Екипът на Основно училище „Гео Милев“ в с. Белозем, Пловдивска област, залага на екологичното образование на децата
Зина СОКОЛОВА
Основно училище „Гео Милев“ в с. Белозем, Пловдивска област, е средищно.
В него се обучават ученици от с. Белозем, с. Болярино и с. Шишманци. Съвместно съжителстват православни християни и католици. Броят на учениците и децата в двете групи за задължително пред-
училищно образование е около 470. Школото стопанисва два училищни автобуса, с които се извозват деца и ученици от други населени места.
„На покрива на нашето училище има над 20 щъркелови гнезда. В края на лятото в тях може да се преброят около 100 щъркела. Това е най-голямата колония на бели щъркели, затова училището е наречено „щъркелово“ – разказва директорката Диана Генова. – Обичайна гледка през летния сезон са разхождащи се спокойно щъркели и играещи около тях деца. Когато има паднал или ранен щъркел, децата и учителите знаят къде трябва да позвънят – в дружеството за защита на природата „Зелени Балкани“. Те са наш партньор в изучаване живота на щъркелите и разработване на проекти към немската екоорганизация Euronatur. От 4 години смеорганизатори на международен конкурс за рисунка „Животът на един щъркел“, който се радва на голяма популярност.“
Огромният училищен двор от 19 декара е организиран по интересен начин. Има обособена зона за спортни занимания – фитнес уреди, детски съоръжения, занимателни и логически игри. Като победител в конкурса „Нестле“ за по-здрави деца“, училището получава възможността да изгради класна стая на открито. За провеждане на интегрирани и интерактивни уроци се използва макетна карта на България, както и асмалък – класна стая на открито, оградена с лозички. Освен три модерни спортни площадки – за волейбол, за футбол и баскетбол, училището се сдобива и с модерен функционален физкултурен салон, изграден със съдействието на Община Раковски.
Обособена е и Алея на родолюбието, в която са поставени ликовете на национални и местни възрожденски просветители. Като училище, в което акцентът е върху екологичното образование, тук има и миниферма за калифорнийски червеи, компостери, биоградинка и овощни градина.
„Като средищно училище, при нас се обучават деца с мулти-
етнически произход – разказва директорката. – 40 педагогически специалисти всекидневно мотивират учениците и техните родители за постигане на резултати в образователния процес. Неслучайно
организираме срещи с родителите „на терен“, разговаряме с тях по въпросите на образованието на децата. Затова едно от най-големите предизвикателства пред нас се оказа обучението от разстояние в електронна среда. Опитахме се да осигурим на максимално повече ученици устройства и интернет за включване в дистанционното обучение. Обучени бяха и родители, и ученици за работа в електронната платформа Microsoft Teams.“
Родителите се включват в училищните дейности, организирани през учебната година. Предвид ситуацията, общуването с тях е и дистанционно. По този начин те се приобщават към училищния живот. На родителите се разчита за подготовката на нашето участие във Фестивала на белия щъркел с изработката на сувенири, картички, билки за чай. За оборудването на класните стаи на открито са изработени пейки от палети. За празници като Коледа и Великден родители, ученици и представители на обществения съвет подготвят хранителни продукти и провеждат добротворчески инициативи, за да зарадват самотни възрастни хора и нуждаещи се семейства.
Родителите са тези, подкрепящи проектната дейност – от начало реализирането ѝ. Последната изява, в която активно се включват, е Празникът на плодородието – финалът на проекта „Зелена училищна градинка“ към Euronatur. Те участват с огромен ентусиазъм и желание, проявяват инициативност и креативност при направата на изложба със зеленчуци родно производство. Изработените кошници с плодове и зеленчуци отново са дарени на нуждаещи се семейства.
През изминалата учебна година възпитаници на училището заемат призови места в различни състезания.
Те печелят едно първо, три втори и две трети места в Националния литературен конкурс „Въведение Богородично“, организиран от Пловдивската света митрополия. В националния литературен конкурс „И ти си в мене – ти, Родино моя“ се класират на първо и второ място. Техен ученик заема второ място на регионално ниво в състезанието Spelling bee, друг се класира в състезанието Hippo. Две деца се класират на национално ниво в „Ключът на музиката“. Спортните успехи също са много добри – за маратона в Пловдив са класирани 27 деца, а на общинското първенство по футбол младите надежди на ОУ „Гео Милев“ заемат второ място. Седмокласничка от училището печели призово място в конкурс по фотография „Фотоприказка“ в Кърджали. Група учители и ученици са поканени и се включват в уъркшоп, организиран от иновативно училище „Виктор Юго“ в София.
„В основата на всеки успех стои трудът на всеотдайните ни учители – подчертава Диана Генова. – Те са тези, които мотивират учениците и ги водят в правилната посока. А за нашето училище това е екологичното образование. То е водещо, защото чрез многобройните проекти, реализирани в училищния двор, нашите ученици учат чрез съпреживяване. Те засаждат билки, зеленчуци, овощни дръвчета, а след това реализират готовата продукция на Фестивала на белия щъркел в Белозем, а събраните средства влагат в различни благотворителни инициативи.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg