Разпръснати в ледените части на нашата Слънчева система, два върха, които се извисяват над повърхността на планетата джудже Плутон, смущават учените от години. Някои спекулират, че това може да е леден вулкан, изхвърлящ не лава, а огромни количества ледена киша.
След пълен анализ на изображения и топографски данни се предполага, че това не е един леден вулкан, а сливане на много – някои високи до 7000 м и около 10 – 150 км в диаметър. Откриването им разпали дебата какво може да поддържа Плутон достатъчно топъл, за да има вулканична дейност?
Необичайните форми първоначално са забелязани, когато космическият кораб на НАСА New Horizons прелита през юли 2015 г., предоставяйки първите снимки в близък план на бив-
шата ледена планета и нейните луни. „По повърхността има гигантски широки могили, върху тях – наслоени вълнички, а върху всичко това – малки скали – казва д-р Келси Сингър, съизследовател от New Horizons. – По това време леденият вулкан изглежда като най-малко странното обяснение за тези особености. Наблизо няма кратери от астероиди или метеори. Няма доказателства за тектоника на плочите – ключов фактор за формирането на планини на Земята.“
И все пак Сингър и нейните колеги не бързат да ги нарекат вулкани: „Да кажем, че има леден вулканизъм, би било голямо твърдение“, казва тя.
От 2015 г. насам са получили още много снимки, данни за състава и топографията на планетата. Вземайки всичко това предвид, екипът стига до заключението, че това наистина са вулкани. „Ако погледнете планината Фуджи от разстояние или някой от хавайските вулкани, те имат широки гладки върхове, което просто не е това, което виждаме там – казва Сингър, чиито открития са публикувани в Nature Communications. – Затова смятаме, че вероятно ледът е екструдиран отдолу, а куполът расте отгоре.“
Що се отнася до естеството на леда, данните за състава предполагат, че той е главно воден лед, но с някои допълнителни компоненти, примесени в него, като амоняк или метанол. „Твърде студен е, за да е в течно състояние – средната температура на повърхността на Плутон е приблизително -230оC) – казва Сингър. – Така че вероятно има консистенция на киша, а може и да е предимно в твърдо състояние – както ледникът е твърд, но все пак може да тече.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg