Парламентарната комисия по образованието и науката застава зад проектобюджет 2021 за сектора
Парламентарната комисия по образованието и науката прие на първо четене Законопроекта за държавния бюджет за 2021 г. Той предвижда увеличение на парите за образование с над 800 млн. лв.
спрямо тази година. Те се насочват към по-високи заплати в сектора, таксите за храна на 4-годишните след задължителния им обхват в предучилищната подготовка, за нови детски градини и училища, за компенсации на семействата, чиито деца не са попаднали в детски градини.
„Високо оценяваме последователната политика за повишаване на средствата за сектор образование“,
се казва в становището на Сдружението на директорите в средното образование. Според Съюза на работодателите в системата на народната просвета законопроектът в частта финансиране на предучилищното и училищното образование е изключително правилен, последователен и адекватен. В становището на БАН, подписано от председателя акад. Юлиян Ревалски, е посочено, че е необходим допълнителен ресурс от малко над 11 млн. лв., за да се изравнят заплатите в Академията с тези във висшите училища, където стартовата професорска заплата става 1450 лв., а на асистентите – 1300 лв.
Пълна подкрепа проектобюджетът в частта висши училища – 565 099 200 лв., и за БАН –
117 857 000 лв., получи от Националния браншов синдикат „Висше образование и наука“.
В становището на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, подписано от ректора проф. Анастас Герджиков – председател на Съвета на ректорите, се уточнява, че консолидираният бюджет за образоване нараства с 0,4% от БВП, а в сектор висше образование и наука ръстът е 13%, или 65,9 млн.лв., което ще доведе до ръст на заплатите на академичния и изследователския състав (48 млн. лв.
от допълнителните средства за 2021 г.).
Синдикатът на българските учители приема принципите, залегнали във философията на бюджет 2021. Иска се ръст на единния разходен стандарт с 20% спрямо този от 2020 г. Средствата ще се насочат към модернизация на образователната инфраструктура, пари за дезинфекция, закупуване на нови училищни автобуси.
Общият размер на разчетените разходи за образование за 2021 г. е 5642,3 млн. лв., което представлява 4,5% от БВП (при 4823,5 млн. лв. за 2020 г.). Ръстът на разходите за образование спрямо 2020 г. е 818,9 млн. лв. Това се посочва в доклада на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев до председателя на ресорната комисия в 44. НС Милена Дамянова. Данните представи заместник-министър Карина Ангелиева.
Разчетените средства от държавния бюджет за системата на предучилищното и училищното образование за 2021 г. нарастват с 631,5 млн. лв., като общият им размер достига 4445,9 млн. лв. Предвиденото увеличение на средствата ще гарантира удвояването на възнагражденията на учителите
за 4-годишния мандат на управление на правителството. Допълнително предоставените за 2021 г. 360 млн. лв. за увеличение на възнагражденията на педагогическите специалисти ще гарантират не по-малко от 15% увеличение на доходите им, като началната учителска заплата ще стане 1260 лв., а средната ще достигне 1770 лв.
За поетапното въвеждане на мярката за задължително пред-
училищно образование за децата от 4-годишна възраст през 2021 г.
са разчетени 36 млн. лв. Разчетени са и 38 млн. лв. за подпомагане заплащането от родителите на такси за хранене на децата от задължителното предучилищно образование и за компенсиране на разходите за отглеждане и обучение на деца, които не са приети поради липса на места в държавни и общински детски градини и училища. Средствата за подпомагане заплащането на такси, дължими от родителите за хранене на деца в задължително предучилищно образование, са в размер на 25 млн. лв.
За изпълнение на основните приоритети в областта на пред-
училищното и училищното образование за осигуряване на качествено професионално образование и обучение в партньорство с бизнеса и съответствието му с потребностите на пазара на труда акцентът през 2021 г.
се поставя на допълнително финансиране на професионални гимназии, обучаващи ученици по защитени професии и такива с бъдещ недостиг на специалисти, за което са предвидени 6,8 млн. лв.
За стипендии за ученици в дуална система на обучение в класовете от първи гимназиален етап или в паралелка по защитена специалност от професия или специалност от професия с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда са разчетени допълнително 5,5 млн. лв. над средствата по норматив за стипендии за ученик. 5 млн. лв. са предвидени за подобряване на условията в ученическите общежития към професионалните гимназии.
Разчетените средства за изграждане на съвременни лаборатории и оборудвани учебни пространства с фокус в областта на природните науки, дигиталните технологии, инженерното мислене и математиката са в размер на 20 млн. лв. 70 млн. лв.
се насочват към изпълнение на Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища.
За издръжка на дейностите по възпитание и обучение на децата и учениците в детските градини и училищата са предвидени 3060,5 млн. лв. С тях ще се обезпечат дейностите по възпитание и обучение на
122 221 деца в детските градини, 108 643 деца в задължителната предучилищна подготовка,
661 702 ученици в неспециализираните училища, в т.ч.
116 480 ученици в професионалните училища, 15 099 ученици в специализираните училища, 2042 ученици в специалните училища и 24 966 ученици във вечерна, задочна, самостоятелна и индивидуална форма на обучение. За подпомагане на равния достъп и подкрепа за личностно развитие на децата и учениците са разчетени 689,7 млн. лв. Най-голям е делът на разходите по норматив за целодневна организация на учебния ден от I до VII клас в неспециализираните училища – 254,9 млн. лв. Тук се включват и средствата за ученически стипендии – 31,4 млн. лв., ученически общежития – 32,4 млн. лв, познавателни книжки, учебници и учебни комплекти за безвъзмездно ползване от учениците от I – VII клас и децата от подготвителните групи – 35,1 млн. лв., подпомагане храненето на децата от подготвителните групи и учениците от I – IV клас – 33 млн. лв., за транспорт на децата в задължителна пред-
училищна възраст и за учениците от населени места, в които няма детска градина или училище – 49,5 млн. лв., приобщаващо образование
на деца и ученици със специални образователни потребности – 90,3 млн. лв.,
от които 80,4 млн. лв. за ресурсно подпомагане на деца и ученици, интегрирани в масови училища и детски градини.
За дейности за развитие на интересите, способностите, компетентностите и изявата в областта на науките, технологиите, изкуствата и спорта на децата и учениците, осъществявани от центровете за подкрепа за личностно развитие и специализирани обслужващи звена, са записани 19,4 млн. лв. За занимания по интереси за неспециализирани, специализирани и специални училища се предвиждат
24,6 млн. лв., за кариерно ориентиране от центрове за подкрепа за личностно развитие – 1,9 млн. лв.,
за подкрепа за ученици с изявени дарби – 2 млн. лв., за обхващане на всички подлежащи на образование деца и ученици и реинтеграция на преждевременно напусналите образователната система – 34,7 млн. лв., за училища и детски градини с концентрация на деца от уязвими групи, като спрямо 2020 г. разчетеното увеличение е 4,7 млн. лв.
Предвидените със Законопроекта за държавния бюджет за 2021 г. средства за изпълнение на национални програми за развитие на образованието са в размер на 156 млн. лв. За неделните училища са предвидени 12,5 млн. лв.
За продължаване на реформите и осигуряване на политиките за устойчиво развитие и разширяване на достъпа до висше образование по бюджетите на държавните висши училища за 2021 г. са осигурени допълнителни средства в размер на 65,9 млн. лв., за увеличаване на средствата за стипендиите на студентите – 6,0 млн. лв., осигуряване на минималната заплата за най-ниската академична длъжност в дър-
жавните висши училища – 48,2 млн. лв., увеличаване на средствата за издръжка на обучението – 11,7 млн. лв. За Национални програми за висше образование са разчетени 10 млн. лв.
Общият размер на предвидените от бюджета на МОН трансфери за държавните висши училища е в размер на 565,1 млн. лв., като от тях 473,6 млн. лв. за издръжка на обучението.
За наука в бюджета за 2021 г. са разчетени 534,2 млн. лв. при 571,6 млн. лв. за 2020 г. Намалението в средствата за наука е в размер на 37,3 млн. лв. поради намаление на разходите с източник средства от Европейския съюз с 57,7 млн. лв., докато националното финансиране за наука е с 20,4 млн. лв. повече спрямо 2020 г.
Разчетените за 2021 г. средства за изпълнение на Националната стратегия за развитие на научните изследвания в Република България 2017 – 2030, включително Националната пътна карта за научна инфраструктура и национални научни програми, са в размер на 66,6 млн. лв.
В рамките на средствата за наука са предвидени 5 млн. лв. за допълнителни стипендии на докторантите, обучаващи се в ДВУ и научни организации, определени въз основа на индекса на интензивност на научната дейност за съответната година.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg