Допълнителните инвестиции са за програмите „Хоризонт Европа“, „Еразъм+“ и „Творческа Европа“
Европейският парламент и държавите членки постигнаха споразумение по предложението на Европейската комисия за седемгодишния бюджет 2021 – 2027 г. на ЕС и инструмента за възстановяване NextGenerationEU.
Осигуряват се допълнителни 6,8 млрд. евро за програмите „Хоризонт Европа“, „Еразъм+“ и „Творческа Европа“. Така образованието, науката, инвестициите в хората и творческия потенциал се поставят във фокуса на европейските приоритети, включително за устойчиво възстановяване от пандемията от COVID-19.
„С тези допълнителни 6,8 млрд. евро в многогодишния бюджет на ЕС поставяме науката, образованието и културата в основата на възстановяването на Европа“, заяви българският еврокомисар Мария Габриел. Извоюването им е плод на нейните многомесечни преговори и усилия. Според нея всяко инвестирано евро в наука, иновации, образование и култура е възможност за устойчиво развитие на Европа.
Общият размер на бюджета на ЕС през следващите 7 години е най-големият досега и възлиза на 1,8 трилиона евро. Финансовият пакет е резултат на междуинституционално споразумение и е насочен към подкрепа за справяне с последиците от кризата, модернизация на икономиките, подпомагане на малките и средните предприятия чрез инвестиции в образование и обучение, научни изследвания и иновации с помощта на програми като „Хоризонт Европа“, „Еразъм+“, „Цифрова Европа“, Механизма за възстановяване и устойчивост, InvestEU и др. Във фокуса на пакета са също така борбата с климатичните промени и цифровата трансформация. Предвидени са механизми за гъвкавост в рамките на бюджета, за да се гарантира, че разполага с капацитет за посрещане на непредвидени нужди при бъдещи кризи.
„Допълнителните 4 млрд. евро за „Хоризонт Европа“, 2,2 млрд. евро за „Еразъм+“
и 600 млн. евро за „Творческа Европа“, които осигурихме, са в подкрепа на науката, здравните ни системи, цифровия преход, климата, устойчивите градове, стартъпите и малките и средните предприятия. Те ще подпомогнат образованието и обучението за подготовка на професиите на бъдещето, както и сектора на културата и творчеството. Ще дадем нов импулс на способността на Европа да създава иновации и да развива устойчива икономика. В този контекст е много важно и държавите членки да поставят науката, образованието и културата в центъра на плановете си за възстановяване и устойчивост“, коментира българският еврокомисар Мария Габриел.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви: „Приветствам споразумението за нашия план за възстановяване и следващата многогодишна финансова рамка. Сега трябва да постигнем напредък с финализирането на споразумението до края на годината. Необходима е помощ за гражданите и предприятията, които са тежко засегнати от кризата с коронавируса. Нашият план за възстановяване ще ни помогне да превърнем предизвикателството на пандемията във възможност за възстановяване, водено от екологичния и цифровия преход“.
Одобреното междуинституционално споразумение с дългосрочния бюджет на ЕС предстои да бъде официално прието от Европейския парламент и Съвета. Успоредно с това продължава работата за окончателно приемане на секторните програми, така че тяхното стартиране да бъде възможно от януари 2021г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg