Екипът на ДГ „Пролет“ в с. Малко Враново е сред десетте образователни институции със сертификат на МОН за отговорна гражданска позиция
Една птичка пролет не прави“, гласи народна мъдрост. Но появи ли се, пролетта не закъснява. Първо директорката заедно с четирима педагози, а после и целият екип без един (по здравословни индикации) в ДГ „Пролет“ – с. Малко Враново, Русенско, се ваксинират.
„Решихме го след разговор и с общинското ръководство. Давахме си сметка колко важно е това, за да предпазим себе си и децата. Таим надежда, че примерът ни ще бъде последван от семействата – хора в трудно материално положение, в много от случаите дори невладеещи български език“, разказва директорката Светла Цветкова.
Разговорът ни започва от сертификата, който екипът получава от Министерството на образованието и науката. ДГ „Пролет“ е сред десетте образователни институции, които първи получават свидетелства за достигнати поне 70% ваксинирани учители и непедагогически персонал. Те са отличени за отговорното си отношение към опазване на живота и здравето и проявена гражданска позиция.
После разговорът тръгва в друга посока – за ролята на детската градина в подготовката на детето за училище и за живота. Подготовка, която ще предопредели успеваемостта му по-нататък, особено когато става дума за деца билингви, на практика невладеещи български език, от семейства без отношение към образованието и в изключително затруднено материално положение.
ДГ „Пролет“ освен в с. Малко Враново има и два филиала – в селата Голямо Враново и Стамболово.
С малчуганите работи екип от 24 човека – педагози и помощен персонал. А за отговорното отношение към служебните задължения и към децата говори и фактът, че в „Пролет“ не допускат през трудните месеци на 2020 и 2021 г. някой да се разболее от COVID-19.
„Навреме взехме необходимите строги мерки и така преминахме през този труден период“, казва директорката. Мерки се взимат и при децата, най-вече от подготвителните групи, за да не прекъсва обучението по български език. А за тези, които особено слабо го владеят, има и допълнителен час. Децата се мотивират с драматизации на приказки, с изучаване на стихотворения, съобразени с възрастта, а и със сезона – например лято е, време е за игри.
Август е месецът, в който детската градина се подготвя за новата учебна година. Дребни ремонти възстановяват щетите от малките палавници. Светла Цветкова се гордее с инфраструктурата – сградата е реновирана и в нея всичко е подменено с модерни и съвременни мебели, работни маси, играчки, компютри, санитария. За сигурността
на малчуганите и благополучието на техните придобивки се грижи не само екипът на детската градина, но е монтирана система от видеокамери. И всичко това със средства на община Сливо поле и кметствата по селата. Благодарение на тях 124-те деца се обгрижват и обучават в изключително модерна и сигурна среда. От миналата година те се хранят безплатно – важен факт при 99% безработни родители. А от учебната 2021/2022 г. задължителната предучилищна подготовка обхваща и четиригодишните. Общината е поела изцяло закупуването на обучителните книжки и всичко необходимо за образованието на малчуганите.
Светла Цветкова не намира думи, за да опише огромната роля на екипа на детската градина – всички без изключение работят с хъс и висока степен на отговорност към малкия човек, в много от случаите изключително и само разчитащ на детската градина.
„Колкото ни е по-трудно, толкова по-мотивирани сме да работим. Никой не пести труда си за възпитанието и обучението на децата. Обикновено започваме с изграждането на хигиенни навици, преди да пристъпим към изучаването на българския език и участието в различни педагогически ситуации“, казва директорката. И кани колеги от цялата страна – може би именно в ДГ „Пролет“ ще намерят отговори на много въпроси, и най-вече на този какво означава „добавена стойност“ в работата на една образователна институция.
Не че няма и проблеми. Например транспортът на педагозите. Но най-тежи несериозното отношение, дори отсъствието на такова при голяма част от родителите. За децата обаче транспортът е осигурен. Десет от малчуганите в ДГ „Пролет“ са от с. Кошарна. И тук отново се намесва Общината, която е осигурила специален микробус за тях, а детската градина е определила учителите, които ги придружават. „Важно е да бъдат обхванати всички деца.
А за това е необходимо да няма нито едно препятствие, такова може да бъде икономическият статус на семейството“, казва директорката.
Ръководената от нея детска градина и тази година изпраща първокласници. От с. Стамболово децата са 10, от с. Голямо Враново – 11, а от Малко Враново – 9. Част от тях поемат към училището в гр. Сливо поле, останалите – към това в Голямо Враново.
С това обаче връзката детска градина – училище не се прекъсва. Педагозите от двете образователни институции по традиция поддържат тесен контакт. „Колегите ни консултират на какво да обръщаме внимание при подготовката на бъдещите ученици. А Общината ни осигурява автобус, с който утрешните първокласници посещават бъдещите си училища, запознават се с учители и ученици, участват в училищни празници, например изпращането на поредния випуск абитуриенти“, завършва Светла Цветкова.
А задачите за новата учебна година обобщава така: пълен обхват на децата, дори и от семейства, с които е изключително трудно да се работи. „Посещаемостта на детето в детската градина е най-голямата гаранция, че то ще успее в училище, а после и в живота“, категорична е тя. Именно от детската градина малчуганът тръгва по дългия път към една смислена житейска реализация. Затова и най-важният диалог си остава този с родителите – големият разговор за отговорността на семейството, без която нещата изключително трудно се случват.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg