В МГ „Баба Тонка“ в Русе формират екипи за създаване на иновативни продукти
Зина СОКОЛОВА
Математическата гимназия „Баба Тонка“ в Русе е последовател на девическата гимназия, която е съществувала в града преди повече от 150 години. Училището е математическа гимназия от 1970 г. По-късно в нея се откриват и утвърждават и профили по информационни технологии, информатика, природни науки.
„Освен че сме профилирана гимназия, ние предлагаме и богат избор на извънкласни дейности и нашите ученици активно се включват в тях. Това е едно от предизвикателствата, с които ги привличаме – казва директорката Галина Бобева. – Нашите извънкласни форми на обучение включват занимания в най-различни области и учениците имат възможност да работят във всички сфери, към които проявяват интерес. Защитаваме името на училището с качествено преподаване не само в редовните часове, което е много важно, но и в извънкласните дейности.“
В гимназията се обучават 713 ученици и всяка година нейни възпитаници се класират на призови места на националните олимпиади. Миналата учебна 2020/2021 година училището има петима лауреати: двама по информатика, един по ИТ, двама по математическа лингвистика. Емблема на училището са не само добрите резултати по математика и информатиката. В последните години тук усилено се работи и в областта на роботиката, както и на мултироторните системи, или т.нар. дронове.
„Духът на екипност, който поддържаме, се усеща и в предприемаческите ни екипи, които от няколко години също имат високи постижения – подчертава директорката. – Тe се сформират за създаването на продукти, с които да участват в предприемаческите и иновационните лагери, редовно организирани от Нели Тихомирова – старши учител по информатика и ИТ. В предприемаческите екипи влизат ученици от различни възрастови групи, подбрани съобразно техните интереси. Тази година имаме пет такива екипа. Два от тях разработиха продукти, свързан с биотехнологиите. Екип KafEco разработи екологично гориво от утайка от кафе и дървесни стърготини, с което спечели награда „Най-добра учебна компания за 2021 г. на България“. Екип BioFoam разработи биопластмаса и биопестицид, с които спечелиха две награди, вкл. и специалната награда в категория „Кръгова икономика и устойчивост“, и представи България на Европейското изложение през ноември 2021. KafEco и BioFoam получиха шанса да преминат към следващото ниво – мастърклас. Тук опитно жури определя кои отбори имат най-перспективен бизнес план, за да превърнат идеята в успешен продукт или услуга.
Тези успехи не са случайни. Гимназията е удостоена с отличието „Предприемчиво училище“ (TES) на най-добрите училища в Европа в прилагането на обучението по предприемачество. Много са постиженията на нейните възпитаници и на азиатските математически състезания. На тях участват и по-малките ученици, тъй като в МГ „Баба Тонка“ има прием от пети клас. Идеята на този по-ранен прием е да се даде възможност на деца, на които им е интересна математиката, да се развиват в тази област. След това добрата основа по математика им дава възможност да се насочат към физиката, астрономията.
В момента в гимназията завършва оборудването на бъдещия STEM център. Проектът за него е спечелен по Националната програма „Изграждане на училищна STEM среда“. Учениците ще имат възможност да доразвият своите умения за работа с мултимедия и 3D моделиране.
Сред основните предизвикателства пред педагогическия екип Галина Бобева откроява мотивацията и на учителите, и на учениците. Не всичко е свързано със заплащането на преподавателския труд, уточнява тя. Много от учителите работят извън редовните часове не само заради идеята, че ще получат допълнително възнаграждение, а заради предизвикателството и удоволствието да работят с мотивирани ученици, които постигат високи резултати. Когато ученикът надмине своя учител, това е най-добрата формула за удовлетвореност на един преподавател, казва директорката.
Работата от разстояние в електронна среда не затруднява екипа на МГ „Баба Тонка“. Учителите успяват бързо да реагират, защото още през учебната 2009/2010 г. тук са внедрени вътрешни електронни пощи и се работи с „Майкрософт офис 365“. Училището е сред първите, сключили споразумение с „Майкрософт“ за създаване на домейна mg-babatonka.bg. Затова няма никакъв стрес, когато става ясно, че трябва да се преподава от разстояние. Учителите бързо се ориентират и в платформата „Майкрософт тиймс“, с която се налага да работят. Проблемът е другаде. Входните контролни показват значително по-ниски резултати, което в това училище се случва за първи път. Това не се дължи само на лятната ваканция, а и на пропуски, натрупани при дистанционното обучение. Дори и при включен компютър, когато са на линия, децата се разсейват лесно и това води до занижаване на техните знания, констатира директорката.
„Наши преподаватели по математика, по информатика, по физика, по биология са членове на националните комисии за проверка и оценка на работата на учениците от областните и националните кръгове на олимпиадите, НВО и ДЗИ – казва директорката. – Те непрекъснато се квалифицират, като това е особено необходимо за учителите по информационни технологии, където всяка година излизат толкова нови неща. Колежката ни Сюзан Феимова, която получи наградата „Константин Величков“, от доста години се занимава с програмиране в извънкласните дейности. Тя е дългогодишен ръководител на екипи за участие в националната олимпиада по информатика. В началото водеше кръжоци в Центъра за ученическо, техническо и научно творчество в Русе с деца от целия град. При нас работи от години върху проекти по компютърни науки за олимпиади и състезания, свързани с изработка на софтуерен продукт – интернет приложение или програма за мултимедия с програмиране. Няколко години поред нашите участници, които тя ръководи, завоюват призови места и на международния кръг на олимпиадата по информатика, както и на конкурса „Математика и проектиране“ (MITE) в Москва.“
Възпитаници на гимназията имат високи постижения и на олимпиадата по английския език, първо място на национален кръг на олимпиадата по руски език, призови места от различни многоезични състезания. Резултатите им по български език и литература на стандартизираните тестове – НВО и ДЗИ, са сред най-добрите в страната. Всяка година в гимназията се провежда литературен конкурс и с отличените текстове на учениците се издава сборник. Корицата се оформя от ученици, които участват в извънкласните дейности по изобразително изкуство. В сборника се публикуват рисунки на ученици от различни класове. „По този начин популяризираме успехите на учениците пред цялата общност“, казва директорката.
Многобройни са и спечелените купи в различни спортни дисциплини – волейбол, футбол, лека атлетика, тенис на маса, спортно ориентиране и много други.
Сюзан Феимова, старши учителпо информатика и информационни технологии в МГ „Баба Тонка“ в Русе:
От 20 години съм учител, от 15 години се занимавам с извънкласна дейност. От 2008 г. досега съм ръководител на групи по информатика и информационни технологии по Националната програма „С грижа за всеки ученик“ и Националната програма „Ученически олимпиади и състезания“, модул „Осигуряване на обучение на талантливи ученици за участие в ученическите олимпиади“. През учебната 2020/2021 г. ръководех школата „Разработка на игри“ към „Училищна Телерик академия“. От 2014 г. до 2021 г.
бях член на ръководството на Съюза на математиците в България – секция Русе.
Получих наградата в категорията за работа с изявени ученици. Имам ученици, които участват в състезания по информатика и информационни технологии и всяка година печелят призови места на национални и международни състезания. Работя с децата в групи за извънкласна дейност. Там се събираме, обучаваме. Ако състезанието изисква разработването на проекти, учениците сами дават идеи, сами ги реализират. Аз им помагам, където не успяват, но важното е, че те търсят допълнително информация. Това е целта – да се развиват сами, да търсят решения на проблемите, да ги намират и прилагат. Радвам се, че успявам да ги мотивирам. Защото важно е да се запали огънят, после той сам си гори. Гордея се с всяко постижение, колкото и малко да изглежда, гордея се с всички свои ученици без изключение.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg