите хора на вдъхновяващи ролеви модели, които разчупват стереотипите и представят по достъпен начин върховите научни постижения. Ето защо ще стартирам нова инициатива – „Изследователи в училище“, която да сближи учените и учениците и да повиши интереса към науката. Вярвам, че младите хора, със своите таланти и умения, могат да допринесат за това Европа да стане по-устойчива, по-приобщаваща и да бъде на водеща позиция в цифровата ера“, каза Мария Габриел.
Българският еврокомисар предвижда и мерки за засилване участието на жените в областта на STEM. Защото изграждането на балансиран по пол технологичен сектор ще играе важна роля за стимулиране на иновациите и ползите за европейските граждани.
Мария Габриел е убедена, че кариера в областта на техническите и инженерните науки предоставя много възможности както за младежите, така и за европейската икономика и общество за справяне с предизвикателствата на цифровата транс-
формация. Затова от години работи за стимулиране на младите хора да изберат развитие в областта на STEM.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg