БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Хетафе, Испания, чества тържествено 20-годишен юбилей
Тони КИРИЛОВА
С голямо тържество приключи учебната година за Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Хетафе, Испания, за да се отбележат и 20 години от неговото създаване.
„Отпразнувахме не само завършването на учебната година, а и 20-годишнината от основаването на училището, което е и първото българско неделно училище, създадено в Испания – казва с гордост Нели Кочева, председател на Асоциацията на българите „Кубрат“, основател и ръководител на школото. – На тържеството малките ни артисти пяха, танцуваха и рецитираха с много плам и ентусиазъм. Уважиха ни с присъствието си българският посланик в Испания Алексей Андреев и петима съветници от кметството на Хетафе, които ни поздравиха с постигнатото. А аз пожелавам всеотдайност и вдъхновение на всички ученици, учители и родители, за да я има България тук и навсякъде!“
На тържеството са раздадени и свидетелствата за завършване на учебната година. Учениците получават и много подаръци – книжки, съобразени с възрастта им, речници, гривнички с надпис България и т.н. Разбира се, на тържеството не липсва и голяма торта.
„Тържеството го подготвихме сами. Започна с танца на българското дете, изпълнен от нашия фолклорен ансамбъл, и българският посланик Алексей Андреев беше възхитен. Каза, че такава програма не е виждал. Поиска снимки, за да ги качи на страницата на посолството“, споделя моята събеседничка. И веднага добавя, че всичко, което са постигнали, го дължат на неоценимата помощ, която получават през годините и от Министерството на образованието и науката, и от Асоциацията на българските училища в чужбина, и от посолството ни в Испания, и от кметството в Хетафе.
Как се стига до идеята за създаването на първото българско училище в Испания? „Дъщеря ми беше на 3 – 4 годинки през 2002 г. Вкъщи ѝ говорим на български, а тя ни отговаря на испански.
И това не беше единичен случай, около мен много български емигранти имаха подобни проблеми – обяснява Нели Кочева. – Това е нормална реакция, защото децата се чувстват отритнати, като говорят на български в испанската детска градина или училище. За да се научат да говорят и български, реших да създам българско училище. Започнахме с десетина деца, а сега са близо 80.“
В БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ учат деца от I до VIII клас. Имат и подготвителна група с 18 деца. За тяхното обучение в момента се грижат петима учители, а началото е поставено с един. Освен фолклорния кръжок в училището има и такъв по история и география на България за децата от I до IV клас, за да им е по-лесно, когато започнат да ги изучават в V клас.
Хетафе е малко градче с около 400 000 жители. Намира се на 10 км в предградията на Мадрид. Част е от общината на испанската столица, но си има и собствено кметство. В него има голяма българска общност, която се е преселила около и след 2000-а година, както и доста румънци и поляци, които си нямат свое училище. Има и мароканци.
„Учениците ни могат да са и повече, но някои от родителите се притесняват, че децата им ще се объркват, ако учат и български“, твърди Нели Кочева. Според нея това изобщо не е вярно, защото децата учат много по-бързо и лесно език. Доказателство за това е, че обикновено говорят испански по-добре от родителите си.
Още от създаването си училището се помещава в един от културните центрове на Хетафе. Разполага с достатъчно класни стаи, театрален и гимнастически салон. Има и кабинет, който се ползва като седалище на Асоциацията и като българска библиотека. „За помещенията не плащаме наем, което е голямо перо от разходите на неделните училища зад граница – разказва Нели Кочева. – По тази причина сме може би единственото училище в Испания, в което родителите не плащат обучителни такси.“
Училището в Хетафе започва да получава субсидии от МОН през 2009 г. Дотогава се е самоиздържало чрез участия и изпълнение на различни проекти в местното кметство и в Мадрид. Добро е сътрудничеството им и с местните училища, които периодично организират дни на България, в които ученици и учители от „Св. св. Кирил и Методий“ участват и се включват в организацията.
През изминалите 20 години училището представя България в много испански фестивали и празници. Организира дни на България, изложби, концерти, посветени на Баба Марта, 3 март, 24 май и други значими български празници.
„Помощта от МОН е голяма не само по отношение на субсидиите, а и на програмите за обучение, организацията на учебния процес и т.н. Освен това е много хубаво, че дипломите ни се признават и в България. Мотивиращо за изучаването на български език е и това, че децата, които искат, могат да се явят на изпит за ниво на владеене на родния език и да получат сертификат по Европейската езикова рамка, който се признава и в Испания – обяснява Нели Кочева. – Винаги е добре в автобиографията ти да пише, че владееш още един рядък език. Още повече че в българския има няколко допълнителни съгласни, като „ш“ и „щ“, които липсват в испанския, но помагат за изучаването и на други езици, като задължителния вече английски.“
Една от основните дейности на асоциация „Кубрат“ е българското училище. Но тя организира и изложби, концерти, екскурзии, чествания на празници за българската общност в Хетафе. „Предлагаме и обучение по испански за българи, както и по български за испанците от смесени бракове. За да могат да се разбират с роднините, като ходят в България“, завършва моята събеседничка.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg