Националното астропарти „Байкал“ отново събира ученици и учители
За 18-и път любознателни ученици и учители по физика и астрономия и природни науки, и любители астрономи от страната се събират на брега на Дунав при с. Байкал за националното астропарти „Байкал“. Традиционното събитие е под патронажа на министъра на образованието и науката акад. Николай Денков и на кмета на община Долна Митрополия Поля Цоновска.
Главната тема на тазгодишното издание на форума е „Обучението по физика и астрономия в класната стая и извън нея“. В програмата са включени редица дейности, които чрез STEAM подходи провокират интерес към физиката и астрономията, математиката, информационните технологии, биологията и изкуствата. Учениците се включват в астроработилница, като изработват модели на квадрант „Пистолет“ и слънчев часовник и правят измервания с тях. Работата е по проект „Пътуване и навигация с използване на астрономия“ на Network for Astronomy School Education (NASE), част от International Astronomical Union (IAU). Представители на Астрономическа асоциация – София, разказват и демонстрират на участниците устройството на телескопа. Атмосферните условия обаче възпрепятстват провеждането на нощни астрономически наблюдения.
Интерес предизвикват и образователните лекции „Човек на Луната“, „Астероиди, комети и метеори“ и „Астрономическа викторина“ на гл.ас. д-р Ева Божурова от Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ – Варна, представянето на „Образователни ресурси по астрономия в проекта SCIENTIX“ на Цеца Цолова – SCIENTIX посланик и учител в ППМГ „Акад. проф. д-р Асен Златаров“ – Ботевград, изложенията на доц. д-р Стоянка Иванова от УАСГ – София, и на Нели Иванова, директор на НАО „Галилео Галилей“ – Силистра, и презентирането на ресурси по астрономия „В класната стая и извън нея“ на Иво Джокин – инициатор на астропартито, директор на Общинския център за извънучилищни дейности и занимания по интереси в с. Байкал и член на УС на Европейската асоциация за астрономическо образование (ЕААЕ).
В рамките на форума е проведена и кръгла маса „От учители за учители“, която обогатява знанията на участващите педагози. А в астрономическата вечер „Под звездите на Дунав“ настроение донася концертът на музикална формация „Фамилия Чапанови“ от Плевен и на група Space Voices, която включва ученици от Тръстеник. Във втория ден на срещата е проведено и наблюдение на водолюбиви птици по река Дунав и посещение на археологическия резерват „Улпия Ескус“.
Организатори на астропарти „Байкал“ са МОН, Националният дворец на децата, РУО – Плевен, община Долна Митрополия и Общинският център за извънучилищни дейности и занимания по интереси в с. Байкал. Партньори на проявата са Съюзът на астрономите в България, катедра „Астрономия“ на Физическия факултет на Софийския университет, Институтът по математика при БАН, Съюзът на физиците в България, Астрономическата асоциация, НАОП „Николай Коперник“ – Варна, УАСГ.
Международни партньори са Международният астрономически съюз (IAU) – офис „Астрономия за развитие“, Европейската асоциация за астрономическо образование (ЕААЕ), NASE (Network Astronomy School Education – IAU), GTTP – Galileo Teachers Training Program, Европейската училищна мрежа EUN (European School Net) – SCIENTIX, UNAWE – UNIVERSE AWARENESS („Информираност за Вселената“), SPACE AWARENESS („Информираност за Космоса“), SpaceEU.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg