Обявени са конкурси на тема „Умен град“ в рамките на тазгодишната Европейска нощ на учените, насрочена за 24 септември
Повече от 40 докторанти, млади учени и изследователи от Русенския университет, както и директори и учители от средни училища в Русе и региона се събраха на семинар на тема „Научна комуникация и иновативно обучение“. Това е едно от предварителните събития в програмата на Европейската нощ на учените за 2022 година.
Семинарът, замислен като научно рали с маршрут София – Пловдив – Русе – Бургас – Стара Загора, откъдето са партньорските институции в консорциума, си поставя не само образователни и мотивационни цели в полза на младите учени и учителите от средните училища. Основните акценти в семинара – партньорство между училищата и научните организации, комуникиране на науката, роля на социалните медии в научната комуникация, популяризиране на резултатите от научни проекти, откриват широк и прагматичен дебат. Той обхваща иновативните подходи, ориентирани към събуждането на интерес и любопитство сред младите хора към науката и гарантирането на нейното развитие в съответствие със съв-
ременните императиви за зелена и дигитална Европа.
Проектът „Европейска нощ на учените К-Трио 2022 – 2023“ се изпълнява от Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите (ДИПКУ) при Тракийския университет – Стара Загора. Той е финансиран по програма „Хоризонт Европа“ и е с продължителност от 22 месеца. Проектът се изпълнява от консорциум от 11 партньора: Софийския университет „Св. Климент Охридски“, сдружение „Форум наука“, Тракийския университет, Русенския университет „Ангел Кънчев“, Университета „Проф. д-р Асен Златаров“, Центъра по растителна системна биология и биотехнология, Института по математика и информатика към БАН, клуб „Млад учен“, Регионалния исторически музей – София, Единния център за иновации на Българската академия на науките и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив.
Европейската нощ на учените е инициатива, която е с дългогодишна история и традиции и се отбелязва всяка година в над 300 града в Европейския съюз. Тази година ще се проведе на 24 септември. Проектът на Тракийския университет включва организирането на предварителни събития, както и на Европейска нощ на учените
2022 – 2023 с разно-
образни дейности през цялата година. С тях ще се насърчава интересът на младите хора – ученици, студенти, учени и педагози, към STEAM и изследователска кариера. Подхранва се нова култура на творчество, научно любопитство, иновативен дух и отговорност към опазването на околната среда. Повишава се обществената готовност за ангажиране с гражданската наука и отворената наука.
На територията на Стара Загора вече се провеждат организирани посещения на докторанти и доктори от Тракийския университет в училища от града. Сред тях са ППМГ „Гео Милев“,
13. ОУ „Паисий Хилендарски“, Образователният и туристически център „Кукуряк“, Професионална гимназия по компютърни науки и математически анализи „Проф. Минко Балкански“ и др.
На 26 юни 2022 г. в „Албена“, в рамките на XXII педагогически форум, организиран от Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите при Тракийския университет, се проведе кръгла маса на тема „Креативни подходи в образованието и квалификацията (добри практики STE(A)M)“.
Обявени са и традиционните за проект
„К-Трио“ конкурси за Европейската нощ на учените 2022, които тази година са на тема „Умен град“. Участниците могат да изберат една от трите категории, в която да се включат – рисунка, приложение или художествен текст, който може да бъде есе, приказка, стихотворение, разказ или сценарий. Няма възрастови ограничения за кандидатите, които трябва да изпратят своите творби в Тракийския университет до 16 септември т.г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg