Учениците от ОУ „Христаки Павлович“ в Дупница се включват с желание във всяка творческа инициатива
Основно училище „Христаки Павлович“ е най-старото училище в Дупница и единственото в България, което носи името на видния възрожденски учител и писател. Всички възпитаници знаят кой е той, и се гордеят, че е роден в Дупница. Няма достоверна информация относно датата на раждането му, затова за патронен празник честват в последния ден на октомври – точно преди Деня на народните будители. Тогава пред паметника на Павлович в центъра на Дупница се събират учители, ученици, родители, граждани и гости на града и всички заедно изпяват химна на школото – „Къде си, вярна ти любов народна“ на Добри Чинтулов. Тази година въпреки пандемията Празникът на народните будители се провежда при спазване на всички противоепидемични мерки. Организатор на събитието е Община Дупница, а учениците от ОУ „Христаки Павлович“ се включват с изпълнение на песен.
„Учениците ни са много дейни, с ентусиазъм се включват във всички инициативи на общинско, а понякога и на национално ниво“, разказва директорката Антоанета Николова. Миналата година за празника на училището преписват едно от най-известните произведения на своя патрон – „Царственик или история болгарская“ (1844 г.).
Включват се и възпитаници от останалите училища в града.
За Деня на Земята взимат участие в инициативата „С компас из България“. Трябва да разкажат за историческа или географска местност в района, където живеят. Избират да пишат за манастира „Иван Рилски“ в с. Скрино.
През учебната 2020/2021 г. в училището в Дупница се обучават 146 ученици от I до VII клас. Имат и подготвителна група с 13 деца. „Почти всичките ни ученици са от социално уязвимите групи. Повечето от тях са билингви“, допълва моята събеседничка.
Въпреки това не срещат трудности с усвояването на българския език. Директорката разказва, че по-често се срещат деца, които да не говорят майчиния си език, но не и такива, които не знаят български. Това със сигурност се дължи както на семейната среда, така и на добрата подготовка в детската градина и подготвителната група към школото. Тази година учениците в I клас, които не са посещавали подготвителна група, са едва пет. Възможността да започнеш работа с децата още от най-ранна възраст, улеснява прехода към училището. И дава основа, върху която педагозите в училище могат да стъпят и да надградят.
В училището предлагат различни групи по интереси. Повечето са в сферата на изобразителното изкуство, музиката, спорта и творчеството. „Децата ни имат по-голяма наклонност към естетическия цикъл – музика, танци и изкуство“, споделя Николова. Разказва, че преди години техен бивш ученик е спечелил „България търси талант“ с песен. Гордеят се с групата си по интереси „Ромски фолклор“. „Учим децата, че няма разлика между етносите. Важното е да си добър човек“, казва директорката.
Николова разказва, че все по-често среща разбирането и подкрепата на родителите. За това допринасят пандемията и преминаването от присъствено към дистанционно обучение. Тогава за пръв път на много майки и бащи им се налага да „влязат“ в недотам удобните обувки на учителите и от първо лице да разберат с какви трудности се сблъскват те всеки ден. „Единици са тези, които не се интересуват от обучението на децата си“, споделя моята събеседничка. Повечето са много активни и постоянно търсят начин да помогнат. Преди време група родители решават да обновят и разкрасят класната стая на децата от начален етап. И напълно безплатно запретват ръкави и започват ремонта на кабинетите. Днес резултатът от тази инициатива е налице – всяка стая в ОУ „Хр. Павлович“ е различно обзаведена и боядисана, направена с много желание и щипка любов от родителите. „Желанието да направиш нещо за децата си, е много важно за нас“, споделя директорката.
Базата в ОУ „Христаки Павлович“ е повече от добра. В начален етап всички стаи разполагат с модерно техническо оборудване и кът за отдих. В кабинетите на V, VI и VII клас има интерактивен дисплей. Осигурена е достатъчно техника, за да могат децата да работят. За учениците от прогимназиален етап има изградени и три отделни къта с мека мебел и масички, където те могат да почиват през междучасията.
Технологиите отдавна присъстват в часовете. В III клас работят с M Vision – един компютър,
10 мишки. „Благодарение на нея децата още в най-ранна възраст свикват с технологиите“, казва Николова. Учениците в VII клас вече втора година учат през електронна платформа в часовете по БЕЛ. „Тийнейджърите са почти пристрастени към мобилните устройства. Възможността да учиш през телефона под ръководството на преподавателя, е много атрактивна за тях“, допълва директорката.
Всички възпитаници на училището продължават образованието си след VII клас, а посоките са различни – в зависимост от интересите и дарбите на децата. Най-предпочитани са езиковите гимназии. „Нашите ученици са билингви и езиците много им се отдават“, уточнява Николова.
Отчита като най-голяма гордост това, че вече четвърта година поред нямат дете, което да не се е явило на НВО след VII клас. „Радвам се, че показват отговорност към ученето. Разбира се, има деца, които показват по-високи резултати, и такива, които показват по-ниски“, казва тя. Категорична е, че отговорността да се явиш на изпита, почти се равнява на отговорността да го изкараш. Всички учители работят в тази посока –
и родители, и ученици да разберат, че образованието открива безброй хоризонти за реализация и без него трудно ще постигнат мечтите си.
Училището работи по почти всички проекти и национални програми на МОН. Сред тях са „Активно приобщаване в сферата на предучилищното и училищното образование“, „Образование за утрешния ден“, „Подкрепа за успех“, „Квалификация на педагогическите специалисти“, „Информационни и комуникационни технологии в системата на предучилищното и училищното образование“ и много други.
Най-много се гордеят с включването си в НП „Участвай и променяй – родителят, активен партньор в училищния живот“. „Тъй като повечето от децата ни са билингви, за нас е много важно да можем да работим с родителите“, казва директорката. Всяка година в рамките на Деня на таланта в двора на школото са поканени деца и родители. С годините това се е превърнал в любимия ден за малки и големи. Обикновено празникът е съпроводен с музика, танци, спортни състезания и приготвянето на кулинарни изкушения.
В предишни години редовно се провеждат състезания по готварски умения – децата и родителите заедно приготвят ястия, а след това ги предлагат на организиран кулинарен базар. Директорката разказва, че няма дете, което да не вземе участие в тази част от честването на Деня на таланта. За съжаление, тази година заради пандемията тази инициатива не се е провела, но за сметка на това предизвикателства в областта на музиката, изобразителното изкуство и спорта не са липсват.
„Идеята е да приобщим родителите не само към учебния процес, но и към живота в училището“, казва Николова. Категорична е, че работата с родителите не трябва да спира нито за ден, и благодари от сърце за предоставените възможности от НП на МОН „Участвай и променяй – родителят, активен партньор в училищния живот“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg