Донка ТЪНКОШИЕВА
Тази учебна година ОУ „ П.Р. Славейков“ в Бургас отбеляза 110 години от създаването си. Повече от век е достатъчно време за едно училище да докаже своята значимост и да заеме мястото си в живота и съдбите на хилядите, преминали през класните му стаи. За жителите на Бургас то е просто Славейковото училище. Неговият девиз е „Знаем, можем, успяваме“. Училището е със статут на иновативно. През 2018 г. е първият иновативен проект – електронно обучение чрез платформата Moodle за учениците от прогимназиален етап.
„През 2021 г. екип от учители разработи иновация, която се опита да отговори на предизвикателството да се провокира креативността на учениците от начален етап. Чрез проекта „Учене чрез силата на екипната креативност“ обучението се пренася в реална среда. Учениците наблюдават, експериментират, работят в екип, разказва директорката на училището Силвия Аврамова.
Децата в наши дни са дигитално грамотни.
Учителите – макар и друго поколение, отговарят на техните изисквания. Последните две години, във връзка с ковид пандемията, голяма част от преподавателския състав на ОУ „П.Р. Славейков“ преминава през различни квалификации, свързани с организирането на учебен процес в електронна среда.
„Учителите получиха специализирано обучение, свързано с планиране на учебния процес, създаване на дигитално съдържание и нови методи на преподаване. Още преди пандемията, във връзка с изпълнение на иновацията в нашето училище, голяма част от педагогическите специалисти преминаха през вътрешна квалификация за създаване на електронни ресурси в платформата Moodle. А по проект „Първокласно начало“ учителите от начален етап бяха обучени за работа с интерактивен тъч дисплей“, пояснява директорката.
През последните години устойчиво се поставя въпросът за подмладяване на учителските състави.
Бургаското училище не прави изключение.
„Все повече директори след пенсиониране на титулярите предпочитат техните места да бъдат заети от млади учители. Нашето училище също провежда подобна политика. Мисля, че в Славейковото училище има баланс на опит и младост“, категорична е Аврамова.
ОУ „П. Р. Славейков“ е едно от основните училища в Бургас, предпочитано от родителите не само защото се намира в центъра на града, но и заради отличната подготовка, която предлага. Доказателство за това е фактът, че през учебна 2020/2021 г. седмокласниците показват високи резултати на НВО. Те постъпиха в предпочитаните гимназии още на първо желание. Сред бургаските училища „П. Р. Славейков“ е на седмо място по общ брой точки от НВО по БЕЛ и математика и в първите 150 места от 1726 училища в страната. В момента се обсъждат нови варианти за начало на учебната година. Твърди се, че българчетата учат най-малко. Коментира се и учебното съдържание – теми, които засягат всяко българско училище.
„Сравнението между българската и чуждите образователни системи не трябва да става механично. По същия начин не трябва да се пренасят елементи от една система в друга. Българският модел на образователна система години наред е бил повече от успешен. Учениците от България печелят призови места на международни олимпиади и конкурси по математика, физика, информационни технологии, астрономия и др. Това не може да се случи, ако една образователна система не е на достатъчно високо ниво, ако не дава успешен продукт. Моето мнение е, че не е нужна промяна за начало и край на учебната година“, заключава директорката.
Що се отнася до обучението от разстояние в електронна среда, наложено от пандемията, учителите от Славейковото училище отчитат, че учениците имат нужда от допълнителна помощ за усвояване на учебния материал след обучение в ОРЕС.
„Не трябва да се забравя неблагоприятното въздействие на обучението от разстояние и върху социализацията на учениците. Липсата на социален контакт влияе негативно върху всички участници в процеса.
Обучението в електронна среда е само възможност при необходимост, а не дългосрочна алтернатива на присъственото обучение. Трябва да се предприемат сериозни мерки за идентифициране на натрупаните образователни дефицити и персонализиране на обучението спрямо тези нужди“, убедена е Аврамова.
Учениците на ОУ „П.Р. Славейков“ – Бургас, имат изяви и успехи в най-различни области на познанието, на изкуствата и спорта. Затова свидетелства специално изграденият кът на славата, който не може да побере грамотите, медалите и купите.
„Ковид пандемията ограничи, като цяло, традиционно силните ни изяви в областта на спорта. Но за сметка на това впечатлиха със своите успехи математическите ни надежди. При всяко от участията в турнира „Математика без граници“ учениците получиха призови места и донесоха за училището златни, сребърни и бронзови медали. На „Математика без граници“ – финал, който се проведе на 8 август 2021 г., нашата ученичка от IV клас Георгия Михалева спечели златна звезда и златна купа. Нейният резултат е един от трите най-добри резултата за България от всички класове. Изключително сме горди с нейното постижение“, дават пример от ръководството на училището.
Ученици на Славейковото участват в национални конкурси за рисунка, където получават признание и специални грамоти. В XXV национална ученическа философска конференция, София Мутафчиева от VII клас впечатлява журито със своето есе и печели втора награда.
Славейковото училище се включва в обществено значими акции. Участник е и в благотворителната инициатива на МОН и БЧК „Деца помагат на деца“ за събиране и изпращане на хуманитарна помощ на децата от българските неделни училища в Украйна.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg