„Дезинформацията е пропагандна война. Тя е много добре подготвена в зависимост от историята и чувствителните теми за всяка една държава, лесно стига до съзнанието и душите на хората от демократичния свят и променя нагласите им.“ Това каза евродепутатът Андрей Ковачев по време на дискусията „Заплахите за европейската демокрация от чуждестранна намеса и дезинформация“, организирана от Бюрото на ЕП в България.
„Трябва да има критично мислене и да се инвестира в образованието, за да могат младите хора да се ориентират в пропагандата“, каза Андрей Ковачев, който е член на специална комисия по въпросите на външната намеса, включително дезинформацията, във всички демократични процеси в ЕС (INGE). Комисията е създадена през 2020 г. като временна с идеята да се създаде механизъм за противодействие на пропагандата. „От едната страна е свободата на словото, но от другата стои въпросът дали имаш свободата да фабрикуваш собствени факти и да заблуждаваш хората. Темата е много актуална, особено сега с конспиративните теории и манипулирането на информация около войната в Украйна, затова ЕП реши да не спира работата на комисията“, каза българският евродепутат.
За ролята на социалните мрежи, които най-често се използват като платформа за дезинформация и тиражиране на фалшиви новини, говори Ралица Ковачева – преподавател във Факултета по журналистика и масова комуникация в СУ „Климент Охридски“. А за пропагандата като дългосрочна стратегия, която се изпълнява от години и в България, разказа Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията. Според него силата на дезинформацията се крие в това, че обикновено в нея има и зрънце истина, както и защото идва от различни източници – официални и неофициални.
Андрей Ковачев информира, че се готвят два законодателни акта, които да регулират потока от информация. Но призна, че ще бъде много трудно да се преборим с пропагандата, която се ползва и от някои български политици, за да се харесат на хората и да спечелят гласовете им.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg