Георги Гълов, XI клас – специално отличие за отборен победител
Национална търговско-банкова гимназия – София
Научен ръководител – Силвия Михайлова
Физиката е естествена наука, която изучава общите и фундаменталните закономерности, определящи структурата и еволюцията на материалния свят. Тя е една от най-старите области на познание и значението ù в съвременния свят е огромно. Физиците са учени, които се стремят да изучат съграденото във физиката и да направят възможно нейните теории и принципи да стават все по-съвършени.
Околна среда е всичко около нас и заедно с нас.
Не е трудно да събереш физици, физика и околна среда на едно място. Трудността се поражда от факта, че с усъвършенстване на физиката и физиците все повече се нарушават естественият ритъм, строежът и съвършенството на околната среда. Този баланс става все по-труден за контролиране с развитие на науката. Освен това учените невинаги са виждали огромния риск, който поемат с прилагането на науката в техниката и живота. Баланс се търси усилено през последните години, защото човечеството все по-реално осъзнава, че е изправено пред екологична катастрофа. Справянето с нея е предизвикателство пред цялата наука и човечеството.
Дали учените, работили всеотдайно за своята наука, са осъзнавали докъде ще ни доведат – да изучаваме Вселената; да надникнем в невидимото; да правим живота си лесен и да замърсяваме нашата планета до степен на самоунищожаване…
Тръгвам по следите на историята.
Слушали сме легендата как младият Исак Нютон стоял под ябълково дърво. Откъснала се ябълка и паднала точно върху главата му. Всички знаят какво се случило – Нютон открива закона за гравитацията. Дали тази легенда, която навежда на мисълта, че природата подсказва на учените пътя към техните открития, не е искала да ни каже, че трябва да я пазим, за да е добра и тя с нас.
Александър Бел – изобретателят на телефона. Датата е 2 юни 1875 г. Бел и Томас Уотсън работили с устройство – хармоничен телеграф. Пренасяло звук на разстояние чрез вибрации на стоманени пластинки, заредени с електричество. За какво еколозите биха обвинили Бел? Мнозина ще кажат, че има защо. Електромагнитното лъчение яростно се обсъжда във време, в което човечеството не би могло без него. Антонио Меучи прави прототип на телефона още през 30-те години на XIX век. Той пренася гласа си чрез електромагнитни вълни доста преди Бел. Регистрира временен патент, но италианският гений живее в бедност и не може да плати 10 долара за подновяване на временния патент през 1874 г.
Томас Едисън – един от най-известните изобретатели в света. Тества електрическата крушка с нажежаема жичка на 22 октомври 1879 г. Изобретението му повече от 100 години носи светлина на света. По това време са съществували доста трудове в същата насока. Но да се открие материалът за проводника, се оказва трудната и „подсъдна“ част от създаването на крушката. Опитвали с платинена сплав, но… Джоузеф Суон намерил отговора – въглерода. И се съдили за това кой е пръв. Днес тези крушки са отречени, причинявали болести и застрашавали природата.
* Заглавията са на редакцията. Есетата се публикуват със съкращения
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg