Антоанета НАЙДЕНОВА
Не, жените и мъжете все още не са равни никъде по света. Дамите заемат по-малко престижни и по-нископлатени работни места. Дори да са на едни и същи позиции, те получават с около 15% по-малко заплащане в ЕС, а у нас – с 13,5%. Преди дни „Евростат“ публикува данни за това коя държава как се е справила през 2020-а с постигането на 17-те глобални цели за устойчиво развитие, заложени и в стратегията „Европа 2020“. По някои от тях България бележи напредък, като осигуряване на здравословен начин на живот, намаляване на глада и бедността, икономически растеж и работа, климат и т.н. По четири от целите обаче страната ни определено изостава. Това са равенство на половете, намаляване на неравенствата, отговорно потребление и производство и качество на образованието.
И ако не искаме или не можем сами да се справим с този проблем, ще ни се наложи да го постигнем. От 2022 г. всички публични органи, неправителствени и изследователски организации, както и висшите учебни заведения ще трябва да разполагат с План за равенство между половете. Иначе няма да отговарят на условията за финансиране от „Хоризонт Европа“ – най-мащабната програма за научни изследвания и иновации. И няма да е достатъчно да се направи такъв план проформа. В него ще трябва да има посочени ясни цели, както и да бъдат описани подробни действия, мерки и ресурси за тяхното постигане. А напредъкът ще се отчита всяка година.
В България отдавна има еманципация и феминизация не просто на някои професии, сред които е и учителската, а на цели отрасли, като сектора на услугите. Така че на първо четене сме равни, но може да сме и по-равни, за да постигнем равенство между половете.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg