В Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия (ПГСАГ) „Лубор Байер“ – Стара Загора, започна изграждане на STEM център. Финансирането в размер на 245 314 лв. е осигурено както по НП „Изграждане на училищна STEM среда“, така и от бюджета на училището.
„След успешно приключил голям ремонт, също финансиран от МОН, ние сме в процес на въвеждане на сградата в експлоатация. Целта ни е да бъдем на съвременно, дори на изпреварващо образователно ниво“, казва директорът на гимназията инж. Георги Славов.
В изпълнение на проекта на третия етаж на сградата се създават 3 зони. С екипa от архитектите на гимназията е уточнено, че зона No1 е „Инженерни науки и технологии“. Като място обхваща две помещения и коридори; зона No 2 е „Природни науки и изследвания“. Тук ще се ситуират кабинетите по физика, химия и лаборатория. Зона No 3 е „Информационни технологии и математика“. STEМ средата обединява тези предмети – технологии, математика, природни науки. Целта е те да не се изучават поотделно, а да бъдат в една среда, която дава възможност за непрекъсната комуникация. Учениците няма да са на отделни чинове, а в екипи от по 5 – 6 човека. Извършването на дадена дейност или изследване може да не бъде само в областта на физиката, а и от гледна точка на математиката и инженерни науки.
„Ще се прилага обучение, което е близко до реалната среда. Правейки нещо, в един завод се ползват знанията не само по даден предмет, например по физика, а и по съпротивление на материалите, математика IT технологи и т.н. Именно това ще позволи STEM центърът ни – категоричен е директорът. – Предвиждаме да изградим лаборатория, където да се провеждат изследванията. Променя се напълно обзавеждането. Премахват се традиционните чинове, маси и столове. Има готови модули, които ще ползваме. Допълнително вкарваме електронно оборудване – електронен микроскоп, интерактивни дъски, дигитални чинове и пр. Целта е учениците да се научат да мислят критично и да оценяват информацията, която получават“.
Предвидено е създаването на екип, който ще премине през обучение. Знанията трябва да бъдат комплексни. Занятията са предвидени в учебната програма. Това е своего рода революция в учебния процес. България трябва да я направи. В област Стара Загора това е първият STEM център.
По сегашните учебни програми в ПГСАГ „Лубор Байер“през годините има надграждане на знанията: тръгвайки с математиката като основа, следва физика. На нейна база „стъпва“ строителната механика – съпротивление на металите. Върху това се надграждат инженерните дисциплини – изчисление на стоманобетонови конструкции, изграждане на мост и пр. Ще бъде добре всички тези знания да се преподават и усвояват взаимно, а не поотделно.
Има ученици, които проявяват траен интерес към някои предмети, напр. „Инженерни съоръжения“. Ученикът ще има възможност в тази STEM среда след часовете да продължи да се занимава с интересите си. Няма ограничение за класовете. Разчита се първоначално около 200 ученици годишно да преминават през този център.
„Ще има заложена стандартна рамка, но ще дадем възможност в допълнителни занимания да има надграждане, което ще се получи на много по-високо ниво. До септември би следвало да реализираме този проект“, уточнява инж. Георги Славов.
Тази година ПГСАГ „Лубор Байер“ ще чества своята 78-годишнина. За това време над 10 000 са строителните техници, които са негови възпитаници. В момента в училището се онучават 670 ученици. Има две паралелки „Строителство и архитектура“ и по една „Водно строителство“, „Транспортно строителство“ и „Геодезия“. Повече от 12 години учениците от паралелката по геодезия се обучават в модулна система, така както е в колежите в Западна Европа, и получават доста добро обучение за инженерни науки. Четири от петте паралелки, които се приемат всяка година, са с разширено изучаване на английски език и една – на немски език. Това е особено необходимо за ежегодното провеждане на практическото обучение в Германия, Испания, Португалия и т.н.
Средният успех на учениците е много добър 5.00. Около 190 са стипендиите за отличен успех. Има ученици със социални стипендии. Изявените спортисти също получават финансово възнаграждение. Близо 70% от завършващите тук средното си специално образование продължават по същите специалности и висше. За радост през последните години повечето от тях остават да учат в България. 25 % от общия брой продължават висше образование в други сфери на знанието – икономика, медицина, право, изкуство и пр. Останалите 5 – 6 % отиват в строителни фирми и започват работа като строителни техници.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg