Росица РАНЧЕВА
Старозагорското Основно училище „Николай Лилиев“ се намира в югозападния край на града. Допреди няколко години то е в графата „и др.“ и почти нищо не се знае за него. Когато начело застава Мариета Петрова, картината започва да се променя осезателно към добро. Миналата година обаче тя е назначена за директор на ППМГ „Гео Милев“ и на поста застава непознатият за града Желязко Богданов. Учителският колектив и активните родители очакват сътресения, но Богданов, който има 30-годишен директорски стаж и е трето поколение учител, така им влиза под кожата и така завърта учебния процес и климата, че всички много бързо се нахъсват и запретват ръкави за още по-сериозна творческа работа.
Още в началото на настоящата учебна година става нещо небивало досега. Вместо едва скърпваните две паралелки първи клас още при първото записване и класиране се напълват три. Постъпват 60 нови ученици и общият им брой нараства от 270 на 330.
Питам директора на какво се дължи този интерес, а той веднага отговаря: „Осигуряваме пълно спокойствие на родителите за техните деца. 95% от учениците ни са на целодневно обучение. Т.е. довеждайки ги в училище, мама и татко са спокойни за живота и здравето на децата си.
В същото време, на нашите ученици толкова им е интересно тук, че съм виждал много пъти как не искат да си тръгват или пък бързат да влязат в двора, за да не започнат игрите без тях.
Успешно съчетаваме игрите с получаване на знания. Миналата учебна година за първи път нашите четвъртокласници бяха на пето място в областта по български език и математика, което е невероятно голям успех за нашето училище. Тази година имаме тежката задача да подобрим резултатите. На НВО за VII клас сме на четвърто място в област Стара Загора, което означава, че съчетавайки игри, техника, умения на учители и със съпричастността на родителите, успяваме да постигнем този резултат. Същевременно нашите възпитатели също са много добри. Те са интелигентни млади хора, които с желание остават много след края на работното си време, за да бъдат с децата, когато се налага – пред състезания, конкурси или други прояви. Те се раздават изцяло, за да се постигнат хубавите резултати.“
Според Желязко Богданов високите постижения още повече мотивират учителите да работят иновативно и творчески. Единственото, което ги притеснява, е пандемията. Най-малките ученици от начална степен са се върнали присъствено в клас едва на 16 ноември, а за прогимназията все още не се знае кога и как ще стане това. Откъсването от учебния процес влияе лошо на децата. Притеснени са и родителите, но трябва да се спазват правилата.
За да бъде още по-интересно на децата, стаите са украсени и нашарени по техен вкус и този на класните им ръководители. Преобразен е и училищният двор и вече е много по-привлекателен. На него са разчертани няколко интересни игри. Има шахмат с големи фигури, дама и „Не се сърди, човече“. Зарчето представлява плюшена топка за хвърляне. Децата се занимават активно с игрите в междучасията и в следобедните часове.
Голямо предимство е училищният стол, където учениците получават ежедневно топла храна и безплатна закуска. Всеки ден в него се приготвят над 200 порции за обяд, което означава, че повече от половината деца се хранят там.
Децата от I до IV клас са в училището от сутринта до 17.00 часа, а от прогимназиалния етап – до 17.30 ч., което е удобно и за тях, и за родителите им.
Директорът не спира да хвали колегите си. Според него тук се реализира най-добрият психологическия екип в Стара Загора, който е в услуга на децата със специални образователни потребности
и на тези, които са на индивидуално обучение. 28 са те в ОУ „Николай Лилиев“. С тях работи екип от ресурсен учител, психолог и логопед.
„Почти всички искат да учат при нас, защото екипът е много добър. Психологът Лазаринка Батева е невероятен специалист. Работим и с детското заведение „Пчелица“, където са по-тежките случаи. От всички 28 деца най-много 2 – 3 са от нашия район. Останалите ги водят от по-далечни квартали само и само да са при нас, защото виждат големия напредък. Стараем се да получават всичко, каквото им е необходимо. Имаме и лекарски кабинет с фелдшер, който много ни помага при провеждането на тестовете на децата. Засега всички тестове са отрицателни.“
Продължава работата по създаването на максимален комфорт за учениците. Тази година са обзаведени още три зали – кътове за игра с атрактивни мебели. Децата се чувстват прекрасно, сядат върху пухени „столове“, имат техника, маси за рисуване, книги и списания. Предстои да се обзаведат още три стаи за отмора и два компютърни кабинета, а на четвъртия етаж ще се направи и STEM кабинет.
Всички са убедени, че независимо от факта, че 11. ОУ е крайно квартално училище, ако продължи да се надгражда в тази посока, ще става все по-привлекателно и за деца, и за родители.
Миналата година училището провежда първия национален ученически конкурс „Николай Лилиев“ не само за да се популяризира името на големия български поет, а и за да се запали творческата искра у учениците. В Конкурса участват 180 деца от цялата страна и от чужбина. Наградените творби са издадени в специална книга. Вече е обявен вторият международен конкурс „Николай Лилиев“ за поезия и проза в две възрастови групи. Крайният срок за получаване на конкурсните творби е до средата на април 2022 г. Победителите ще бъдат обявени на 26 май – рождената дата на Николай Лилиев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg