Светла Баджакова от ППМГ „Гео Милев“ в Стара Загора печели наградата за най-добър урок в културна институция
По модул „Културните институции като образователна среда“ на Националната програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“ за втора година Министерството на образованието и науката проведе конкурс за най-добър урок в културна институция. На първо място е класирана Светла Баджакова – учител от 15 години в ППМГ „Гео Милев“ в Стара Загора, за урок по български език и литература. Тя е номинирана и за престижната награда „Константин Величков“.
„Урокът беше върху поемата на Гео Милев „Септември“. Нарекох го „Слънчогледите и нощта“ – споделя Баджакова. – Стандартен урок, според мен. Става дума за запознаване с творчеството на Гео Милев в XII клас. В Стара Загора е къщата музей „Гео Милев“, където уредниците са изключително отзивчиви и многократно съм си сътрудничила с тях. Винаги са радушни, много гостоприемни, пък и цялата обстановка предразполага за прилагане на по-различен подход за представяне на творчеството на Гео.
Подготвих работни листове на учениците. С уредничката Валя Сотирова успяхме да подредим в залата на музея сравнително удобна работна среда за учениците. За всеки имаше място за настаняване и писане. Реално това беше нормална работна единица, която се проведе извън сградата на училището. Стандартен учебен час с предварително зададена домашна работа, преговор на предходните теми, които сме разглеждали, защото това не беше първият урок за поемата „Септември“.
Творчеството на Гео определено е предизвикателство и се изисква сериозна работа. Но учениците успяват да му влязат в дирите, успяват да го „уловят“. Имам честта и удоволствието да работя с изключително интелигентни деца. От тях очаквам много и те винаги оправдават доверието ми“, споделя учителката.
Поставените цели са свързани със затвърждаване на знанията от пред-
ходните теми върху „Септември“, осмисляне на посланията на поемата, обясняване на механизмите за изграждане на образите в текста, мотивацията на народа за постигане на справедлив социален ред чрез бунт, анализиране на митологичния преход от хаос към космос, изграждане на изводи и заключения. Урокът също така цели да развие критическото мислене, да упражни самостоятелното извличане на информация от текста и формиране на оценъчна позиция.
За да има и възпитателни цели, учениците трябва да направят наблюдения и да изкажат твърдения, свързани с личния си опит по поставения в творбата проблем.
Задачите са ориентирани към очертаване параметрите на образа на народа – произход, социална принадлежност, мотивация за бунт, утопичен устрем към справедлив ред; да се осмисли значението на връзката хаос – космос; да се извлекат специфичните изразни средства за постигане на художествена образност и др.
Дидактическата разработка на урока, използваните методи и реализирането на целите и задачите са разписани подробно и изпратени на хартиен носител в Министерството на образованието и науката заедно с дигитален носител със снимки и аудиозапис.
Класирането на първо място е не само повод за гордост, но и огромно предизвикателство за реализиране на нови амбиции.
Следващата територия за „усвояване“ и провеждане на часове в културна среда е музей „Литературна Стара Загора“. В своя статия през 1881 г. поетът старозагорец Кирил Христов казва: „Без Стара Загора няма българска литература“.
Т.е. тепърва тук ще се откриват имена и произведения на повечето от класиците в българската литература от XIX и XX век, родени или живели в Града на липите и поетите.
Харизматичната и витална Светла Баджакова е сред най-любимите преподаватели в ППМГ „Гео Милев“. Възпитаниците споделят, че тя превръща часовете си в атрактивни спектакли. Винаги намира начин да събуди любопитството им, да ги предизвика към разсъждения и заявяване на собствена позиция.
На въпроса „Как градите мостове между себе си и учениците си“ тя отговаря така: „Много е индивидуално, защото, общо взето, във всеки клас има по 25 – 26 ученици, всеки от които е отделна вселена. Изкуството е по някакъв начин да ги обединя. Не зная как го постигам. Магия. За мене основно правило е, че срещу себе си имам големи, осъзнати хора. Никога не съм си позволявала да подценя тяхното достойнство, личните им мнения, някои от които са в разрез с моите възприятия. Те имат право и на своите грешки, на опита, на израстването. Това е пътят – да уважаваш човека срещу себе си, без значение на каква възраст е и как се случват нещата“.
В ППМГ „Гео Милев“ – Стара Загора, Баджакова определено намира своето поприще, чувства се в свои води, приема училището като свое семейство, а професията – като мисия, на която се отдава с отговорност и любов.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg