Двустранният обмен на студенти и специалисти продължава
Интервюто взе
Ани САРГАВАКЯН
Ваше превъзходителство, вие сте представител на държава с хилядолетна история. Армения е първата страна в света, която приема християнството като официална религия през 301 г. Арменската азбука е създадена през 405 г. Къде е пресечната точка на древни традиции с принципите на съвременната държавност?
– Съвременната арменска държава е носител на хилядолетната история на арменската цивилизация. Историята, културата и традициите са основните черти на идентичността ни и са наследени от нашите предци.
Древните арменски царства са описани в много, включително гръцки, римски, персийски източници. Армения се появява и във всички карти от онова време.
След падането на Киликийското арменско царство през 1375 г. почти 600 години бяхме загубили независимостта си. Първата република Армения просъществува от 1918 до 1920 г. Следват десетилетия като съветска социалистическа република до 1991 г., когато Армения обявява своята независимост с подкрепата на 99 процента от избирателите в общонационален референдум.
Страната ни преоткрива традициите си за независима държавност – здрава основа и неизчерпаем извор за които са езикът и историята, трудовете на арменските историци, философи, теолози, математици и юристи, богатите традиции на литературата и изкуството.
– Връзките между нашите народи имат дълбока история. В България има 10 арменски църкви – първата е построена в Русе през 1610 г. По-късно са построени арменски църкви и училища в Силистра, Пловдив, Бургас, Варна, София. Каква е връзката с родината за арменците по света? Има ли държавна институция в Ереван, която се занимава с това?
– Арменците, живеещи в различни части на света, са свързани с родината майка и желаят да допринесат за нейното укрепване. За държавата ни диаспората е един от най-ценните активи и правителството отдава голямо значение на укрепването на връзките с всички арменски общности.
В този контекст основната цел на нашата държава е да сближи и установи по-задълбочено сътрудничество между Република Армения, Нагорни Карабах и диаспората.
Арменците в България, които са тук от векове, са много добре интегрирани и продължават най-добрите ни традиции. Те са неразделна част от българското общество. С голяма радост виждаме, че арменското културно наследство е жизненоважно и се предава на младото поколение. Искам да благодаря на българските правителства за доброто отношение и политиката на приобщаване на арменците към българското общество. А посланието ми към арменците, родени тук, е да продължават да бъдат добри граждани на България и да не забравят корените си.
От юни 2019 г. започна работа Службата на Върховния комисар по въпросите на диаспората, която осъществява широка програма за насърчаване на отношенията между Република Армения и диаспората.
– В какви области се развива сътрудничеството между нашите две страни? Можем ли да очакваме по-активно партньорство в сферата на туризма. Кога ще станат факт дългоочакваните директни полети между София и Ереван?
– Армения и България следват дългосрочните двустранни споразумения и програми, така че продуктивното сътрудничество продължава в много области. Имаме голям потенциал за по-нататъшно развитие на икономическите отношения, продължаваме да насърчаваме контактите между бизнеса и инвеститорите.
Туризмът е друг важен сектор. И Армения, и България имат атрактивни исторически обекти, паметници и забележителности. Красивото черноморско крайбрежие е добре представена туристическа дестинация у нас.
Директните полети между София и Ереван, както и полетите, свързващи други градове, биха имали своето положително въздействие и биха допринесли за ново развитие във всички изброени по-горе области. Ситуацията с ковид пандемията осуети тяхното начало през пролетта на 2020 г. Въпреки това през август миналата година бяха извършени чартърни полети между Ереван и Варна. Надяваме се да ги реализираме и в близко бъдеще, когато ситуацията се подобри.
– Какви са очакванията за задълбочаване на културните отношения?
– Културният обмен е един от крайъгълните камъни на двустранните отношения. Усърдно насърчаваме сътрудничеството в областта
на театъра, музиката, танца, изобразителното изкуство, музейното дело, опазването на историческото и културното наследство, както и обмена на специалисти според нашите ангажименти и съответните програми за сътрудничество между компетентните държавни органи на двете страни.
– В Пловдив има училище с преподаване на арменски. В Софийския университет „Св. Климент Охридски“ има дисциплина „Арменистика и кавказистика“. В Ереванския университет се изучава български език. Какви са перспективите за засилване на образователния обмен съгласно споразумението за сътрудничество в областта на образованието и наука?
– За мен е удоволствие да отбележа, че много студенти получават шанс да живеят и учат в Ереван, както и в София. Те не само се запознават с културата и традициите на страните, учат езици, създават приятели, но и получават полезни професии и степени от тези университети. Ето защо има силен интерес за продължаване реализацията на подобни програми.
– Ваше Превъзходителство, Вие сте в България повече от година. Реализирахте ли „точки“ от програмата си като ръководител на дипломатическата мисия? Освен това през януари 2022 г. се навършват 30 години от установяването на нашите дипломатически отношения.
– Като посланик на Република Армения, моята мисия е да укрепвам още повече отношенията на приятелство, взаимно уважение и сътрудничество, които съществуват между нашите две страни. Надявам се да имаме по-благоприятни условия за задълбочаване на нашето ползотворно сътрудничество в предстоящите години. В работата си се стремя да продължа започнатото от посланиците преди мен.
Ограниченията, свързани с пандемията, се отразиха негативно на всекидневната работа на дипломатическите мисии. Контактите и обменът между народите намаляха, а някои програми бяха отложени.
Посолството на Армения обаче продължи да работи активно с представителите на арменския и на българския бизнес с цел насърчаване на търговията и инвестициите, както и вноса на арменски стоки на българския пазар.
Планираме да организираме срещи на високо равнище, включително посещението на президента на Армения след държавното посещение на президента на България през 2019 г.
Премиерът, председателят на Народното събрание на Армения и министърът на външните работи също са получили покани да посетят България. Предстоящото заседание на Междуправителствената комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество също е планирано да бъде в България и използвайки футболните термини, мога да кажа, че „топката е в българското игрище“.
Очаквам с нетърпение да отбележим 30-годишнината от установяването на
дипломатическите отношения между Армения и България през 2022 г. Надявам се, че ще успеем да реализираме и всички планирани събития и програми.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg