В СУ „Иван Вазов“ в Нова Загора редовно правят изнесени уроци в музеи и библиотеки
Диляна КОЧЕВА
Новата учебна година в СУ „Иван Вазов“ – Нова Загора, започва с 320 ученици, като 90 от тях прекрачват прага на училището за първи път. Това са учениците от I, V и VIII клас. Школото е средищно и до него всеки ден пътуват деца от селата Прохорово, Еленово, Съдийско поле, Ценино и Млекарево. За безопасното придвижване на учениците от МОН са осигурени два училищни автобуса. Към учебното заведение има и подготвителна група. В VIII клас възпитаниците на школото ще изучават профил „Предприемачески“. Целодневна организация на учебния ден е осигурена за всички възпитаници от I до VII клас.
„Благодарим на родителите, че избраха нашето училище, като се доверяват на професионализма ни и поверяват бъдещето на децата си в нашите ръце“, започва разказа си новата директорка Добрина Овчарова. Тя заема поста от месец и половина, но има зад гърба си над 34 години педагогически стаж. Специалността ѝ е начална училищна педагогика и е посветила целия си живот на работата с деца. Любопитен факт е, че самата тя преди години е учила не някъде другаде, а именно в СУ „Иван Вазов“.
„Реших да изляза от зоната си на комфорт, но да достигна до нови върхове“, казва тя. Като нов директор, си е поставила за цел както да продължи дългогодишните традиции на своите предшественици, така и да подобри материално-техническата база на школото. За съжаление, училищният бюджет не достига за големи ремонти, затова са решили да се обърнат към Общината за съдействие. Педагогическият колектив осъществява успешно сътрудничество и с различни фондации и сдружения. Голям приятел и спомоществовател е „Ротари клуб“ – Нова Загора.
Обучението на учениците се осъществява в две различни сгради. Тези от начален етап са в едната, а от V до XII клас – във втората. Поддръжката им не е лесна задача и това налага нуждата от допълнителна помощ. Зданието, в което учат учениците от прогимназиален и гимназиален етап, се намира в центъра на града. И желанието на директорката е то да придобие съвременен, модерен и европейски вид. Според нея училището трябва да запази и двете си сгради.
През лятото възпитаниците на СУ „Иван Вазов“ – Нова Загора, посещават Рилския и Роженския манастир, Мелник, Рупите, Парка за танцуващи мечки в Белица и много други културни и туристически забележителности на България. Екскурзията е в рамките на 6 дни, а от нея се възползват 30 ученици и трима възпитатели. Финансирането е осигурено по Националната програма „Отново заедно“ на МОН.
В топлите месеци работят и по програмата „Подкрепа за успех“. Заниманията се осъществяват на открито сред природата. За целта имат специално изградена зелена класна стая.
„Поставени в неформална образователна среда, децата по-лесно се отпускат и споделят повече със своите учители, което води до по-близък контакт и изграждане на доверие. Това е предпоставка за постигането на по-високи резултати в учебния процес“, казва моята събеседничка. За нея ползите от Програмата са безспорни, а именно – мотивиране за съзнателно и целенасочено изучаване на книжовния български език, подобряване на езиковата култура и доброто представяне на НВО в IV, VII и X клас. „Работата по национални програми и проекти е неделима част от образователния процес. Проектно базираното обучение гарантира усвояването на трайни знания и необходими умения за успешен старт в живота“, казва Овчарова.
Освен традиционните обучителни методи и похвати преподавателите в СУ „Иван Вазов“ използват разнообразни дидактични игри, интерактивни уроци и STEM методика на преподаване. Голямо внимание обръщат и на разширяване дигиталните и креативните умения на възпитаниците си. Когато епидемичната обстановка в страната позволява, редовно правят изнесени уроци в музеите в града, спортната зала и в библиотеката при Народното читалище „Диньо П. Сивков 1870 г.“. В учебно време организирано децата посещават и горски стопанства, шивашки цехове и предприятия. „По този начин учениците се запознават с ползата и отговорността на хората с различни професии“, отбелязва директорката.
През настоящата учебна година групите за занимания по интереси в училището ще бъдат 8. Те обхващат почти всички области – дигитална креативност, изкуство, култура, спорт, обичаи, традиции, екологично образование и здравословен начин на живот. Сред най-предпочитаните е клубът „Млад родолюбец“ за учениците от I – IV клас и за тези от X до XII клас. В него възпитаниците им се запознават с дейността на Националното дружество „Традиция“, което има много силно присъствие в Нова Загора. С интерес изучават частите на облеклото на четниците, оръжията и бита им. По време на пандемията срещите им са виртуални, а идеята е да се запознаят с историята и традициите на България.
Другият клуб, който се радва на голяма посещаемост, е „Млад еколог“. Заниманията в него са предназначени за малчуганите от начален етап на обучение. „Благодарение на младите еколози, училищният ни двор е облагороден с различни растителни видове, като туя и бамбук“, разказва Овчарова. Учениците с ентусиазъм засаждат и се грижат за различни сортове цветя. Почти всички дървета са украсени с къщички и хранилки за птички.
Голяма част от учениците посещават и часовете в клуб „Технологии“, където акцент са приложните занимания. Децата със собствените си ръце изработват красиви предмети с материали от бита и природата. Най-красивите предмети заслужено са изложени в коридора на школото и в класните стаи.
За децата с афинитет към точните науки пък има „Забавна математика“. В часовете учениците решават нестандартни и логически задачи, ребуси, судоку и кръстословици.
В училището се обучават и ученици от социално уязвими групи. С тях вече втора учебна година работи образователен медиатор. „Той постига забележителни резултати. Благодарение на него децата редовно посещават училище и се справят по-добре с учебния процес“, отбелязва моята събеседничка. Категорична е, че той добре познава семействата и служи за пример на подражание за учениците. „Ако медиаторът не е образован човек от ромски произход, едва ли бихме постигали толкова високи резултати“, допълва тя.
Към СУ „Иван Вазов“ на щат са назначени психолог и ресурсен учител. Те работят с децата със СОП. За всяко от тях има предварително изготвен индивидуален план за работа, който помага за по-големия им напредък.
Възпитаниците на училището редовно участват в спортни съревнования и творчески състезания.
В конкурса за рисунка „Инър Уийл клуб“ завоюват четири отличия. Гюл Катева от I клас се класира на второ място, а второкласникът Милчо Иванов – на трето. Училището получава специалната награда, а учителката в целодневната организация на учебния ден Златина Цакинска е отличена за принос в организирането на Конкурса. Учениците Деница Ангелова и Божидар Митев пък са наградени с грамоти за участие в конкурса за илюстрация „Икабог“ на издателство „Егмонт“. Гордеят се и с отлично представилите се десетокласници на олимпиадата по география и икономика.
Успехи в спорта също не липсват. Единайсетокласничката Мима Танева заема престижно място в състезанието по борба в свободен стил за девойки в Букурещ, а Диана Павлова е носител на сребърен медал от Европейското първенство по борба за кадети в Италия.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg