Зина СОКОЛОВА
Как да си направим звезда, квантовата физика – отвъд здравия разум (описание и демонстрация на реален квантов компютър), гравитационните телескопи и скритите тайни на Вселената, съществуват ли паралелни светове. Това са част от темите, представени в Деня на отворените врати във Физическия факултет на Софийския университет. В проявата се включиха над 1500 ученици и учители.
Освен интересните теоретични лекции не по-малко любопитни бяха и практическите демонстрации в експерименталната лаборатория по физика. Тя е предназначена основно за работа с учители и ученици и в нея са разработени всички лабораторни упражнения от препоръчителния списък на МОН. Акцентът е поставен върху прогимназиалния етап от основното образование и избираемите модули в XI и XII клас.
„Открихме лабораторията през есента на 2019 г. – казва инициаторът за нейното създаване и неин ръководител доц. Цветан Велинов. – Направихме я изцяло с дарения, помогнаха ни и бивши възпитаници. За жалост, пандемията прекъсна заниманията в нея за цели две години. Планирахме дори да направим кръжоци, които да се провеждат в лабораторията и да са напълно безплатни за учениците, но и това се осуети. Тук редовно идват ученици от Националната природо-математическа и от Софийската математическа гимназия. Но идеята ни е да обхванем всички училища, дори да обикаляме из страната – по-голямата част от апаратурата е лесно преносима. Надяваме се сега нещата да потръгнат, като една от главните ни цели е да обучаваме учители. Те биха могли сами да си направят много неща за провеждане на различни експерименти, даже и с подръчни средства. Дори да се наложи да купуват някакви материали, те не са толкова скъпи.“
Ученици от Националния учебен комплекс по култура с лицей за изучаване на италиански език и култура в София и Националната търговско-банкова гимназия проследиха демонстрациите в лабораторията.
„Идвах няколко пъти тук преди пандемията и искаме отново да се включим – казва Нонка Байлова, преподавател в НТБГ. – Тук могат да се правят практически упражнения, които съответстват на програмата в училище, на учениците им е забавно и интересно. Много ни е полезна тази лаборатория, тя е насочена специално към нас, учителите. Радвам се, че отново сме тук.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg