Учениците от ПГ по текстил и облекло „Добри Желязков“ в Сливен се обучават в различни специалности предимно в областта на текстилната индустрия, които са предварително заявени от работодател. През тази учебна година пет от шестте паралелки са с дуално обучение, а за приема през 2022/2023 г. отново са заявени 6 паралелки, 4 от които отново ще бъдат дуални.
Гимназията подготвя кадри основно по специалностите „Текстилен техник“ в областта на тъкачното, предачното и плетачното производство, „Апретурно и багрилно производство“, „Компютърно проектиране и десениране на тъкани площни изделия“, както и на плетени площни изделия, „Конструиране и моделиране на облекло от текстил“ и „Моден дизайн“.
„С изключение на модния дизайн всички специалности са с недостиг на пазара на труда или са защитени професии. Обучението по тях е дуално и предварително заявено от работодател – разказва директорът на ПГТО инж. Даниела Караманова. – Това е най-големият инвеститор в текстилното производство в Сливенска област – „Миролио“. Към него е и фирмата за производството на облекла „Дика“. Те са затворили целия производствен цикъл от обработката на вълна, производство на прежди и платове до готовия продукт – ушиването на готови изделия и плетива.“
Учебната година е започнала с 380 записани ученици, но сега те са 365. „За съжаление, при нас има голямо движение на ученици, които отпадат, след това пак се записват или пък заминават със семействата си в чужбина – казва директорката. – Децата ни са предимно от уязвимите групи и последните години на онлайн обучение много ни затрудниха със задържането им в училище. Имаме назначен медиатор и екипът ни за обхват работи усилено. Но въпреки това ни предстои още доста работа. Иначе средата, училището и възможностите, които им предлагаме, са много добри. Включително разнообразните извънкласни дейности и занимания по интереси.“
Професионалната гимназия работи по много проекти и национални програми на МОН и непрекъснато подобрява базата си, за да предостави възможно най-качествено професионално образование на всички свои възпитаници. Преди три години по НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“ в училището е изградена нова шевна работилница с най-съвременни машини и оборудване. А през миналата учебна година е открита и нова физична лаборатория за изпитване на текстилни материали с микроскопи, окомери и т.н. Разполагат и с химична лаборатория за проби при оцветяването на вълна, която се ползва от учениците, обучаващи се в специалностите за апретурно и багрилно производство.
В програмата на работната среща на Националната асоциация на училищата по мода, която се провежда от 19 до 22 януари в Сливен, е предвидено през третия ден директорите на професионалните гимназии и другите участници да посетят и разгледат базата на ПГТО и да разговарят с учители и ученици от „Добри Желязков“. Те ще присъстват и на бинарен урок – демонстрация по изпитване на текстилните материали в модерната физична лаборатория на училището.
„Създали сме всички необходими условия и даже някои от уредите ни са толкова съвременни, че все още ги няма при работодателите – твърди директорът. – Базата ни позволява първоначалната среща на учениците с тяхната професия да става тук при нас, на място, още в VIII клас. Когато епидемичната обстановка позволява, им организираме производствена екскурзия при работодателите. Учениците минават през всички цехове, за да знаят къде какво се прави, а в училище се провеждат практическите занимания.“
Училището разполага със съвременни специализирани кабинети и лаборатории, кинозала, кабинети по чуждоезиково обучение, библиотека и 3 компютърни кабинета.
В цеховете до класическите машини са монтирани и нови, съвременни машини.
Гимназията има спечелени проекти и по европейската програма „Еразъм+“ и през май ще бъде домакин на своите партньори от Гърция и Франция, а по-късно през годината ще осъществи мобилности на свои възпитаници до тези държави. Предстоят и обучения на учителите в областта на дуалното обучение в Германия, както и за работа с деца от уязвимите групи във Финландия. Педагогическият екип на ПГТО „Добри Желязков“ се състои от 30 учители, 9 от които са по професионална подготовка.
Училището е основано през 1883 г. за обучение на технически кадри за нуждите на текстилната промишленост. Първоначално обучението се провежда във фабриката на Добри Желязков, а през 1906 г. започва строеж на нова училищна сграда, която функционира и днес. В нейното южно крило е поместен Музеят на текстилната индустрия, съхраняващ много документи, материали и уникални експонати за възникването и развитието на текстилната промишленост в Сливен и страната.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg