При следващите издания на форума се предвижда изследователите да популяризират работата си и в училищата
Колко вълнуваща и интересна може да бъде науката, ще разберем на 24 и 25 септември, когато ще се проведе Европейската нощ на учените 2021. Планирани са демонстрационни, творчески и забавни прояви в общо 25 населени места в страната, сред които са София, Пловдив, Стара Загора, Русе,
Варна, Бургас, Шумен, Велико Търново, Хасково, Ямбол.
Всяка година форумът се провежда едновременно в около 300 града в цяла Европа и по света. През 2019 г. Европейската нощ на учените привлече повече от 1,6 млн. посетители, а през 2020-а, когато повечето от събитията се проведоха виртуално – над 2,3 млн.
Много от инициативите, включени в Нощта на учените, са посветени на постиженията на младите хора. Разнообразната научна и забавна програма включва много изложби, разкриващи значението и влиянието на научните постижения в ежедневието; конкурси и награждавания на победителите; забавни демонстрации в кабинетите по любопитство; научни дискусии, подходящи за широката публика; неформални срещи с български учени; прожекции на филми, музикални и поетични изпълнения, изложби на учени.
Проектът за Европейска нощ на учените се финансира от Европейската комисия по дейностите „Мария Склодовска-Кюри“ на програма „Хоризонт 2020“. През последните години в България форумът се провежда от консорциум от университети и изследователски институти по проекта К-ТРИО (Knowledge Gained in Training, Research and Innovation Brings more Opportunities: K*(T+R+I)=O), координиран от Софийския университет „Климент Охридски“.
Сред университетите в консорциума е и Русенският университет, чието водещо послание през тази година е „Науката и иновациите са в основата на зелена и дигитална Европа“. Това е обединяващата нишка на всички събития в програмата на Русенския университет. Тя е изпълнена със съдържателни инициативи, призвани да провокират научното любопитство и интереса към научни занимания на различни целеви групи – ученици от основните и средните училища, студенти, докторанти и млади учени, утвърдени изследователи, представители на широката общественост.
Акценти от програмата на Нощта на учените в Русенския университет са обявяването на резултатите от състезанието на тема „Зелените иновации променят живота“, откриване на изложба „Зелените идеи в науката и ежедневния живот“, дискусионен клуб на тема „Европейската Зелена сделка и българският принос“ с участието на проф. Дария Владикова и д-р Мария Цанкова, дебат на тема „Зелени иновации“ с участието на ученици от Математическата и Английската гимназия в Русе, научно-приложен семинар за докторанти и млади учени на тема „Една Зелена Европа“ и т.н.
Предвижда се при изданията през 2022 – 2023 г. Европейската нощ на учените да започне да популяризира дейностите на изследователите и в училищата през цялата година. Чрез привличането на водещи учени в училищата се очаква учителите и учениците да се ангажират по важни теми, с които се сблъскват нашите общества, като изменението на климата, устойчивото развитие, здравето или храненето. Това е в унисон с целта на форума да се приближат учените до широката публика и да се привлече интересът на младите хора към научна кариера.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg