Парите за качество ще се дават от 2024 г. след анализ и оценка на резултатите от ДЗИ и външните оценявания
Добавянето на средства за повишаване качеството на обучението и образователните резултати при финансирането на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие да се отложи за 2024 г. Това предвижда проект на Постановление за изменение и допълнение на Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование от 2017 г. Средства трябваше да започнат да се добавят от тази година съгласно ЗПУО.
Образователните резултати се определят по методология, утвърдена с Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование. Съгласно нейните разпоредби министърът на образованието и науката най-късно до 30 юни 2021 г. следваше да внесе в МС проект на акт за допълнение на Наредбата, свързан с утвърждаване на методологията. В МОН са обсъдени различни варианти на проект на методология, като независимо от възможните варианти моделът следва да включва поне два елемента – оценка на добавената стойност на детските градини и училищата при обучението, както и оценката от извършеното инспектиране от Националния инспекторат по образованието.
Припомня се, че като измерител за определянето на добавената стойност на училищата при обучението на учениците се приемат резултатите по БЕЛ и по математика от НВО в
IV и VII клас и резултатите по БЕЛ от матурите на учениците от XII клас, като се сравняват тестовите резултати на един и същ випуск ученици в две различни времеви точки от тяхното обучение. Но предвид извънредната епидемична обстановка, през 2020 г. не бе проведено НВО в края на IV и на X клас. Към настоящия етап липсва и независима единна оценъчна система, измерваща резултатите на децата в детските градини, както и нормативно регламентирано изискване за оценка на степента на готовност на децата, постъпили в I клас, и утвърдена методика за извършването ѝ.
Всички тези причини пораждат невъзможност за разработване и прилагане на методология за оценка на образователните резултати по отношение на детските градини, началните училища и обединените училища. Това прави невъзможно почти половината от образователните институции да получат допълнителни средства за по-високо качество на образованието и по-добри образователни резултати. Затова се предлага тригодишно отлагане на прилагането на методологията за училищата и детските градини.
С предлаганите изменения се предлага да не се намаляват средствата за центровете за подкрепа за личностно развитие, защото извънредните обстоятелства преустановиха заниманията за повече от два месеца. Заради пандемията през 2020 г. в някои от 93-те центъра не е изпълнена утвърдената годишна програма с минимален брой часове преподавателска работа.
Бележки, становища и предложения по проекта могат да бъдат изпращани към дирекция „Финанси“ – МОН (k.yordanov@mon.bg), до 24 юни 2021 г. включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg