Актуализираният бюджет за образование от 8 млн. лв. е за COVID и други мерки
Татяна ДИКОВА
„В някои отношения разговорите с МФ ще бъдат доста трудни. Значително повече от половината училища имат натрупани средства, които надхвърлят годишния им разходен стандарт. Това прави разговора деликатен. Трябва да бъдем прецизни, защото в същото това време има училища, които изпитват сериозни затруднения. Няма как да тръгнем с макрорамка и тезата – системата е много затруднена. Трябва да видим кои са училищата, които са затруднени. Откъде идва това затруднение – дали от формулата за изчисление на бюджета, или проблемите са от друг характер.“ Това сподели с членовете на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в областта на средното образование министърът на образованието и науката чл.-кор. проф. д.х.н. Николай Денков. Той благодари на социалните партньори за това, че разговорите между тях са директни. Това осигурява комфорт и спокойствие на системата. Обществото е убедено, че училищата трябва да са отворени максимално, а информационната система дава конкретни отговори на въпросите къде какво се случва.
Министър Денков припомни, че следващите седмици ще бъдат доста тежки. Здравните власти постоянно са убеждавани, че училищата трябва да бъдат затваряни в изключително краен случай. Присъственото обучение си остава незаменимо за крайния резултат и качеството на подготовка на децата. Пример за чуваемост министър Денков даде с факта, че ако в големите градове училища минаха на ротационен принцип, то в малките населени места обучението е изцяло присъствено.
Членовете на Отрасловия съвет споделиха идеи за актуализацията на бюджета за т.г., за бюджет 2022 и за организацията на текущата учебна година в условията на пандемия.
СБУ предлага с 30 млн. лв. да бъде актуализиран настоящият бюджет. 18 млн. лв. от тях да се насочат към обезпечаване на COVID мерките, а 12 млн. лв. – за издръжка на образователните институции заради енергийната криза. Министър Денков припомни, че МОН се стреми максимално бързо да разпредели наличните средства от вече актуализирания бюджет, а те са 8 млн. лв. Прави се преглед на всички възможни резерви, които също ще бъдат бързо разпределени. Припомни, че по някои национални програми са изхарчени повече средства от първоначално предвидения бюджет, например по НП „Квалификация“. Наличните средства ще бъдат дадени за COVID мерките (включително за тестове) и за издръжка на институциите (увеличени режийните). МОН разполага с възможно най-точната информация за финансовото състояние на всяко училище. Сумите за отделните училища, детски градини и центрове ще бъдат изчислени по два показателя – брой паралелки или групи и брой ученици или деца в съответното училище/детска градина. По този начин ще се осигури равнопоставеност между малките и големите образователни институции. Допълнителните средства ще могат да се използват за дезинфектанти, маски, тестове, термометри и др. Част от средствата ще помогнат и за покриване на увеличените режийни разходи.
Според синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ акцентът трябва да е върху издръжката на институциите. Диян Стаматов – председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета, е категоричен, че за нова актуализация на бюджета поне засега не може да се говори. Но издръжката на училищата е сериозен въпрос. Не става дума, че ще има фалирали училища. Но ако не се приложат съвместни усилия, някои с „крехки“ бюджети могат да изпитат сериозни затруднения.
МОН и членовете на Отрасловия съвет нямат никакво разминаване и по въпроса, че проектът на бюджет 2022 изисква сериозна работа и подготовка на предложенията. „Подготвили сме ги за Министерството на финансите. Те са в унисон с насоките, поставени от социалните партньори“, коментира министър Денков. И предупреди, че това е само началото. Предстоят сериозни дискусии както с МФ, така и в новото Народно събрание, което има последната дума. СБУ например застава зад увеличение с 440 млн. лв. на средствата за заплати, от които 380 млн. лв. на педагогическите специалисти, а 60 – на непедагогическия персонал. За развитие на образователните институции и материалната им издръжка – не по-малко от 20% увеличение на разходите спрямо бюджет 2021. Близо 84 млн. лв. за националните програми. 50 млн. лв. за целодневната организация на учебния процес. 30 млн. лв. за извънкласни и извън-
учебни дейности. За осигуряване на транспорт и възстановяване на разходи на учители – 38 млн. лв., а на учениците – 52 млн. лв.; за издръжка на училищните автобуси – 3 млн. лв.,
и 6 млн. лв. за допълнително финансиране на защитените детски градини и училища. Като цяло,
СБУ напомня, че трябва да се съхрани съотношението 13% – 15% в повече средна учителска заплата спрямо средната за страната. Министър Денков подкрепи последното предложение с думите: „Чукате на отворена врата. Това е минимумът, който ще отстояваме“.
В заключение, представителите в Отрасловия съвет се договориха за реализиране на обща политика за увеличаване на разходите в бюджет 2022 по следните показатели – работни заплати, единен разходен стандарт, национални програми, целодневна организация, извънкласни и извънучилищни дейности, спорт, транспорт и за защитените детски градини и училища.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg