Над 2/3 от екипа на 5. СУ „ Г. Измирлиев“ в Благоевград искат да се ваксинират
От 25 януари стартира тестването с бързи антигенни тестове на педагогическите специалисти и непедагогическия персонал. Целта е да се открие скритата заболеваемост в образователната система и да се приложат мерки за справяне с нея. Тестването е по желание. Преди това хората са попълнили онлайн анкета, за да заявят желанието си или нежеланието си да бъдат тествани, а впоследствие и ваксинирани.
Началникът на Регионалното управление на образованието в Благоевград Ивайло Златанов съобщава, че 69% от педагогическия и 71% от непедагогическия персонал в областта ще бъде тестван с антигенни тестове за коронавирус. Тестването се провежда в рамките на три дни в 125 институции.
„При нас положението е горе-долу същото както в областта. От моите колеги само между 13 и 15 души от общо 48 човека педагогически и непедагогически персонал не се включиха в бързите антигенни тестове и не са дали заявка за ваксиниране. Това са хората, които вече прекараха ковид или имат тежки съпровождащи заболявания – каза за „Аз-буки“ директорът на 5. СУ „Георги Измирлиев“ в Благоевград Мария Котева. – Още 25 януари първата група от 20 човека си направи бързите антигенни тес-
тове и за голямо наше щастие те са отрицателни. Кой друг, ако не ние, хората, които работим в образованието и преподаваме наука, трябва да дадем пример и да изразим готовност да се възползваме от постиженията ! Да покажем на практика, че вярваме в науката и че тя е по-силна от всякакви слухове, страхове и предположения“, категорична е Котева. И добавя, че всичките колеги са в очакване да започнат присъствено обучение.
Средната възраст на колектива в 5. СУ „ Георги Измирлиев“ е около 50 години, което често се среща в сферата на образованието. „Въпреки това желанието на колегите да се върнат в училище, е по-силно от страха“, твърди директорът. Децата също вече се чувстват уморени и изнервени от дългия престой вкъщи и в края на всеки виртуален час казват, че се надяват да се върнат в училище, да се видят на живо със съученици и учители и да са заедно. Особено на някои от децата наистина много им се събра – например новите от VIII клас на два пъти бяха карантинирани още през октомври преди въвеждането на общата карантина.
Екипът очаква да получи официално писмо кога и как ще започне присъственото обучение, и има готовност веднага да изготви графици за ротационно обучение на класовете. Учениците са общо 440.
Всяка година училището обявява прием за една професионална паралелка по „Графичен дизайн“ след VII клас и по две паралелки за I клас, за да може да се осигури едносменен режим на обучение. От 4 януари 2021 г. всички деца от начален курс са на присъствено обучение с изключение на един ученик, който се обучава в електронна среда по настояване на бащата.
Учениците от V до XII клас се обучават дистанционно в платформата „Майкрософт Тиймс“. „Направихме всичко възможно, за да осигурим на всички нуждаещи се крайни електронни устройства и карти за интернет, за да няма обективни причини и извинения за неучастие в обучението в електронна среда – разказва Котева. – МОН осигури два лаптопа за учители и 5 за ученици. Освен това училището закупи 20 нови таблета с карти за интернет, които също бяха раздадени. В училището има малко ученици от уязвимите групи, но има деца от семейства с по-нисък социален статус, които нямат възможност да плащат за интернет или пък разполагат с по-стари устройства, които не им позволяват да участват пълноценно в дистанционното обучение.
Специално за учениците от паралелките по „Графичен дизайн“ са закупени 28 графични таблета и нови компютри, за да работят със софтуера за професионалното си обучение. През новата учебна година отново ще бъде обявен прием по тази специалност, която дава възможност за развитие на децата, които имат интереси в областта на изобразителното изкуство, на компютърните науки или пък на рекламата.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg