Айсехел РУФИ
В реалния живот няма само химия или само физика и математика, или само езици. Реалният живот изисква комплексни знания. Има световна тенденция лека-полека учебните предмети да губят самостоятелната си значимост, а да се набляга на обучението на децата в умения, които да са комплексни.“
Това е погледът напред в бъдещето на директора на училище, което е неизменно в топ 3 на външното оценяване в България – Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ във Варна. Павлин Петков е неин директор от 1991 г. Председател е на Сдружението на директорите на математическите гимназии и е зам.-председател на Съюза на математиците в България. Години наред е член на Обществения съвет към Министъра на образованието, като е награждаван за постиженията си неведнъж. На такъв педагог и ръководител на едно от най-елитните училища в страната – Математическата гимназия във Варна, можем напълно да се доверим, когато дава своята рецепта за успех и качествено образование.
Учениците в МГ „Д-р Петър Берон“ държат най-високия бал за влизане след седми клас – м.г. са първенци на външното оценяване, тази година са на второ място в България.
Летвата за влизане в училището още след V клас е много висока, но затова днес завършилите 9323 възпитаници на Математическата гимназия са реализирани по целия свят и участват във фондация за подпомагане на любимото училище.
„Най-високите балове в страната след седми клас са при нас. Гимназията реализира прием и след IV клас, за който интересът също е сериозен. Идват мотивирани и силни деца още от V клас и учат здраво. В резултат нашите седмокласници вдигат бала, когато кандидатстват в VIII клас, особено за паралелките, където се изучават математика с информатика и немски език“, разказва директорът. Успехите на гимназията са видими от националните оценявания на изхода – след VII, X и XII клас, както и от постиженията и класациите в международни състезания и олимпиади.
„Интересът към гимназията е голям, защото стратегията ни е да постигаме високо ниво по всички учебни предмети. А не само по математика и природни науки, или само по езици. Солидното средно образование, качественото образование изисква владеене на основните инструменти – математика, компютърни науки и езици. На което и от трите да се сложи акцент, се получават изкривявания. И доказателство за това е реализацията на учениците ни. Нашите ученици се реализират в абсолютно всички области на живота“, разказва директорът.
Той и екипът му ценят успехите на учениците в олимпиади и състезания, особено тези, които не са свързани с профилите в МГ „Д-р Петър Берон“. „Първият златен медал на международна олимпиада по география за Варна и страната е спечелен от наш ученик миналото лято. Имаме и лауреат на олимпиадата по философия. Когато се държи на високо качество във всички направления и науки, резултатите идват. А математиката помага за качеството на
мисленето, което се проектира и върху други направления“, коментира директорът.
Проекти на ученици на Математическата са представяни на конференциите на НАСА. Разработките съчетават знания по астрономия и физика, но публичната им защита не би била възможна без отлично владеене на английски език. „Да разработиш и презентираш развитието на бъдеща космическа цивилизация, изисква изключително разнородни знания. Засягаш дори въпроса за общественото устройство на една такава цивилизация. Това е типичен пример за необходимостта от интегритета на знанията“, споделя Петков.
МГ „Д-р Петър Берон“ е иновативно училище, което непрекъснато работи за въвеждане на иновации в различни области. Интегрирането на учебното съдържание по различни предмети – например по природните науки, математиката и технологиите, е основен акцент. Правят се размествания на учебното съдържание по предмети, така че по едно и също време един проблем да бъде изучаван от всички възможни аспекти и през приз-
мата на различните науки.
Успехите са възможни, когато учебните планове са балансирани и не се правят никакви компромиси с учителите, категоричен е Петков. Според него няма как да очакваш високи резултати, ако се държиш за учебника като за патерица.
А ако учителят обича професията си, той ще върви напред, за да отговаря на очакванията и на изключително мотивираните ученици, каквито са в Математическата гимназия във Варна.
„Учениците и учителите взаимно се мотивират за по-високо качество. Това е феноменът. И не можеш да си позволиш да влезеш в час неподготвен – дали ученикът, или учителят“, дава формулата директорът на елитното училище.
През 2021 г. МГ „Д-р Петър Берон“ отбеляза 50-годишнина от създаването си. Но успехите на възпитаниците му идват на фона на факта, че 1200 ученици се обучават в сграда за 700 ученици максимум, като делят инфраструктурата с друго училище. Затова в МГ „Д-р Петър Берон“ имат една мечта – нова сграда за гимназията. Но не само „един правоъгълен паралелепипед с четири стени и прозорци“, а модерна, отговаряща на XXI век. Гимназията притежава подходящ терен за строеж, но въпросът с финансирането на проекта не е решен. Като възможен вариант за реализиране на проекта директорът Павлин Петков вижда в Плана за възстановяване и развитие, където са предвидени сериозни средства за образователната сфера.
„Трябва да направим нещо съвременно, а не да се кърпи. Вече не върви и не е модерно това – всеки си направил едно кабинетче, или една лабораторийка и му се радва; по света не е така. По света правиш един кампус с отделен корпус с лаборатории, отделен корпус за природни науки, стадион, зала с компютри, а не всеки да цъка на по 15 кв. метра и да си мисли, че нещо прави. А учителят да се мъчи кой да измие епруветките след лабораторното упражнение. Но някой ден ще стане“, не спира да вярва директорът на Математическата гимназия в Морската столица.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg