Биоразнообразието на Антарктида“ се казва обновената витрина в зала „Риби“ на Националния природонаучен музей при БАН, открита по случай 1 декември – Международния ден на Ледения континент. Новата експозиция включва материали от XXVII и XXVIII българска антарктическа експедиция. Организатори са Българският антарктически институт и катедра „Обща и приложна хидробиология“ на Биологическия факултет при СУ „Св. Климент Охридски“.
Научните проби са събрани от литоралната зона и открито море пред българската полярна база „Св. Климент Охридски“ на о. Ливингстън. Лабораторната обработка и последвалата таксономична идентификация са извършени в ихтиологичната лаборатория на НПМ – БАН и в Биологическия факултет на Софийския университет. Музейните експонати включват два екземпляра от уникалната ледена риба – представител на единственото семейство гръбначни, в чиято кръв няма хемоглобин и е бяла на цвят. Във витрината са изложени и 5 вида нототениеви риби. Те имат специални гликопротеини в кръвта, играещи ролята на антифриз, които я предпазват от замръзване. Посетителите ще се запознаят и с интересния пингвин на Адели – рядък гост около Българската полярна база, както и с няколко вида морски безгръбначни и представители на местната флора.
Сред интересните образци е гигантският антарктически червей, който достига над 1 м. Последните изследвания доказват, че този вид синтезира набор от невротоксини против хищници. Тези биологичноактивни вещества имат потенциал да се използват във фармацията, и по-специално за лекуване на някои изключително тежки заболявания като алцхаймер.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg