STEM лаборатория надгражда иновациите в ОУ „П. Хитов“ – Сливен
Виртуална STEM лаборатория по природни науки заработи в ОУ „Панайот Хитов“ – Сливен. Официалното откриване уважиха зам.-областният управител на Сливен Камен Костов, представители на Общинския съвет и на Регионалното управление на образованието, партньори на училището от Центъра за творческо обучение и други организации, членове на Настоятелството и на Обществения съвет и родители.
„Новият ни научен център е изграден в предишния кабинет по биология и химия и съседното хранилище. Обособена е и нова зона за лабораторни упражнения. Финансирането е по Националната програма за изграждане на училищна STEM среда и със средства от училищния бюджет“, споделя пред „Аз-буки“ Красимира Ганева. Тя ръководи от 2020 г. школото, в което преди това преподава природни науки. В новата среда ще се обучават учениците от V, VI и VII клас. Тази година лабораторията ще използват и четвъртокласниците за проектни дейности и за часовете по „Човек и природа.
Новият STEM център надгражда иновативните виртуални технологии на преподаване, прилагани в училището. Школото е „Училище в облака“ от три години, а в обучението се използват хромбуци с добавена и виртуална реалност. „Лабораторията разполага с комплекти за лабораторни упражнения, цифрови микроскопи, ученически таблети, модулни маси. Успяхме да закупим и zSpaceLaptop, който поддържа не само VR, AR и 3D технологии, но и холограмни образи. По този начин, чрез много реалистично преживяване, децата ще могат да разглеждат моделите на изучавани обекти. Ще правят самостоятелни изследвания и анализи. И това е много провокиращо преживяване за тях“, коментира директорката. Добавя още, че новото пространство и инструментариум помагат за провеждането и на бинарни уроци.
За центъра са закупени и преносими мултифункционални лаборатории, които разполагат с различни сензори – за осветеност, киселинност, звук, сърдечен ритъм и т.н. Те позволяват широк спектър от измервания, запаметяване и сваляне на различни данни.
„Позволяват и провеждане на часове извън класните стаи. Например при поход сред природата могат да се направят различни измервания. След това данните се свалят автоматично и децата могат сами да правят сравнения, изследвания и анализи“, обяснява събеседничката ми. Дигиталните микроскопи в научния център пък дават възможност обектите да се наблюдават директно на екрана на таблет. По този начин могат да направят снимки на дадения обект, той да бъде измерен и сравнен с други. В лабораторията е монтиран и петият за училището голям тъчдисплей. Помещението разполага и с въздухопречиствател.
„Колегите са много иновативни и използват редица образователни платформи. Обучават се непрекъснато, за да използват пълноценно тези придобивки. В екипа има и млади колеги“, разказва Ганева.
ОУ „Панайот Хитов“ – Сливен, е иновативно училище за трета година. Освен иновацията по природни науки в него има и „Компютърно моделиране“ в I и II клас. В заниманията децата се учат да програмират чрез различни играчки. Останалите нововъведения са прилаганото проектно базирано обучение и „класната стая без хартия“, в която се използват образователни ресурси от различни платформи. „Това не само развива екологичното мислене у децата, но и ги учи да използват технологиите за споделяне, учене и съвместна работа“, отбелязва тя.
През настоящата година в ОУ „Панайот Хитов“ – Сливен, се обучават 180 ученици. По думите на директорката базата позволява двойно по-голям брой. „Ние сме малкото училище с големите мечти. Нашата цел е да направим училището още по-привлекателно и по-интересно за децата“, заявява директорката.
Сред целите, които си поставя екипът, са откриването на фитнес на открито. За него вече са закупени три комбинирани уреда и ударопоглъщаща настилка. Поставена е и тенис маса на открито. „Голяма мечта ни е да си направим и няколко спортни площадки. Но за това ще търся съдействие от Общината или от Министерството на младежта и спорта“, казва събеседничката ми. Сред идеите е училището да има и своя маса за снукър. Учителят по физическо възпитание е част от българската федерация по този спорт и иска да привлече децата към него.
Сред последните придобивки в училището е и нов кът за четене в едно от фоайетата. „Спечелихме и проект по модул „Библиотеките като образователна среда“ на Националната програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“. И освен че обновихме част от фонда на училищната библиотека, направихме този кът. Стана много приветливо и в тази отпускаща атмосфера могат да се провеждат и часове по литература и по четене за малките ученици“, споделя Ганева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg