Правителството отпуска средства за членския внос на България в 10 европейски научноизследователски инфраструктури
Двадесет и два научни обекта ще бъдат доизградени и модернизирани с
38 276 480 лв., реши Министерският съвет. Средствата ще позволят да се закупи и специализирана апаратура, с която да се извършват качествени изследвания според световните стандарти.
Обектите, които ще бъдат финансирани, са част от Националната пътна карта за научна инфраструктура (2020 – 2027).
Сред тях са Българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“, Регионалният астрономически център за изследвания и образование (РАЦИО), Институтът за научни изследвания по компютърни науки и изкуствен интелект (INSAIT), Лабораторният комплекс на научно-технологичния парк „София Тех парк“, Националният геоинформационен център, Научната инфраструктура по клетъчни технологии в биомедицината и др. В изпълнение на Националната пътна карта за научна инфраструктура от 2018 г. до момента научните инфраструктури са получили над 87 млн. лв.
Отделно със 760 370 лв. ще бъде платен членският внос за участието на Република България в 10 европейски научноизследователски инфраструктури и в Европейското съвместно предприятие ITER за развитие на термоядрената енергия.
С друго свое решение Министерският съвет гласува 3,5 млн. лв., с които тази година ще започнат полярните изследвания в Арктика и Антарктика по Националната програма „От полюс до полюс“. Акцент в тях ще бъдат климатичните промени на Северния полюс.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg