България успешно се възползва от възможностите на Програмата и от „Европейски корпус за солидарност“
Седмица след старта на новите програми „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“ за новия 7-годишен период 2021 – 2027 г. в ЕС началото на тяхното изпълнение е дадено и у нас. Бюджетът на програмите надхвърля
28 млрд. евро, които ще осигурят мобилност на 10 млн. европейци, а други 270 хил. млади хора да се включат в хуманитарни проекти.
„Новият „Еразъм+“ с почти два пъти по-голям бюджет от предишния ще помогне да се справим с предизвикателствата в образованието, обучението, младежта и спорта – заяви еврокомисар Мария Габриел. – До момента България успешно се възползва от „Еразъм+“ и през последните 7 години има повече от 115 500 български участници, а 850 от нашите училища, университети и публични органи, предприятия или НПО участваха в над 400 партньорства и са използвали общо 68 млн. евро.
Около 3000 млади хора от България са участвали в проекти към Европейския корпус за солидарност. Постарали сме се да опростим управлението на проектите, за да може още повече младежи да могат да се включат в програмите. Инвестираме и в иновации и ще създадем повече възможности чрез новите учителски академии, инициативата за европейските университети и центровете за високи постижения в професионалното образование.“
„Програмата „Еразъм+“ обхваща ученици, университети, хора, които са извън образователната система, но участват в ученето през целия живот. Това е програма за опознаване на света от нашите деца, за обмяна на опит, така че най-добрите идеи да се разпространяват максимално бързо“, каза министърът на образованието и науката Николай Денков.
И добави, че МОН ще работи още по-активно с Министерството на младежта и спорта, защото „Еразъм+“ е съвместна програма.
„Тези програми променят живота на хората, защото формират у тях нови знания, умения, самостоятелност, самочувствие и ги подготвят за професиите на бъдещето“, каза новият изпълнителен директор на Центъра за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР) Михаил Балабанов. Той добави, че в Центъра са започнати процеси, които да доведат до повече прозрачност и професионализъм, и се очаква работата му да се подобри. Променена е процедурата за селекция и договориране, разпределението на проектите, стартирана е нова процедура за външни оценители.
Министърът на младежта и спорта Андрей Кузманов посочи, че новият „Еразъм+“ разполага с 480 млн. евро за спорт, и изрази увереност, че новите правила ще дадат възможност младежите да се включат още по-активно в двете програми.
3126 български проекта на стойност близо 237 млн. евро са финансирани по „Еразъм+“ за периода 2014 – 2020 г. Осъществени са над 130 хил. учебни и образователни мобилности от страната. За двете години, откакто е създадена през 2018 г., програма „Европейски корпус за солидарност“ е финансирала 235 български проекта за 6,2 млн. евро. В нея са участвали 1470 младежи от България.
Със сертификат за качество за доброто изпълнение на проекти бяха отличени 17 организации за постигнати добри резултати по двете програми. Сред тях са: 35. СУ „Добри Войников“ – София, 22. СУ „Г.С. Раковски“ – София, Старопрестолната професионална гимназия по икономика – Велико Търново, НВУ „Васил Левски“ – Велико Търново, Великотърновският университет „Св.св. Кирил и Методий“, фондация „Глобални библиотеки България“ – София, сдружение „Деца със специални потребности“ – Мадан, Русенският университет „Ангел Кънчев“, ПГ по стопанско управление, администрация и услуги „Атанас Буров“ – Силистра, ПГ по туризъм „Д-р Васил Берон“ – Велико Търново, ВУЗФ – София, сдружение „Алтернативи Интернешънъл“ – Благоевград, сдружение „Омега“ – Кърджали, и др. Сред отличените са и изпълнителите на два проекта по програма „Европейски корпус за солидарност“: асоциация „За теб“ – Варна, и Националната асоциация на ресурсните учители – София.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg