Никола Кольов – Х клас, I място
СУ ,,Цар Симеон Велики“ – Видин
Научен ръководител – Полина Градомирова
Ние, хората, живеем в един забързан и изключително развит свят. Понякога въобще не си даваме сметка колко много вредим на околната следа. Всички видове замърсяване оказват влияние върху околната среда. Самоунищожението е бавно, но сигурно.
Светлинно замърсяване е сборно наименование на различни отрицателни ефекти, резултат от изкуствено осветление. То скрива нощното небе от обитателите на градовете, предизвиква проблеми за астрономическите обсерватории, за различни екосистеми и води до здравни проблеми.
Шумовото замърсяване е разпространението на шум с широко въздействие върху дейността на човека и животните, което в известна степен е вредно. Източници на външен шум обикновено са машините и транспортът. Неадекватното градоустройство може да доведе до шумово замърсяване. Например построяването на промишлен комплекс в съседство до жилищен комплекс.
Замърсяване на почвата е термин в екологията, с който се означава внасянето в почвата на нехарактерни за природата химически елементи и съединения или превишаване на естествените нива на концентрация на елементи и съединения. Това води до понижаване на плодородието и способностите ѝ да се самопречиства.
На 26 април 1986 г. се случва най-ужасната ядрена катастрофа в историята на човечеството на територията на днешна Северна Украйна, когато изгаря един от реакторите на ядрената централа. Аварията предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия.
В Тихия океан, между Хавайските острови и Калифорния, се намира огромна „суша“ от пластмаса – т.нар. Пластмасов континент е с площ 3 пъти по-голяма от площта на Франция и продължава да расте. Заради морските и въздушните течения местонахождението му постоянно се променя. Пластмасовият континент е най-големият от общо пет пластмасови „острова“ в Световния океан.
Изтъняването на озоновия слой описва два свързани феномена, които се наблюдават от края на 1970-те години: постепенно понижение от около 4% на общото количество озон в земната атмосфера и по-голямо пролетно понижение на стратосферния озон около полярните райони на Земята. Вторият феномен е познат като озонова дупка.
Обезлесяването е процес, който се случва по целия свят и засяга много фактори, като климата, албедото на Земята, концентрацията на въглероден диоксид в земната атмосфера и други. Обезлесяването е обратното действие на залесяването. Има вреден ефект върху околната среда, тъй като по този начин се намаляват дърветата, които произвеждат кислород.
Замърсяването на въздуха невинаги е проблем, който виждаме, но последиците за здравето ни са сериозни. Дълготрайното влошаване качеството на атмосферния въздух може да доведе и до последици като астма, сърдечносъдови заболявания, рак на белите дробове, заболявания, свързани с нервната и репродуктивната система. Сред основните източници на замърсяване са битовото отопление на твърди горива.
Замърсяване на водите е налице, когато във водни басейни се внасят или образуват физически, химически или биологични вещества или протичат процеси, които водят до надвишаването на определени контролни показатели за качеството на водите или имат вредно въздействие върху човешкото здраве, водните екосистеми или околната среда.
Глобално затопляне се наблюдава от 1950-те години насам. Климатът на Земята винаги се е променял поради многообразни фактори, но промените през последните два века се дължат основно на парниковите газове в атмосферата в резултат от човешката дейност.
* Заглавията са на редакцията. Есетата се публикуват със съкращения
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg