Децата от VII клас и от начален етап ще преминават онлайн само в краен случай
Учениците до IV клас включително няма да носят маски по време на учебен час. Те няма да са задължителни също за децата от предучилищните групи в училищата. Класните стаи обаче ще трябва да се проветряват поне два пъти по време на часа за най-малко една минута. Задължителни през целия ден и навсякъде в сградата остават маските за всички останали ученици, както и за тези от началните класове в междучасията и в общите пространства на училището. Това е записано в публикуваните от МОН актуализирани Насоки за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата.
С промените се облекчават някои от противоепидемичните мерки и се въвеждат нови след консултации с медицински специалисти от Министерството на здравеопазването, с детски психолози и психиатри.
Маските няма да бъдат задължителни за учителите по време на учебен час при физическа дистанция от поне 1,5 м между тях и местата на учениците. Това правило ще важи също в часовете по физическо възпитание и спорт, когато се провеждат на открито или на закрито, ако в конкретния час помещението се използва само от една паралелка при дистанция от поне 1,5 м между учениците и при редовно провет-
ряване. Маските не са задължителни и в училищния двор при спазване на физическа дистанция от 1,5 м, както и за деца със специални образователни потребности, при които има установена невъзможност за придържане към носенето на защитна маска и становище от личен или от лекуващ лекар, удостоверяващо това.
При желание на родителите и/или учениците защитни маски за лице могат да се носят по време на целия престой в училище.
При наличие на единични случаи на заболели или карантинирани ученици, учители или други служители директорът на училището издава заповед за преминаване към електронно обучение на отделен ученик или паралелка.
При отсъстващи 10% от учениците поради симптоми на COVID-19 и/или при брой заболели учители, който прави присъствения учебен процес невъзможен, директорът предлага на министъра на образованието и науката преминаване към ротационно или цялостно обучение от разстояние в електронна среда (ОРЕС). Това става след решение или на педагогическия съвет, или на Регионалната здравна инспекция (РЗИ), или на областния кризисен щаб. При изготвяне на предложението за ротация се спазва принципът в ОРЕС да бъдат не повече от 50% от учениците.
При ротация първи преминава към онлайн обучение випускът с най-много заболели или контактни ученици.
В общия случай занятия от дистанция се въвеждат най-напред за учениците в гимназиален етап с изключение на XII клас. При продължаващо влошаване на епидемичната ситуация се включват учениците от XII клас, както и от прогимназиалния етап с изключение на VII клас. Учениците от VII клас и от начален етап (I – IV клас) преминават в ОРЕС само в краен случай.
При тъмночервен сценарий – с минимум 500 заболели на 100 000 души, всички училища в съответната област преминават изцяло в обучение от разстояние в електронна среда само след заповед на министъра на здравеопазването, която изисква затваряне на училищата, последвана от заповед на министъра на образованието и науката за преминаване в ОРЕС. В случай че
такава заповед на здравния министър няма, важат мерките, разписани за отделните училища при единични случаи или при поне 10% заболели ученици и/или учители.
Предвижда се още при осигурени безплатни за образователните институции тестове след положително решение на общото събрание на училището и координиране с РЗИ директорът да организира тестване на всички педагогически специалисти и непедагогическия персонал. А при осигурени безплатни тестове за учениците и при съгласие на родителите на поне 90% от тях директорът на училището със съдействието на РЗИ организира тестване на децата на съгласните родители поне веднъж в седмицата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg