От организацията настояват онлайн обучение да има само в краен случай
Взимане на всички необходими мерки за осигуряване на присъствено обучение в училищата през новата учебна година и осигуряване на максимален обхват и ефективен учебен процес във всички форми на обучение. Необходимо е да се гарантира, че до затваряне на училища се стига единствено в краен случай и след затварянето на всички други места, на които се събират хора. Това е една от 13-те спешни задачи, работата по които трябва да продължи в следващите месеци според Националната мрежа за децата. Те са събрани в писмо, изпратено до президента, министър-председателя и членовете на Министерския съвет.
От организацията отбелязват, че от 1992 г. насам детското население у нас е намаляло два пъти, като днес у нас живеят около 1 000 000 деца.
Сред посочените спешни мерки са и продължаване работата по създаване на Национална стратегия за детето, завършване на първа чернова на Националната стратегия за детско и юношеско здраве и педиатрична грижа (2021 – 2030), както и възлагане на пълен анализ на нуждите за изграждане на национална детска болница, върху който да бъде създадено заданието за построяването ѝ.
Трябва да се финализират и промените в Наредба 26 за предоставяне на акушерска помощ. Годишно се раждат около 7000 бебета, непрос-
ледени от медицински специалист. Посочва се и нуждата от завършване на усилията за осигуряване на храни за медицинска употреба на деца и млади хора, както и приемането на Национална стратегия за ранно детско развитие, която да обединява всички секторни политики в цялостна междусекторна политика със споделена философия и единен подход.
Необходимо е и актуализиране на Плана за действие за изпълнение на Националната стратегия за деинституционализация на грижата за деца, стартиране на работа в Министерството на правосъдието по актуализиране проекта на Закон за възпитателните мерки спрямо непълнолетни извършители на престъпления или административни нарушения, както и да се финализира Националният план за прилагане на Европейската гаранция за детето.
Отбелязва се, че е нужно осигуряване на достъп до медицински грижи и ефективно включване в образователния процес на разселените деца бежанци от Украйна и трети страни, както и гарантиране прилагането на Координационния механизъм за работа с непридружени деца бежанци.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg