Правителството одобри 7,5 млн. лв. за Националната програма в подкрепа на науката в България
Министерският съвет одобри Националната научна програма „Върхови изследвания и хора за развитие на европейска наука“, съкратено ВИХРЕН. Програмата е седемгодишна (2021 – 2028 г.) с общ бюджет 7 500 000 лв. за 6 научноизследователски проекта. Те ще се изпълняват в течение на 5 години, с общ бюджет
1 500 000 лв. на година. До 5% от общия бюджет на Програмата са предвидени за оценителния процес, за мониторинг и оценка на изпълнението на проектите и за популяризиране на програмата от страна на Фонд „Научни изследвания“ като финансираща организация.
Дългосрочната цел на Националната програма е значителното повишаване качеството на човешките ресурси за провеждане на научни изследвания в България на най-високо ниво, наред с осъществяването на трайна положителна промяна на институционалната култура за подкрепа на научните изследвания. Сред специфичните цели на ВИХРЕН е подкрепата на индивидуалния потенциал за провеждане на научни изследвания на върхово ниво и за привличане на външно финансиране за научни изследвания у нас. Друга цел е създаване на подкрепяща институционална среда за работата на научния екип, сформиран и ръководен от водещия изследовател на проекта. Цел е и подобряването на административния и техническия капацитет на базовата организация за подкрепа на подготовката и изпълнението на национални, европейски и международни проекти.
Реализирането на Програмата ще допринесе за изпълнението на важни задачи, сред които да подпомогне бързото изграждане на критична маса от перспективни учени в дадена област. Те ще работят заедно по висококонкурентна оригинална научна тема, ръководени от установен/водещ изследовател по правилата на европейските научни програми. Друга важна задача е да стимулира дългосрочно индивидуалния потенциал за научни изследвания на високо ниво чрез ефективни подкрепящи мерки и структурни промени в институционалната среда. Това, от своя страна, трябва да създаде и подкрепи бъдещите възможности за привличане на допълнително финансиране и ще ускори превръщането на новите знания и идеи в иновативни продукти, услуги и процеси. Не на последно място по важност е и задачата да подобри подготовката на младите изследователи – учени, докторанти и постдокторанти, които работят в екипа на водещия учен по обща научна тема. ВИХРЕН цели и повишаване качеството на висшето образование в България чрез трансфер на съвременни научни направления, знания, умения и технологии.
Редом с очаквани резултати на национално ниво, важни са и тези на европейско ниво. Например преодоляване на задълбочаващата се значима разлика в наличния човешки потенциал за научноизследователска дейност между регионите от ЕС. Постигането на тази цел ще повиши конкурентността на Съюза в глобален мащаб. Ще подпомогне мобилността на учените и ще допринесе за по-интензивен обмен на знания, идеи и технологии.
Ще привлече „мозъци“ от държави и региони извън ЕС.
Ще подпомогне общите усилия на ЕС за изграждане на високотехнологични общества и дигитална икономика. ВИХРЕН се стреми към най-високите европейски стандарти, зададени от Европейския научен съвет (ERC). За тази цел кандидатстването по нея ще става според условията и изискванията по процедурите на ERC, но адаптирани към средата в България. По този начин Националната програма ще подпомогне подготовката на бъдещи проекти за успешно кандидатстване по програмата ERC. Наред с това Националната програма ще даде възможност за натрупване на опит от страна на базовите организации. Те могат да го използват за кандидатстване по програмата ERA Chairs или по научно-образователни програми с подобна насоченост и цели, които ще се реализират в Деветата рамкова програма на ЕК за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“.
Националната програма ВИХРЕН е насочена към учени с доказани високи изследователски качества. Това се удостоверява с публикации в реномирани световни списания в съответната научна област, с умения за ръководене на научни проекти, с възможности за привличане на бъдещо финансиране и с потенциал за създаване на собствен екип за работа по оригинална научна тема на световно ниво. Изследователят кандидатства с писмена подкрепа от страна на българско висше училище или научна организация. Те гарантират, че ще създадат условията, необходими за научните изследвания на изследователя и неговия екип, назначен по Програмата.
Проектното предложение трябва да отговаря на целите на Програмата, като предлага оригинални научни изследвания и съществени очаквани резултати от тях. Като прилага класификацията на Европейската рамка за изследователски кариери (European Framework for Research Careers), Програмата се осъществява чрез кандидатстване по две отделни процедури – „Установен изследовател“
(R3 Established researcher) и „Водещ изследовател“ (R4 Leading researcher). Изследователят, базовата организация и финансиращата организация сключват тристранен договор за изпълнение на проектното предложение. Ако изследователят е вече назначен на трудов договор и заема академична длъжност в базовата организация, по време на проекта тя/той запазва тази длъжност, като работи по проекта не по-малко от 70% от цялото работно време за процедурата „Установен изследовател“ и не по-малко от 50% от цялото работно време за процедурата „Водещ изследовател“. Тя/той получава заплащане по проекта, съответстващо на работното време, отделено за него, а заплащането на заеманата академична длъжност (с всички добавки към него) се редуцира в съответствие с националното трудово законодателство. Ако по време на изпълнение на проекта изследователят получи финансиране от Европейския научен съвет, подобни програми на Европейската комисия или други международни или чуждестранни организации, минималното време, което ръководителят ще работи по проекта, може да бъде намалено до 40% за установен изследовател и до 30% за водещ изследовател.
Финансирането е до 265 000 лв.
на година за „Водещ изследовател“ и до 210 000 лв. на година за „Установен изследовател“. Сумата включва разходи за заплати на академичните членове на екипа, разходи по заплащане на членове на екипа по административната и техническата дейност. Покрива разходи за осъществяване на научната дейност на екипа (без научна инфраструктура, като е позволено закупуване на офис оборудване, вкл. компютърна техника, въз основа на ясна обосновка в проектното предложение) и други институционални разходи (10% от всички останали предвидени разходи). Възнаграждението на изследователя е до 6000 лв. на месец. Възнаграждението на всеки нает към екипа старши сътрудник и постдокторант ще е съответно до 4500 лв. и 3500 лв.,
а на млад учен без ОНС „доктор“ – до 2000 лв. на месец. Изисква се до дванадесет месеца след началото на проекта екипът на водещия учен да се състои от поне двама души от посочените по-горе категории – млади учени, постдокторанти или старши сътрудници.
Проекти отвъд човешкото познание
Приетата на 14 юли 2021 г. работна програма на Европейския съвет за научни изследвания включва над 2,4 милиарда евро за финансиране на безвъзмездни средства за около 1100 водещи учени и учени в ЕС и асоциираните страни.
Това е втората работна програма на ERC в рамките на „Хоризонт Европа“. Финансирането ще бъде отпуснато в поредица от конкурси за безвъзмездни средства, прегледани от групи от международно признати изследователи. Идеята е да се подкрепя проекти, които очертават границите на човешкото познание. Изследователи от всяка националност и всяка научна област имат право, стига да работят в Европа или са готови да се преместят от други части на света, да го направят.
Мария Габриел, европейски комисар по иновации, изследвания, култура, образование и младеж:
„Тази работна програма е подкрепена от най-големия годишен бюджет за безвъзмездни средства от ERC – мощен знак за продължаващата подкрепа на Европа за граничните изследвания. По-голямата част от финансовата подкрепа е предназначена за безвъзмездни средства за изследователи в ранна и средна кариера. От жизненоважно значение е да подкрепим това ново поколение европейски таланти“.
Професор Жан-Пиер Бургиньон, председател на междинния ERC:
„Доволен съм, че с работната си програма за 2022 г. ERC отново предлага пълния набор от своите безвъзмездни средства, изследвания и грантове за доказателство за концепция, които помагат на стипендиантите на ERC да изследват социалния или търговския потенциал на своите открития. Бързото одобрение на програмата позволява на ERC да напредне към обичайния си график за приключване на обявите за конкурсите“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg