Варненската гимназия „Д-р Иван Богоров“ е постигнала синергията между бизнеса и училището
Дигитализацията в Професионалната гимназия по икономика „Д-р Иван Богоров“ във Варна не е цел, не е мечта, а постигната реалност. Училището е пионер в тази област, а гаранцията, че посоката е вярна и темпото трябва да се засили, е налице – начело на училището е млад директор, с дипломи по икономика и информатика. Това е синергията, която директорът Деан Василев търси да постигне в обучението на възпитаниците си, избрали да вървят по пътеката на дигиталната икономика.
ПГИ „Д-р Иван Богоров“ е създадена едва преди 30 г., но пък е първата общинска професионална гимназия във Варна и е претърпяла любопитна трансформация във времето. Училището е създадено като гимназия за изучаване на славянски езици през 1991 г., а през 1996 г. тя е „пренасочена“ към професиите от новото време и става професионална гимназия по икономика. Първите профилирани паралелки са по стопанско управление, икономика и мениджмънт, предприемачество и мениджмънт, банки и пари. Стъпка по стъпка се стига до компютърните науки и дигитализацията на икономиката. Така днес в ПГИ „Д-р Иван Богоров“ се обучават 736 ученици в 30 паралелки. Училището е едно от най-предпочитаните от децата за тяхното бъдещо развитие в модерния дигитален свят.
„За тези 30 г. зад гърба ни има около 3900 дипломирани ученици. Голяма част от тях продължават да учат и работят в сферата на икономиката и информатиката“, споделя пред в. „Аз-буки“ директорът Деан Василев. Това, че училището е напипало вярно пулса на времето, личи и от наплива на деца от три различни области – Варна, Добрич и Бургас.
Имат ученици от Белослав, Суворово, Провадия, Девня, Бургас, Обзор, Бяла. Наблюдава се от известно време и наплив от Добрич, Кранево и Балчик.
„Нашата гимназия е единствената във Варна, която обучава ученици в 3 различни области на професионалното образование“, допълва той.
Това са сферите на стопанските науки и управлението, информатиката и компютърните науки, а от новата учебна година на тепиха на дигитализацията в училището стъпва и изкуството през новата паралелка по рекламна графика. В нея ще се обучават бъдещи графични дизайнери. Директорът отчита, че новата дисциплина е провокирала вниманието на децата и техните родители наред с нестихващия интерес към наложените през последните три години паралелки за обучение по специалностите „Програмно осигуряване“, „Приложна информатика“ и „Икономика с дигитални технологии“, като например „Електронната търговия и икономическо електронно осигуряване“. Сериозен остава и напливът към традиционните паралелки, обучаващи бъдещи финансисти в банковото, застрахователното и осигурителното дело, офис-мениджъри за бизнес администрация, сътрудници в малък и среден бизнес.
„Специалността „Програмист“ е сред най-атрактивните за младите хора. Преди 4 години стартирахме с една паралелка за програмисти с английски език. По настояване на IT бизнеса във Варна бе създадена и паралелка за програмисти с немски език. За гимназията по икономика сътрудничеството с бизнеса не е добро пожелание, а пълнокръвна реалност. Бивши възпитаници на ПГИ „Д-р Иван Богоров“ са сред кадрите на водещите IT компании във Варна. С днешна дата те се включват в предаването на опит и знания на учениците от бившето си училище, тъй като реализираме партньорства с някои от големите IT фирми в града“, разказва директорът.
Организират се съвместни инициативи с бизнеса и големите ученици в Дни на отворените врати с оглед бъдещата реализация на младите хора. Възпитаници на ПГИ са на ръководни позиции в големи варненски фирми. Някои от тях водят и часове по професионална подготовка в гимназията, подчертава моят събеседник постигнатата тясна връзка бизнес – училище – приемственост.
От доста години училището е партньор по програма „Еразъм+“. А през последните 4 г. е наблегнато на обмен, свързан с професионална практика. Годишно около 40 ученици провеждат практиката си в чужбина, казва още той.
От 2017 г. има изнесени практики по „Еразъм+“ в Лондон, а от 2019 г. – и в Дъблин.
Няма ограничение от каква специалност са учениците, но предпочитанието е да владеят английски на добро ниво. Чуждите фирми, при които варненските ученици работят по „Еразъм+“, предпочитат най-вече бъдещите специалисти по електронна търговия, програмиране, икономическо и електронно осигуряване. Там се набляга на креативността, на създаване на графични и програмни продукти. Работодателите проявяват най-вече такъв интерес, разказва Василев.
ПГИ „Д-р Иван Богоров“ е партньор и по програмата „Иновации в действие“. Сътрудничеството е с Математическата гимназия в Пловдив в сферата на приложението на роботиката и обучението по компютърни науки.
Отличното ниво на обучение в професионалното училище върви ръка за ръка с високото ниво на оборудване. В гимназията няма компютър, по-стар от 6 години, посочва директорът. Изцяло и системно се обновява компютърната техника. Работи се със съвременни софтуерни продукти и се акцентира върху дигитализацията, допълва директорът. В училището от три години освен кореспонденция с електронния дневник работят и със собствена платформа, чрез която държат непрестанна комуникация с ученици, родители и преподаватели.
„Доста преди настъпването на пандемията голяма част от дейностите извършвахме в тази дигитална среда. При нас за два дни превключихме към онлайн обучение“, отчита той.
Целият четвърти етаж на гимназията е с кабинети по професионална подготовка. Преоборудването и реконструкцията са осъществени преди две години по програмата „Региони в растеж“. Кабинетите са превърнати в офиси, бизнес помещения, център по електронна търговия и център по информационно и програмно осигуряване, където децата се обучават в максимално близка до реалната професионална среда. Предстои разширяване на компютърния корпус и оборудване на ателие за изкуства и рекламен дизайн. Директорът планира и закупуването на 3D принтер за по-качествена визуализация на разработките на учениците от най-горния етап на обучение.
Василев, макар и от година на директорския пост след конкурс, не е външен човек за училището. Именно той е бил ръководител направление „Информационни и комуникационни технологии“, после пет години е преподавал практическо обучение по електронна търговия и информационно осигуряване. Негова е титлата „Млад учител на Варна“ за 2017 г., а през 2019 г. получава и почетното отличие на СБУ „Неофит Рилски“, връчено му в президентската институция.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg