МОН ще насърчава максимално присъственото обучение през новата учебна 2022/2023 г.
Общо по Програма „Образование“ и по Плана за възстановяване и устойчивост в образователната система на България ще се влеят над 3,5 млрд. лева. Това е сериозна сума, насочена за подпомагане развитието на образователната система и за качествената подготовка на бъдещите поколения. Искам да информирам, че първата програма за следващия програмен период, която вече е одобрена от Европейската комисия, е Програма „Образование“. Това го дължим, разбира се, на предходните екипи на МОН“, заяви служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов при представянето на екипа си и неговите приоритети. По думите му, продължава и активната работа по организация и координация на дейностите по Плана за възстановяване и устойчивост, за да не се забави тяхното изпълнение и за да може планираните средства да бъдат насочени за ефективното развитие на българското образование.
„Приоритетна наша цел е обезпечаването на началото на новата учебна година в училищата.
В МОН непрекъснато се събира информация за готовността на училищата. Става дума за кадрова обезпеченост с учители и от друга страна – за състоянието на материалната база“, отбеляза проф. Сашо Пенов.
Министърът коментира още, че просветното министерство е в тесен контакт с Министерството на здравеопазването относно развитието на епидемичната обстановка в страната. „Няколко пъти се срещнахме с министъра на здравеопазването. В диалог сме за възможните мерки предвид актуалната ситуация към момента на започването на учебната година. Ще се ръководим от принципа максимално присъствие в образователните институции при полагане грижа за здравето на децата, учениците, студентите, учителите и преподавателите. Желанието ни е, според обективната ситуация, да насърчаваме максимално присъственото обучение“, коментира министърът. Проф. Пенов заяви още, че държавата ще осигури необходимия ресурс за нормалното протичане на учебния процес през зимните месеци.
Предстои и традиционната среща с началниците на регионалните управления на образованието, която цели получаването на обратна връзка за това как върви по места подготовката на новата учебна година. Министър Пенов коментира още, че ще се активират и дейностите по Механизма за обхват на децата и учениците, за да може максимален брой от тях да влязат в класните стаи. По думите му ще се разчита създаденият междуинституционален механизъм да продължи да функционира ефективно с участието на всички партньори в него.
Служебният министър вече е провел срещи с почти всички социални партньори, по време на които са обсъдени актуални въпроси в сферата на предучилищното и училищното образование. Той заяви, че има желание да посети колкото е възможно повече образователни институции в страната. И обяви, че вече е направил визити без предупреждение в столичните 18. СУ и 3. СУ, за да се запознае как се подготвят за 15 септември.
Акцент в работата на МОН ще бъде и нормалното провеждане на втората сесия на държавните зрелостни изпити. Друга текуща дейност ще бъдат събирането и анализът на информация за обучението на децата на сънародниците ни в чужбина в неделните училища зад граница.
„В сферата на висшето образование, следвайки Стратегията за развитие на висшето образование, приета от Народното събрание, наблюдаваме и обсъждаме планираните мерки, които подлежат на обществени консултации, за да се движим към изпълнение на заложените цели“, посочи един от приоритетите министър Пенов.
„Обсъждаме в момента как да продължим, като водещ ще бъде принципът на законност и гарантиране законосъобразността на провежданите конкурси“, така министър Пенов коментира спряната от Върховния административен съд Наредба за провеждане на конкурси за заемане на длъжността „директор“ в държавните и общинските институции в системата на предучилищното и училищното образование. Тя бе приета през юли 2022 г. и предвиждаше конкурсите да се провеждат в два етапа – писмен изпит и защита на управленска концепция за развитие на институцията. По нея регионалните управления на образованието обявиха 450 конкурса. Сега съдът спря действието на Наредбата до приключване на съдебен спор по дело, образувано по жалба на директорка, която участва в конкурс.
„При общественото обсъждане на Наредбата са постъпили становища, с които съм се запознал. Очаквах такова развитие с оглед професионалната ми квалификация. За мен водещо е да се спази принципът
на законност на тези конкурси за директори“, отбеляза още министърът.
Проф. Пенов заяви, че продължава общественото обсъждане и събирането на становищата относно предложението за намаляване на учебните часове в V, VI и VII клас от 45 на 40 минути с изменение на Наредба 10 за организация на дейностите в училищното образование и увеличението с промени в Наредба 4 за учебния план на часовете по БЕЛ с половин час седмично в V и VI клас, по математика – с половин час в V, VI и VII клас, и нарастване с половин час на часовете по география и икономика в V клас.
Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ вече поиска от служебния министър да спре проектонаредбата за намаляване на часовете и се обявиха против против увеличаването на часове в V, VI и VII клас. Същата позиция защитават и от Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България.
В отговор на друг въпрос служебният министър на образованието и науката коментира, че към момента в МОН няма писмено становище от Съвета на ректорите относно решението на предходния кабинет за вдигане на минималната заплата за длъжност „асистент“ във висшите училища от 1300 на 1500 лева със задна дата от 1 юли 2022 г. За целта кабинетът отпусна
20 млн. лева за възнагражденията на академичния състав в държавните университети. Средствата ще бъдат използвани за повишаване на заплатите както на асистентите, така и на останалите преподаватели. В решението на Министерския съвет изрично е подчертано, че средствата ще бъдат разпределени сред университетите след постигнато съгласие със Съвета на ректорите на висшите училища и синдикатите във висшето образование. Преди дни от Съвета на ректорите излязоха с критично становище и обявиха, че ще предложат промени в методиката на финансиране на висшите училища.
„Това е акт на Министерския съвет въз основа на чл. 92 от Закона за висшето образование, в който се регламентира, че минималната заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища се определя с акт на МС. По това има постигнато споразумение предварително от обсъждания със социалните партньори при министъра на образованието и науката. Срещнах се с председателя на Съвета на ректорите, но какво ще решат заинтересованите лица, които са адресати на това постановление, не мога да гадая“, заяви проф. Пенов.
Помолен за коментар относно публикуваните за обсъждане прецизирани минимални национални изисквания за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности и обявената концепция за окрупняване на висши училища, министър Пенов подчерта, че на този етап това са проекти и дори само идеи.
„Търси се общественото допитване за това какви са вижданията на обществото и на академичната общност, като цяло – не само на Съвета на ректорите, за тези преструктурирания, които, между другото, са заложени в Стратегията за развитие на висшето образование. Ние сме в начална фаза на обсъждане на тази проблематика – доколко е целесъобразно, при какви условия и в каква форма може да се стигне до окрупняване на българските държавни висши училища.
Трябва да изчакаме обществените консултации и след това да продължим работата, но това вече е извън мандата на служебното правителство – заяви проф. Пенов. – Що се отнася до наукометрията, и там текат обществени консултации. Доколкото следя тази материя, виждам, че за това, което е качено за обсъждане, към момента няма особени критични бележки.“
Министърът обяви, че на 16 септември предстои среща със Съвета на ректорите. А краен вариант на промените ще се подготви, след като се постигне консенсус за наукометричните показатели в различните професионални направления. „И ще се преценява какъв по степен да бъде този акт – дали това не е свързано с изменение на Закона за развитие на академичния състав, или ще си остане както е сега – при Правилника за приложение на Закона“, допълни той.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg