Научни разработки и успешни педагогически практики на учители, които прилагат възможностите на технологиите при преподаването в онлайн среда и в класната стая, са представени по време на двудневна научно-практическа конференция „Дигиталната трансформация в образованието“ в Правец. Организатори са Техническият университет – София, и РУО – София-област. Домакин на форума е Националната професионална гимназия по компютърни технологии и системи – Правец, към ТУ – София, с директор Николай Сираков.
В конференцията се включват зам.-министърът на образованието и науката Мариета Георгиева, главният секретар на ТУ – София, Никола Николов, зам.-деканите на Факултета по компютърни технологии и устройства на ТУ – София, проф. Даниела Гоцева и доц. Даниела Минковска, доц. Ивайло Старибратов – съветник на министъра на образованието и науката, Делчо Делчев от Националния STEM център, както и над 100 участници от образователни институции от столицата и област София.
„Очакваме дигитализацията да промени към по-добро цялата ни икономика и обществото. Но това няма как да се случи, ако нямаме голяма и сериозно подготвена общност от учители и обучители“, заявява зам.-министър Мариета Георгиева. Тя подчертава, че сериозна отговорност е да бъде формирано дигитално мислене у децата от ранна възраст, за да бъдат ефективни и полезни на себе си и на обществото.
„Ценното и работещото е да разкажем как могат да се случват промените. Да открием методите и подходите, които наистина могат да превърнат добрите идеи в работеща реалност. Разковничето на успеха е в учителите, които знаят, могат и имат капацитета да изведат младите хора до ниво, което очакват от тях бизнесът и икономиката. За нас е от изключително значение да открием тези, които имат силата и ресурса да разпространят знанията и уменията си сред останалите“, посочва още Георгиева. Тя отбелязва още, че една от основните дейности на очакваната нова Програма „Образование“ е квалификацията на учителите и подготовката им да бъдат дигитални вдъхновители.
„Целта на конференцията бе да предоставим среда за развиване на сътрудничество и партньорство на образователни институции с висши училища и бизнес среди. Тя бе и място за споделяне на добри практики сред професионалните педагогически общности относно училищните STEM центрове, модерното хибридно обучение, използването на изследователския и компетентностния подход в обучението, създаването на електронно учебно съдържание и повишаване дигиталните компетентности на учениците чрез извънкласни форми“, коментира Росица Иванова, началник на РУО – София-област. И добавя, че тези успешни практики могат да се превърнат в пример и вдъхновение за въвеждане на дигитални методи за преподаване в останалите училища от Софийска област и в страната.
Росица Иванова съобщава, че благодарение на Националната програма за изграждане на съвременна STEM среда в област София вече функционират 14 STEM центъра в различни образователни институции.
По време на форума Делчо Делчев от Националния STEM център отбелязва, че предстои в страната да бъдат изградени над 2200 STEM кабинета. Той представя и подходите и средствата при изграждане на качествена визуална среда в училищните STEM пространства.
На конференцията доц. д-р инж. Даниела Минковска представя доклада „Дигитализацията на образователния процес в българските училища – предпоставка за успешното интегриране на средното и висшето образование“. Научна разработка на тема „Развитие на дигитална образователна среда в училище – Методически подход в цикъла от уроци с внедряване на ИКТ в обучението по химия и ООС, IX клас“ презентира Ива Цветанова, учител по химия и информатика от ППМГ „Асен Златаров“ – Ботевград. Преподавателят от училището домакин Венцислав Начев разказва за своя разработка на системи за отдалечено провеждане на STEM експерименти. Зам.-директорът на гимназията в Правец Сийка Ценева презентира иновативна платформа „Да#Запомняме #Интерактивно#за ДЗИ“, разработена съвместно с десетокласника Радостин Динов.
Старши учителят по биология и химия и координатор на STEM център в 90. СУ в София Лилия Борисова представя доклад на тема „Учене през големи въпроси“. Костадинка Христова, старши учител по БЕЛ от Профилираната гимназия „Константин Фотинов“ в Самоков, изнася доклад на тема „Експериментални търсения в прилагането на компетентностния подход и възможностите, които дава училищният STEM център“. Зам.-директорът на ПГ „Велизар Пеев“ – Своге, Анита Ангелова демонстрира дигитален урок на тема „Изворът на Белоногата“. Бисерка Петкова, главен учител по математика в ОУ „Н. Вапцаров“ – Ботевград, представя мултимедиен продукт „Създаване на електронно учебно съдържание“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg