Аl-Amal („Надежда“) на Обединените арабски емирства успешно влезе в орбита около Марс. Апаратът успя в рамките на 27 минути да намали скоростта си от 121 000 км/ч. на близо 18 000 км/ч., и да стане изкуствен спътник на Марс в силно елиптична орбита.
Това е първата междупланетна мисия за ОАЕ. Задачата е да се изучава от орбита атмосферата на Марс. Учените се надяват да разберат повече за връзката между метеорологичните условия на Червената планета, слънчевия вятър и защо атмосферата на планетата изтънява.
В рамките на две земни години, което е приблизително 1 обиколка на Марс около Слънцето, ще се правят опити да се проследят сезонните изменение на климата на Червената планета. Особено важно е да се научи повече за динамиката на праха, който покрива повърхността й.
Сондата е с размери приблизително 2 на 3 метра и тежи малко под 1500 килограма. Тя разполага с основна камера за видимия диапазон на електромагнитния спектър. Също така има инфрачервен и ултравиолетов спектрометър. Изстреляна бе на 20 юли 2020 г.
Първи снимки от Марс изпрати и китайският космически апарат Tianwen-1. Очаква се мисията да продължи с кацане на повърхността на планетата през май т.г.
Апаратът беше изведен в орбита през юли 2020 г. Tianwen-1 е с тегло пет тона и включва няколко съоръжения, с които се планира изучаването на планетата и почвата й.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg