Втора АЕГ „Томас Джеферсън“ става първото референтно училище на Google в София и второто в Централна и Източна Европа
Столичната Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“ стана първото Google референтно училище в София. То е и второто в Централна и Източна Европа след пловдивската Езикова гимназия „Иван Вазов“. Световната програма на Google за учебни заведения подобрява учебния процес чрез възможностите на дигиталните технологии, а за да станат част от нея, училищата покриват специфични критерии.
Дигиталната трансформация на Втора АЕГ започва през учебната 2019/2020 г. Всички учители започват учебната година с училищни Google профили, а работата с лични Chromebook устройства по модела 1:1 се провежда експериментално в една от паралелките в VIII клас. Година по-късно, в партньорство с Центъра за творческо обучение, Езиковата гимназия сертифицира 18 учители по програмите Google Certified Educator, създава 1138 персонални профила в Google G suite и осигурява над 180 Chromebook устройства за ученици от четири паралелки – три в VIII и една в IX клас. Всеки преподавател, работещ по модела „Едно към едно“ (1:1) в тези паралелки, също получи персонален Chromebook.
„Обявяването ни за референтно училище на Google е от изключително голямо значение, защото е признание както за усилията, които положихме още от лятото на 2019 г., така и за реализирането на училищната политика за трансформация на обучението и управлението“, каза пред в. „Аз-буки“ директорът на „Томас Джеферсън“ д-р Емилия Лазарова. Идеята е в рамките на две до три години максимум целият първи гимназиален етап да ползва модела на обучение „Едно към едно“ (1:1), като планират от догодина да го въведат във всички седем паралелки в VIII клас.
„Мой личен приоритет е развитието на дигиталните технологии в града както в работата с гражданите, така и за бизнеса и образованието“, каза кметът на София Йорданка Фандъкова по време на онлайн събитието във връзка с обявяването на Втора АЕГ за Google референтно училище. Тя посочи, че в София е съсредоточена най-голямата общност от учители – дигитални лидери и талантливи млади хора, които бързо се ориентират и усвояват нови знания. Фандъкова е категорична, че училищата в облака се справят по-успешно с обучението от разстояние, защото той им предоставя защитено и неограничено пространство за съхранение на информация.
„За нас е гордост да можем да си партнираме с едно от училищата лидери в дигитализирането на столичното образование. Благодарение на сериозната работа, която свършиха в последните години, усилията им бяха разпознати от Google и те получиха признанието да станат референтно училище“, посочи управителят на Центъра за творческо обучение Александър Ангелов.
В онлайн събитието участие взеха и зам.-министър на образованието и науката Карина Ангелиева, началникът на РУО София д-р Ваня Кастрева, зам.-кметът на Столична община с ресор „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“ Генчо Керезов, директорът по направление „Образование“ в Google за Южна, Централна и Източна Европа, Близкия изток и Северна Африка Марк Санс Лопес и други.
16 столични школа влизат в облака
Столичната община ще финансира 16 училища в София, които от втория срок ще използват дигитални технологии в образователния процес. Проектът „Училище в облак“ ще обхване 29 паралелки, 208 учители и 714 ученици. За обучението на учителите, което започна през ноември, общината е отпуснала 100 000 лв. Проектът е съвместна инициатива на Столичната община, РУО – София, и Центъра за творческо обучение. Втора АЕГ „Томас Джеферсън“ също ще участва в Проекта и ще споделя добри практики.
София е сред първите, които подкрепи проекта „Училище в облака“ по модела „Едно към едно“. Благодарение на него учители и ученици имат възможност по всяко време и от всяко място да достигат до учебните ресурси чрез Google класна стая и своя персонален Chromebook. За по-лесен достъп до устройствата всеки има индивидуален Google профил. Батерията издържа цял учебен ден, а устройствата се носят и вкъщи.
Този модел позволява компетентностно ориентирано проектобазирано обучение с интересни методи и с различно организирана учебна среда, учене чрез дейности и активно използване на технологии и ресурси. Идеите на Проекта стимулират екипността, дават шанс на различността в обучението, подкрепят иновативността и обединяват учители по всички учебни предмети.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg