Деляна ЛУКОВА
И най-големите критици с претенции за модерно образование едва ли ще намерят недостатък – санирана сграда, обзаведени по последен писък на техниката лаборатории, партньорства с бизнеса, библиотека с хамак и кът за дебати, паралелки, в които хартиеният учебник отстъпва на хромбука. В добавка – училищно радио, което не прекрати излъчването си дори по време на пандемията, и учебна компания за производство на козметика. Предстои откриването на модерен STEM център. И не на последно място – социално значими проекти в партньорство с Асоциацията на хората с редки болести и кампания в търсене на най-добрия човек.
Иновациите в Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника в Пловдив с директор инж. Людмила Ганчева привлякоха интереса и на президента Румен Радев, който преди няколко месеца гостува в училището. Той наблюдава хлебни дрожди под микроскоп и видя как се откриват нежеланите вещества в сирене, вино, сок и кисели краставички.
„В ПГХТТ се обучават 778 ученици в пет специалности. По настояване на бизнеса е възстановена традиционната „Технология в биопроизводствата““ – припомня инж. Ганчева. – Училището осъществява и дуално обучение по „Топлотехника – топлинна, климатична, вентилационна и хладилна“, както и по „Експлоатация и поддържане на хладилна и климатична техника в хранително-вкусовата промишленост“. Завършилите се реализират във фирми партньори на гимназията. Немалко продължават и в Университета по хранителни технологии.“
В момента се извършват довършителните дейности по STEM центъра. Проектът „Лемниската“ – иновации, базирани на технологии и работа в облачна среда, печели от МОН финансиране от 300 000 лева. Фоайето ще се превърне в място за социализация, където ще се представят проекти и ще бъдат обособени две малки библиотеки със специализирана литература. Всеки от седемте кабинета в Центъра ще има уникален дизайн и име спрямо дисциплините, по които ще се преподава. През лятото са проведени обучения на преподавателите.
Видеоуроци в помощ на колегите си при работа с облачните технологии пуска в You Tube преподавателят по английски език Светослава Шишиньова. Тя е сертифициран „Гугъл“ обучител по програмата на Община Пловдив и Центъра за творческо обучение. „Гугъл“ сертифицираните учители са в основата на въвеждането на обучението 1:1. През тази учебна година 7 паралелки ще се обучават без хартия.
Пълна промяна е претърпяла и библиотеката на гимназията. Тя се е преобразила в модерно и артистично пространство за четене по проекта „Spirit трансформации – COOL библиотеки“. Решена е в ярки цветове, с графити, модерни книжни рафтове и уютно пространство за уединено четене с хамак, кът за дебати и литературни срещи. В една от стаите има и шест компютъра с интернет.
В учебните лаборатории гимназистите се учат да изследват съдържанието на различни продукти. Училището разполага и с почвоанализатор, рефрактометър за измерване на захари, алкохолен градус, спектрометър с LCD екран.
За да е в крак с изискванията на бизнеса, гимназията си партнира с водещи предприятия от бранша, както и с компании от „Тракия икономическа зона“ по проект за достъп до технологично модерна образователна среда. Целта е да бъде улеснена реализацията на младите хора. Практическите занятия се водят в Центъра за професионално обучение „Тракия“, оборудван с най-новата техника на водещи компании. Фирмите се включват и със свои лектори, а обучителните програми са изготвени от преподаватели от Университета по хранителни технологии.
Всеки гост на училището задължително получава като подарък комплект от козметичните продукти на учебната компания „Скай бюти козметик“. Младите предприемачи произвеждат подхранващ билков крем, балсам за устни и ароматизатор, ухаещ на лавандула. Кремът против стареене е от естествени продукти и съдържа невен, какаово и кокосово масло и гроздови семки. В екипа на Компанията влизат ученици от специалност „Технологичен и микробиологичен контрол“, които произвеждат и продават козметични и парфюмерийни продукти. „Скай бюти козметик“ има 13-годишна история и печели награди от национални и международни конкурси за учебни фирми.
Освен като стриктни лаборанти и ентусиазирани предприемачи учениците се проявяват и като добри журналисти. Членовете на клуб „Клио“ издават училищен вестник, носител на национални и международни отличия, изявяват се като водещи в училищното радио. По време на онлайн обучението те правят записи у дома, които пращат до своите съученици.
Въпреки пандемията учениците и тази година подкрепят кампанията „Ние сме много, ние сме силни, ние сме обединени“. По повод Световния ден на хората с редки болести членовете на клубовете по интереси „Младежки инициативи“ и „Младежки идеи“ всяка година, заедно с Асоциацията на хората с редки болести пускат балони пред сградата на Общината.
Гимназията партнира на Общината и в кампанията „Пловдив – град на доброто“. Учениците разполагат щанд на главната улица и приканват минувачите да номинират хора, направили добро.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg