Първите покани за предложения по новата Рамкова програма за научни изследвания и иновации на ЕС ще бъдат публикувани през пролетта
Стартът на новата Рамкова програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ с бюджет от 95,5 млрд. евро беше даден от българския еврокомисар Мария Габриел в рамките на онлайн конференция, организирана от Португалското председателство на Съвета на ЕС в присъствието на министрите на науката от държавите членки. По време на форума дискусиите се обединиха около това какъв ще бъде приносът на Програмата към цифровия и екологичния преход и какви са новостите в нея.
„Всеки проект започва с идеята. С идеите на нашите отлични изследователи, новатори, предприемачи и граждани. Обединени, можем да превърнем тези идеи в нови решения за устойчиво възстановяване от кризата и осигуряване на здравословно, екологично и цифрово бъдеще за всички. Разполагаме с най-мащабната програма в света за научни изследвания и иновации – „Хоризонт Европа“, с бюджет от над 95 милиарда евро“, каза Мария Габриел при обявяването на началото на програмата.
Българският еврокомисар подчерта, че Програмата ще продължава своята подкрепа за отличните научни изследвания чрез Европейския научноизследователски съвет. Тя ще привлече и повече млади хора към научна кариера чрез действията на програмата „Мария Склодовска-Кюри“. Чрез своите шест клъстера ще стимулира създаването на пробивни иновации в области като здравеопазване, климат, цифрови технологии, енергетика и мобилност, селско стопанство, сигурност, промишленост и др.
Мисиите на „Хоризонт Европа“ ще се фокусират върху амбициозни, обвързани със срокове цели, като например да бъдат спасени 3 милиона живота от ракови заболявания до 2030 г., постигане на 100 климатично неутрални града, добро състояние на океаните, моретата и вътрешните води, на почвите и храните. Четири от мисиите на Програмата са тясно свързани с целите на Зелената сделка. Пред ЕС стои уникалната възможност да обедини цели общности – преподаватели, учени, местни и регионални власти, за да постигне климатичните цели.
„Имаме и нов подход към европейските партньорства. Целта е те да бъдат ориентирани към въздействието, като обхващат стратегически области като енергетика, транспорт, здравеопазване, храни“, каза още Мария Габриел. Броят им е намален от 120 в „Хоризонт 2020“ на 49 в „Хоризонт Европа“.
Европейският съвет по иновациите ще предоставя подкрепа за стартиращи, малки и средни предприятия и ще спомогне за развитието на регионалните и местните иновационни екосистеми в синергия с Европейския институт за иновации и технологии (EИT). Ще се увеличи подкрепата и за държавите членки в усилията им да използват максимално потенциала си за научни изследвания и иновации, като 3,3% от общия бюджет на Програмата ще бъдат насочени за разширяване на участието, подчерта българският еврокомисар.
За първи път се поставя силен акцент и върху културата и творчеството, като се предвижда създаването на циф-
рово пространство в областта на културното наследство. За съхраняване и популяризиране на европейското културно богатство ще бъде създаден Европейски облак за културно наследство. Планира се и създаването на нова общност за знания и иновации от 2022 г.
в рамките на ЕИТ, посветена на културните и творческите индустрии.
„Това са само част от новос-
тите по Програмата. Подготвяме първите покани за представяне на предложения, които се очаква да бъдат публикувани през пролетта. Ще се радвам на широкото участие в тях на учените, новаторите, регионите, гражданите“, завърши Мария Габриел.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg