Първите покани за представяне на предложения за финансиране по Програмата се обявява на 22 юни
Финансиране с общо 14,7 млн. евро предвижда работната програма на „Хоризонт Европа“ за периода 2021 – 2022 г.
Тя бе представена от Мария Габриел – комисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта.
Предвидените инвестиции ще спомогнат за ускоряване на зеления и дигиталния преход и ще допринесат за устойчиво възстановяване от пандемията на коронавируса и за устойчивостта на ЕС срещу бъдещи кризи. С парите ще се подкрепят европейските изследователи чрез стипендии, обучение и обмен, ще се изградят по-свързани и ефективни европейски иновационни екосистеми и ще се създаде научноизследователска инфраструктура от световна класа. Идеята е и да се насърчават участията в цяла Европа на учени от цял свят, като същевременно се укрепва Европейското изследователско пространство.
„С 40% от този бюджет ще бъдат финансирани проекти, чиято цел е Европа да стане по-устойчива. Работна програма на Рамковата програма ще направи Европа по-зелена, по-приобщаваща и по-подготвена за дигиталната трансформация. Бих искала да насърча изследователите и иноваторите от ЕС да кандидатстват и да намерят решения за подобряване на нашето ежедневие“, каза Мария Габриел.
Общо около 5,8 млрд. евро ще бъдат инвестирани в научни изследвания и иновации в подкрепа на Европейската зелена сделка и ангажимента ЕС да превърне Европа в първия климатично неутрален континент в света до 2050 г. Фондовете ще подкрепят проекти, които развиват науката за изменението на климата и разработват решения за намаляване емисиите на парникови газове и за адаптиране към променящия се климат. Например дейностите ще ускорят прехода към чиста енергия и мобилност по устойчив и справедлив начин, ще помогнат за адаптиране на хранителните системи и ще подкрепят кръговата и биоикономиката, ще насърчават адаптирането към изменението на климата.
Значително увеличение на инвестициите с около 4 млрд. евро се предвижда и за дигитализацията и създаването на възможности за нови цифрови предприятия. Например това ще спомогне за максимизиране на пълния потенциал на цифровите инструменти и научните изследвания и иновации с възможност за данни в здравеопазването, медиите, културното наследство и креативната икономика, енергетиката, мобилността и производството на храни и като се подкрепи модернизацията в индустрията.
Инвестиции от около 1,9 млрд. евро ще бъдат насочени за подпомагане възстановяването на непосредствените икономически и социални щети, причинени от пандемията. В съответствие с NextGenerationEU финансирането ще допринесе за изграждането на Европа след коронавирус, която е не само по-екологична и по-дигитална, но и по-устойчива на настоящите и предстоящите предизвикателства. Това включва теми, които имат за цел да модернизират здравните системи и да допринесат за изследователския капацитет, по-специално за разработването на ваксини.
„Работната програма на „Хоризонт Европа“ за 2021 – 2022 г.
включва специални действия за подкрепа и укрепване на международното сътрудничество чрез многостранни инициативи в области, като биологичното разнообразие и опазването на климата, наблюденията на околната среда, изследванията на океана или глобалното здраве. Той включва и целенасочени действия с ключови партньори извън ЕС“, подчерта Мария Габриел. И добави, че Програмата по подразбиране е отворена към света. Присъединяването на страни извън ЕС към „Хоризонт Европа“ ще разшири географския обхват на цялостната програма и ще предложи допълнителни възможности за участие на изследователи, учени, компании, институции или други заинтересовани институции при същите условия като тези на държавите членки. За да се защитят стратегическите интереси, автономията или сигурността на ЕС, Програмата ще ограничи участието на трети страни в много малък брой действия.
Първите покани за представяне на предложения по „Хоризонт Европа“ са отворени на портала за финансиране и търгове на ЕК от 22 юни. Информационните дни, насочени към потенциални кандидати по Програмата, ще се проведат между 28 юни и 9 юли.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg