ЕК прие мерки за приобщаващия характер на Програмата и Европейския корпус за солидарност
Антоанета
НАЙДЕНОВА
Европейската комисия прие рамка за повишаване приобщаващия характер и многообразието на програмите „Еразъм+“ и Европейски корпус за солидарност за периода 2021 – 2027 г.
С мерките се изпълнява ангажиментът на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен за значително укрепване на двете програми не само като се даде възможност на много повече младежи да учат или да извършват доброволческа дейност в друга държава, а също и да се достигне до по-голям брой хора с по-малко възможности.
С тези мерки за приобщаване ЕК дава силен тласък за подобряване на справедливостта и приобщаването в европейското пространство за образование и изпълнява обещанието по първия принцип на Европейския стълб на социалните права. В него се предвижда, че всеки има право на качествено и приобщаващо образование, обучение и учене през целия живот.
„Програмите на ЕС трябва да са от полза за всички без значение на техния произход, социално-икономически контекст и физическо, психическо или здравословно състояние. Ето защо от ключово значение е новите „Еразъм+“ и Европейски корпус за солидарност да бъдат направени по-приобщаващи и многообразни. Ще предоставим повече финансиране, за да помогнем на тези, които се нуждаят от повече помощ, и за да достигнем до онези, които не познават Програмата или се колебаят да участват в нея. Всеки трябва да може да се възползва от едни и същи възможности и да допринесе, от своя страна, за обществото. Това е ценността на солидарността, върху която се основава европейският проект.“ Това заяви българският еврокомисар Мария Габриел.
Мерките за програмите „Еразъм+“ и Европейски корпус за солидарност включват целева финансова подкрепа за хора с по-малко възможности за покриване на допълнителни разходи, за да се преодолеят пречките, които не им позволяват да участват в дейностите на програмите на равни начала с други кандидати.
Участниците ще получават целенасочено съдействие на всички етапи от своя проект, като езикова подкрепа, подготвителни посещения или засилено наставничество преди, по време и след проект или мобилност, за да се гарантира, че ще извлекат максимална полза от своето участие.
Програмите ще предоставят допълнителна помощ и за организациите, участващи в приобщаващи проекти. Тя ще обхваща допълнително финансиране за подпомагане изграждането на капацитет, обучение и дейности за формиране на мрежи за техния персонал в областта на приобщаването и многообразието.
Предвидени са и по-гъвкави предложения за обучение. Програмите предлагат по-широк набор от възможности за проекти и мобилност с различна продължителност и формати – виртуални или присъствени, индивидуални или групови, за да могат всички участници да намерят това, което най-добре отговаря на техните нужди.
Изпълнението на тези и на още мерки за приобщаване на национално равнище ще се следи от ЕК чрез националните агенции по „Еразъм+“ и по Европейския корпус за солидарност. За по-доброто справяне със специфичните предизвикателства пред достъпа до програмите в национален мащаб националните агенции ще разработят свои собствени планове за действие за приобщаване въз основа на общата рамка от мерки. Вече е създадена мрежа от служители по приобщаването и много-
образието в националните агенции с цел обмен на най-добри практики.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg