Увеличават се желаещите да участват в летните занимания, предлагани от Центъра за подкрепа за личностно развитие
„Център за работа с деца“ във Враца
От 6 декември се възстановяват присъствените извънкласни занимания в Центъра за подкрепа за личностно развитие „Център за работа с деца“ във Враца. „Разбира се, това става при определени условия – не повече от 5 човека в помещение, спазване на съответните противоепидемични мерки, като маски, отстояние от 1,5 м, дезинфекции и т.н. Нямаме проблеми, още повече че при нас преобладаващата част от децата са от I до IV клас, а те и без това ходят на училище, където ги тестват – обяснява директорът на ЦПЛР „Център за работа с деца“ във Враца Лилия Стоева. – За по-големите, чиито родители не са съгласни да бъдат тествани и продължават да учат онлайн, подсигуряваме качване на материали от заниманията в групите, в които и досега работехме в електронна среда.“
Центърът започва новата учебна година в началото на октомври с около 600 деца, но сега броят им е по-голям, тъй като продължават да се записват. Даже със затварянето на училищата желаещите да участват в извънкласни дейности, се увеличават, независимо че и те се провеждат дистанционно.
Създаден преди почти 70 години, Центърът отваря врати на 1 септември 1953 г.
и оттогава предлага обща и индивидуална подкрепа за личностно развитие на децата и учениците, насочена към развитие на техните индивидуални потребности, интереси, способности и желания за изява в областта на изкуството и спорта. От 1 януари 2018 г. Центърът добавя към своите дейности и „Кариерно ориентиране и консултиране“. То се осъществява от четирима кариерни консултанти, които дават индивидуални и групови консултации.
Организираните дейности са безплатни, по желание и в свободното време на децата и учениците на възраст от 5 до 18 години. Те и техните родители могат да избират между театрална школа, две школи по народни танци, школа по зумба и спортни танци „Мистерия“, вокално студио „Вълшебство“, мажоретни танци, младежки духов оркестър, школи по плуване и борба, по изобразително и приложно изкуство и кариерно ориентиране.
„Много са децата, желаещи да се запишат в школата по зумба и спортни танци – вероятно защото предразполага към повече движение. Дори се наложи да върнем някои от тях, за да не се претоварват групите в условията на пандемичната обстановка, в която работим – разказва Лилия Стоева. – Голям е интересът и към рисуването, и към плуването. Много деца привличат и двете ни школи по народни танци, които са с 14 групи.“
Постиженията на децата и учениците в различните школи на Центъра са доказани с много общински, национални и международни награди. Сред последните отличия са второ място за децата от школата по народни танци към ПДТС „Радост“ във фолклорния фестивал „Типченица пее“ и първо място за момичетата от трета група на ПДТС „Радост“ в националния фолклорен фестивал „Белокаменица“, който се проведе в с. Царевец, община Мездра, в края на лятото.
Възпитаниците на Центъра се възползват от всички възможности за изява и танцьорите от школата по народни танци участват в празничното откриване на новата учебна година в ППМГ „Акад. Иван Ценов“, в НУ „Св. С. Врачански“ и ЕГ „Йоан Екзарх“ във Враца, а на 6 септември мажоретният състав участва в тържественото честване на 100 години от създаването на местния футболен клуб „Ботев“.
Осем са щатните учители в Центъра, ползват се и двама външни лектори. Освен тях има и 4 кариерни консултанти. Тази година по Национална програма на МОН „Предоставяне на съвременни условия за работа на децата и учениците в центрове за подкрепа за личностно развитие“ са спечелили проект по модула за кариерното ориентиране за закупуване на техника. Закупени са сканиращо устройство, лаптопи, мултимедия и консумативи за създаване на условия и провеждане на дейности по кариерно ориентиране и консултиране на ученици и педагогически специалисти в електронна среда от разстояние. Вече се обучават учители за работа по кариерно ориентиране и се реализират дейности по консултиране на деца от различни възрасти – от II – III до XII клас от цялата област Враца.
„През лятото работим много активно, особено през последните две лета всичките ни школи са още по-натоварени – категорична е Лилия Стоева. – Децата като че ли се опитват да компенсират затварянето вкъщи и изолацията. Освен местните деца си имаме и постоянни приходящи участници, които си идват за лятото от чужбина. Към всичките ни школи през лятото добавяме и туризъм, различни спортни игри и тихи игри на открито. Имаме много хубав двор, който обновихме по два проекта на ПУДООС през последните 4 години и го използваме пълноценно през лятото. По-големите участват и в програмата „Хайде да творим заедно“ на Националния дворец на децата.
През лятната ваканция за децата се организират и съвместни занимания с Българския младежки Червен кръст, както и много изнесени дейности по кариерно ориентиране за малки и големи. Летни академии по кариерно ориентиране се провеждат в библиотеката на НЧ „Бъдеще“ – с. Бели Извор, в библиотеката на НЧ „Отец Паисий“ – с. Косталево, в библиотеката на читалището в с. Паволче, в библиотеката на НЧ „Подем“ в с. Руска Бяла и т.н. Кариерните консултанти запознават децата с историята на различни професии и специалности, дискутират какви умения и качества изисква дадена професия. За някои от професиите се организират специални събития, като „Пътят на хляба до нашата трапеза“, „По пътя на вълната“ и други, в които участват майстори хлебари, тъкачи и т.н.
ЦПЛР „Център за работа с деца“ е разположен в голяма стара сграда, която е чувствително обновена през последните 5 години благодарение на спечелени проекти по различни програми. Сменени са дограмата и подовете, стаите са пребоядисани, а наскоро е направен и нов таван на големия салон. Единственият проблем е, че понякога помещенията не достигат, тъй като повечето деца и ученици искат извънкласните им занимания да се провеждат в следобедните и вечерните часове.
Последният реализиран проект е по Национална кампания „Чиста околна среда – 2021“ на МОСВ и ПУДООС. По него в двора е монтирана нова беседка, две маси за шах, четири кашпи с цветя, разширена е и сцената. Извън сградата на Центъра са изнесени само школите по плуване и борба, които ползват плувния басейн в общинския спортен комплекс и общинската спортна зала.
„Когато сме затворени, гледаме да използваме свободното време за повишаване квалификацията на учителите най-вече за работа в електронна среда – твърди директорът на ЦПЛР. – Повечето от тях нямаха достатъчно такива умения като хора, които се занимават със спорт и изкуства, но вече се справят много по-добре. Наскоро минахме и през процедурата по атестиране на четирима колеги за първи път – бяха малко притеснени, но мина леко и гладко. Резултатите са много добри, което показва, че вървим в правилната посока.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg