Това е най-доброто ни представяне в европейската надпревара от 1997 г. насам
Европейската комисия обяви победителите от Конкурса на ЕС за млади учени за периода 2020 – 2021 г. Сред тях има български проекти. Шестте най-добри са от България, Германия, Ирландия, Испания, Турция и Украйна.
Първа награда за 2021 г. печели Виктор Колев – студент в Станфорд, със своя проект Neural Abstract Reasoner, разработен под ръководството на д-р Светлин Пенков. Той представя невронен пакет за решаване на широк спектър логически задачи.
Втората и третата награда са за проекти от България, Чехия, Ирландия, Италия, Полша, Словакия, Швейцария, Турция, Беларус и Канада.
Йордан Цветков получава втора награда за 2020 г. Той представи робот, върху който работи вече втора година. В него са съчетани иновативна походка, базирана на невронни мрежи със синусоидална активация и крайници със специфични хватателни способности. Йордан е студент в Университета на Единбург и стажант в лабораторията на проф. Субраманиан Рамамурти.
Христо Тодоров със своя проект Limited Query Black Box Adversarial Attacks in the Real World печели наградата на Internaitonal Swiss Talent Forum. Неговата разработка е започната по време на лятната изследователска школа на УчИМИ под ръководството на Кристиян Георгиев – български участник в EUCYS за 2015 г. Христо е ученик в ПМГ „Проф. Емануил Иванов“ – Кюстендил.
Теодор Кирилов пък получава наградата на European Synchrotron Radiation Facility с набора от софтуерни инструменти за изследване на ДНК репликация. Той разработва проекта си в Института по молекулярна биология на БАН, където софтуерът му се използва активно. Теодор е ученик в СМГ „Паисий Хилендарски“.
Тази година в Конкурса участват 158 обещаващи млади учени на възраст между 14 и 20 години от 34 държави.
Те представиха 114 проекта пред международно жури с известни учени, председателствано от д-р Aтила Борикс от Унгарската академия на науките. Победителите получиха общо 93 000 евро под формата на награди, както и други отличия, като посещения на някои от най-иновативните организации и дружества в Европа. Победителите бяха обявени по време на церемония в Университета в Саламанка, Испания, след двудневен виртуален конкурс.
Конкурсът на ЕС за млади учени – EUCYS, е инициатива на Европейската комисия от 1989 г. Целта е да се насърчат сътрудничеството и обменът между младите учени. Да им се даде възможност да работят под ръководството на изтъкнати европейски учени. Да се стимулират младите хора да се обучават в областта на науките, технологиите, инженерството и математиката и да се стремят към изследователска кариера.
Победителите получават по 7000 евро за всеки от своите забележителни проекти в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM), както и в социалните науки; класираните на второ място – по 5000 евро, а на трето – по 3500 евро. Сред многото теми на научните изследвания са квантовите изчислителни технологии, иновативните слънчеви клетки и статистическото проучване на половото стереотипизиране на 5 – 7-годишните.
Победителите от тазгодишния конкурс получиха поздравления за постиженията си от Мария Габриел – комисар по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта. „Миналата година ни показа значението на високите постижения в областта на научните изследвания и иновациите за преодоляване на кризите, които засягат всички нас. Този конкурс отличава новото поколение таланти, чиито открития и иновации ще бъдат от съществено значение за оформянето на бъдещето, в което искаме да живеем. Наистина се гордея с изключителната работа на нашите млади хора“, заяви еврокомисар Габриел.
Българските участници се избират чрез националния конкурс „Млади таланти“, организиран от МОН и ИМИ – БАН. Това е най-доброто представяне на България в EUCYS от първото участие на страната ни в Конкурса през 1997 г.
Догодина домакин на инициативата е Лайден, Холандия, който ще бъде Европейският град на науката за 2022 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg