Има опасност страната ни скоро да остане без хидроинженери, алармират университетски преподаватели. Само 20 души ще завършат „Хидростроителство“ тази година. А през 2009 г. те са били 250. От тях вероятно не всички работят по специалността си. Други заминават за чужбина, където ги приемат с отворени обятия.
Проблемът е много сериозен, защото няма да има компетентни специалисти, които да поддържат мрежата от язовири в страната. Водните съоръжения у нас са 6840 и 20 души няма как да се справят със задачата. Освен това за безаварийното функциониране на тази мрежа се изисква да се правят редовно хидротехнически изследвания на язовирните стени, не е достатъчно да се следи само нивото на водата.
Една от причините за очертаващата се кадрова катастрофа е, че заплатите на ВиК- и на хидроинженерите са близки до минималните. А професията е трудна, отговорна. Естествено, това отблъсква младежите.
Очевидно в спешен порядък е необходима намесата на държавата. Вярно е, че хидростроителството е в списъка на защитените специалности. Но това не е довело до желания ефект. Трябва да се намери начин да се увеличат заплатите на хидроинженерите, както се направи за учителите. В сферата на образованието това вече дава плодове и все повече млади хора се насочват към учителската професия. Качеството на питейната вода зависи от това ВиК дружествата, собствениците на язовири и всички отговорни в системата да стопанисват тези съоръжения по най-високите професионални стандарти. А това включва използването на експертизата на хидроинженерите, която да бъде и достойно заплатена.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg