В СУ „Антим I“ – Златоград, съчетават интересите на учениците и на местния бизнес
Училище за първенци, в което педагози и ученици споделят вероюто, че е гордост, чест и отговорност да си антимовец. Така най-кратко може да се опише СУ „Антим I“ в Златоград. Неслучайно мотото за отговорността посреща всички на входа на школото, което е наследник на първото светско училище в Източните Родопи и през 2017-а отбелязва 165-годишнината си. „Тук всички сме емоционално свързани – педагози, ученици и общественост. И сме морално задължени всеки да си върши работата както трябва. Това и ни прави различни“, споделя пред „Аз-буки“ Емилия Юрчиева, която е била зам.-директор, преди отскоро да поеме ръководството на училището.
Резултатите от работата в школото са видни – СУ „Антим I“ е сред първите 100 по резултати от ДЗИ. Традиционно учениците са силно мотивирани и постигат много добър и отличен успех по редица предмети. През 2018/2019 учебна година от 10 ученици на изпита по математика има десет отлични оценки. На майската сесия на ДЗИ по БЕЛ има 21 отлични оценки от 58 ученици. По география средната оценка е 5,78, а по английски език – 5,60.
Много висок успех записват и седмокласниците на НВО по български език и литература и по математика. Ученичката Михаела Белева участва в Националната олимпиада по БЕЛ и това е вторият ученик, класиран за последните две години. Гордеят се и с постижението на Илияна Станчева – лауреат на националната олимпиада по БЕЛ, вече студентка по журналистика.
Високи са и постиженията в спорта. Баскетболните отбори VIII – X клас и XI – XII клас през последните 5 години са в десетката на най-добрите в Ученическите игри.
Зад всички тези постижения се крие и отдаденият труд на екипа от 35 педагогически специалисти. В училището работят и психолог и ресурсен учител. От тази година са назначени и трима млади учители.
Особеност на школото, в което днес има 345 деца в дневна форма, 15 в задочна и 15 в самостоятелна форма на обучение, е, че обучава ученици от V до XII клас. В последните години успяват да запазят устойчив броя на децата. По думите на Юрчиева деца и родители избират училището заради постиженията на учениците, възможностите за участие в редица проекти и в много състезания, разнообразните занимания по интереси, добрата материална база и педагозите, доказали се като професионалисти.
Освен това училището предлага разнообразна профилирана подготовка. Традиционен е профилът „Чужди езици“, като от близо 20 години в гимназията има паралелки с интензивно изучаване на чужд език – английски и немски. След проучване за интересите на учениците е въведен и профил „Природни науки“ с профилиращи предмети биология, химия и математика. А от три години училището предлага и професионално обучение. До това се стига след обединение с професионалната гимназия в града.
„Стремим се да предлагаме възможно най-атрактивна за пазара на труда професия. Започнахме с „Икономическа информатика“ по новите учебни програми, като сега по нея се обучават ученици в XI клас. В X клас се подготвят ресторантьори. Предложихме и професия в дуална система – „Изпълнител на термални процедури“, като тук се съобразихме с желанията на местния бизнес“, разказва директорката Юрчиева. Учениците са в IX клас, като се очаква, докато дойде време за обучението в работна среда в XI и XII клас, най-накрая топлата минерална вода от находището при Ерма река да достигне Златоград и да се развие рекреационният бизнес. Тази година професията в VIII клас е „Сътрудник в малък и среден бизнес“, въведена след проучване сред ученици от общината.
В СУ „Антим I“ функционират 12 групи за занимания по интереси – по математика, физика, изкуства, английски език, родолюбие, театър. И миналата, и тази година имат две групи по проекта „Образование за утрешния ден“ с дигитална насоченост. „Партньори сме и участници в инициативата на „Телерик училищна академия“ за занимания по програмиране. Миналата година имаше една група IX – XII клас, а тази се работи с ученици от V – VII клас. Вече имаме и 15 ученици със сертификати“, отбелязва директорката.
Заниманията помагат и за бързата адаптация при въвеждането на дистанционно обучение тази пролет. Гимназията заплаща и карти за интернет на 14 деца.
С подкрепата на родителите и работата на ресурсния учител включват в обучението и 12-те деца със специални образователни потребности. Изпращането на абитуриентите също е организирано онлайн на получения по програмата за ИКТ интерактивен дисплей.
В началото на тази учебна година провеждат и допълнителни обучения на екипа за работа в електронна среда. Директорката Юрчиева заявява, че целта е всеки от нейните колеги да разполага със служебен лаптоп. „През годините постепенно оборудваме класните стаи с мултимедия и лаптоп. Тази година това бе приоритет и осигурихме такива за още 7 стаи“, допълва тя.
В момента гимназията има одоб-
рени проекти по модул „Площадки за обучение по БДП“ и модул „Културните институции като образователна среда“ на Националната програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“. „Основно работим с Библиотеката в Златоград. Ще партнираме и с Националния музей на образованието и Художествената галерия в Габрово. Има предвидени уроци и в Музея на просветното дело в Златоград. Имаме добри връзки и с Етнографския ареален комплекс“, информира директорката Юрчиева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg