Университетът „Ориентале“ в Неапол – домакин на международeн форум
Мая ПАДЕШКА
Между 18 и 21 ноември в Неапол ще се поздравят българисти и слависти от 13 държави, лектори по български език и култура от 14 европейски университета, студенти, културни дейци. Организатор на конференцията „Българският език, литература и култура: пътища през мултикултурния свят“ е
Катедрата по български език, българска литература и славянска филология към Университета „Ориентале“ – Неапол. Събитието е под патронажа на Н.Пр. Тодор Стоянов – посланик на България в Рим.
Конференцията бе насрочена за април 2020 г.
Последваха още две отложени срещи в Неапол заради пандемията.
Ръководител на катедрата юбиляр е доц. д-р Татяна Лекова, която гордо разказва историята ѝ. „Началото е поставено от Енрико Дамяни – учен славист и българист, създател на Катедрата по славянски литератури в Университета „Сапиенца“ в Рим през далечната 1929 г.
През 1932 г. той организира семинарни занятия по български език в Неапол. През учебната 1942/1943 г.
основава Катедра по български език. Именно той е ученият, който пак през 1942 г. основава и италианската катедра в Софийския университет. Ето защо сегашната голяма международна конференция е толкова важна. Тя поставя началото на редица научни и културни събития, с които през 2022 г. ще отбележим 80-годишнината от създаването на Катедрата по български език и на Катедрата по полски език в нашия университет“, казва доц. Лекова.
Но и с друго е важна Международната конференция по българистика в Неапол. С нея се възстановяват традиции, прекъснати от пандемията. Възобновяват се Дните на българската култура Conosci la Bulgaria? – инициатива, създадена от Лектората по български език, литература и култура в Болонския университет, кампус Форли, която постави началото на „италианските“ срещи на лектори и студенти българисти. Конференцията в Неапол ще бъде домакин на петото издание на тази инициатива. Възстанови се и конкурсът за млади преводачи „Леонардо Пампури“. Победителите ще бъдат наградени по време на конференцията от представители на асоциация „България – Италия“ и петчленното международно жури.
Форумът в Неапол е сигнал, че институциите, свързани с дейността на българските лекторати в Европа и света, не са загубили диалога помежду си по време на пандемията. Благодарение на присъствието на представители на 14 лектората, на посланика на България в Рим, на представители на Министерството на образованието и науката, Националното издателство за образование и наука „Аз-буки“, представители на университети и институти на БАН се очаква да се възобнови присъственият разговор по въпроси, засягащи мястото и ролята на българския език и култура по света, мисията на лекторатите, тяхното функциониране и значение за културните и образователните политики на българската държава.
В рамките на форума ще се проведе кръгла маса на тема „Лекторатите – лаборатории за съвременна българистика“. Те са институции, които, поради своята специфика, налагат постоянно търсене и намиране на подходи, методи, ресурси, работят по проекти. Те са „лабораториите“, от които тръгват редица новости и тенденции в българистиката зад граница.
Към конференцията проявяват интерес учени и изследователи от СУ „Св. Климент Охридски“, ПУ „Паисий Хилендарски“, ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“, ШУ „Епископ Константин Преславски“, ЮЗУ „Неофит Рилски“, Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, Нов български университет, БАН. В културната програма на форума ще се включи Институтът за българска култура в Рим. Събитието дава възможност за среща на повече от 55 участници, в това число студенти българисти.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg