През 2022 г. се дипломира първият випуск зрелостници с втора гимназиална степен и различни профили
Реформата в българското образование и въвеждането на силно профилирано обучение във втора гимназиална степен влезе в сила през 2020/2021 и 2021/2022 г. През 2022 г. предстои да се дипломират първите зрелостници, завършили втори гимназиален етап, които ще имат различни профили. Този факт поставя висшите училища пред предизвикателството да променят правилата за прием през следващата година в съответствие с различните профили на завършващите зрелостници, за да бъдат поставени при равни условия при кандидатстване.
Висшите медицински училища вече публикуват решенията на академичните си съвети за начина на балообразуване през 2022 г. За магистърските специалности след средно образование – „Медицина“, „Дентална медицина“, „Фармация“, балът е сбор от оценките по БЕЛ от ДЗИ (при липса на ДЗИ – от дипломата за средно образование) и утроените оценки от конкурсните изпити по биология и химия.
Максималният бал е 42.
В Медицинския университет – Пловдив, за специалностите „Медицинска сестра“, „Акушерка“, „Лекарски асистент“, „Рентгенов лаборант“, „Рехабилитатор“, „Помощник фармацевт“, „Медицински лаборант“, „Инструктор диетично хранене“, „Инспектор по обществено здраве“ и „Медицинска козметика“ балът е сбор от оценките по БЕЛ от ДЗИ (при липса на ДЗИ – от дипломата за средно образование) и утроената оценка от конкурсния изпит по етика.
Тук максималният бал е 24. Такова е балообразуването и за специалността „Зъботехник“. Но в него участва и трета утроена оценка – от конкурсния изпит по скулптиране. Максималният бал е 30.
За специалността „Управление на здравните грижи“ балът е сбор от утроената оценка от състезателния изпит и оценката от държавните изпити в дипломата за висше образование (професионален бакалавър, специалист по…, полувисше). Максималният бал е 24.
И в МУ – Варна, за специалностите „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация“ балът е сбор от оценката от ДЗИ по БЕЛ и утроената оценка от конкурсните изпити по биология и химия. Максималният бал е 42. Кандидат-студентите, които имат оценки от изпитите от предварителната и редовната сесия, участват в класирането с по-високата от двете, уточняват от висшето училище.
За направление „Военен лекар“ балът е сбор от оценката от матурата по БЕЛ и утроената оценка от конкурсните изпити по биология и химия, положени в Университета. Кандидат-студентите, които имат оценки от изпитите от предварителната и редовната сесия, участват в класирането с по-високата от двете. Към това се добавя оценката от изпита по физическа подготовка плюс допълнителни единици от психологическата пригодност. При получен резултат „неиздържал“ на теста по английски език от получения бал се изважда 0.50.
За специалностите „Медицинска сестра“, „Акушерка“, „Кинезитерапия“, „Медицински лаборант“, „Помощник-фармацевт“, „Инспектор по обществено здраве“, „Рехабилитатор“, „Медицински козметик“ и „Рентгенов лаборант“ балът е сбор от оценката от ДЗИ по БЕЛ и утроената оценка от конкурсния изпит тест по биология, положен във висшето училище. Максималният бал е 24. Кандидат-студентите за специалностите „Медицинска сестра“ и „Акушерка“, които имат оценки от изпита по биология от предварителната и редовната сесия, участват в класирането с по-високата от двете. Оценката от предварителния изпит по биология не е балообразуваща при кандидатстване за други специалности.
За специалността „Зъботехник“ балът е сбор от оценката от държавния зрелостен изпит по български език и литература и утроената оценка от състезателния изпит по моделиране, държан в Университета. Максималният бал е 24.
За специалностите „Здравен мениджмънт“ (образователно-квалификационна степен „бакалавър“), „Логопедия“, „Медицински оптик“ и „Биомедицинска техника и технологии“ балът е сбор от удвоената оценка от ДЗИ по български език и литература и средния успех от дипломата за средно образование. Максималният бал е 18.
При образуването на състезателния бал на кандидат-студенти, чиято диплома е издадена преди въвеждането на държавни зрелостни изпити и нямат оценка от държавен зрелостен изпит по български език и литература, за балообразуваща се взема оценката от зрелостния изпит по български език и литература или от зрелостния изпит по общообразователна подготовка, ориентиран към проверка на компетентностите по български език и литература.
Когато в дипломата за средно образование няма оценка по учебен предмет, която участва в образуването на състезателния бал, кандидатът може да валидира компетентности по този учебен предмет в съответствие с чл. 166, ал. 5 от Закона за предучилищното и училищното образование и по реда на Наредба №11 за оценяване на резултатите от обучението на учениците. В този случай при образуването на състезателния бал се включва оценката от удостоверението по чл. 168, ал. 1, т. 2 от Закона за предучилищното и училищното образование.
За кандидат-студентите, завършили средно образование в чужбина, балообразуваща е оценката от дипломата за средно образование от държавен зрелостен изпит по официалния език на държавата, в която дипломата е издадена, а при липса на такава – оценката от курса на обучение. Тези кандидати имат право да бъдат записани за студенти само след успешно полагане на изпит за владеене на български език или преминат подготвителен курс по български език в Департамента по чуждоезиково обучение, комуникации и спорт на МУ – Варна,
или след представяне на свидетелство за езикова компетентност по български език – ниво В2.
Висшето училище уточнява, че в МУ – Варна, могат да кандидатстват лица, които имат документ за завършено средно образование, осигуряващо им право да се обучават във висшите училища на страната, в която е придобито средното образование, независимо от годината му на издаване.
Академичният съвет на Медицинския университет в Плевен също актуализира Правилника си за прием на студенти през академичната 2022/2023 г., включващ новите правила за балообразуване на кандидатите за специалностите „Медицина“ и „Фармация“, както и за бакалавърските специалности.
В кандидатстудентска кампания през 2022 г. състезателният бал за специалностите „Медицина“ и „Фармация“ и тук е сбор от оценката от ДЗИ по български език и литература от дипломата за средно образование и утроените оценки от конкурсните работи по биология и химия. При наличие в дипломата на завършилите преди 2008 г. на оценки по български език и литература от зрелостен изпит и средна оценка от курса на обучение балообразуваща е оценката от зрелостния изпит. Максималният състезателен бал отново е 42. В класирането не участват кандидат-студенти с бал, по-нисък от 24.
Състезателният бал на кандидат-студентите за бакалавърските специалности, завършили средно образование след 2008 г., ще се сформира от общия успех от дипломата за средно образование с коефициент 1; оценката от ДЗИ по български език и литература с коефициент 1; в зависимост от избора на кандидата ще се използва удвоената оценка от изпита по биология с коефициент 1 или втория ДЗИ, като ако ДЗИ е по биология, е с коефициент 1, ако е по друг предмет, е с коефициент 0,7. За кандидати, завършили средно образование преди 2008 г. балообразуването ще бъде от общия успех от дипломата за средно образование с коефициент 1; оценка по български език и литература с коефициент 1 и удвоената оценка от изпита по биология с коефициент 1.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg